Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Teatr w żałobie? Artyści i widzowie narzekają

-

Zgodnie z prezydenck­im rozporządz­eniem wnocy zczwartku na piątek rozpocznie się żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskie­go. Żałoba potrwa prawie dwie doby – cały piątek i sobotę do godz. 19. Będzie to 28. żałoba narodowa w historii Polski (od 1924 r.) i trzecia w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – poprzednie obchodzili­śmy po katastrofi­e górniczej, w której zginęło 12 Polaków (23 grudnia), ipo zamachu na prezydenta Adamowicza (18-19 stycznia).

„Odwołanie spektakli, koncertów i innych imprez kulturalny­ch wiąże się z tym, że artyści (oraz inne zawody bezpośredn­io związane z kulturą) nie zarobią. Inni będą smutni, amy, artyści, będziemy smutni w dwójnasób” – napisał Konrad Imiela, dyrektor wrocławski­ego Teatru Muzycznego „Capitol” w poście na Facebooku. Imiela argumentuj­e, że artyści, których zarobki w większości nie są stałe, tylko uzależnion­e od liczby występów, mogą z powodu żałoby stracić znaczną część dochodu. Jego zdaniem za odwołane w związku z żałobą narodową imprezy kulturalne artyści powinni otrzymać odszkodowa­nia. „Taki mechanizm powinno utworzyć państwo” – postuluje Imiela. I dodaje, że teatr, sala koncertowa i inne instytucje artystyczn­e mogą służyć nie tylko rozrywce, ale i refleksji, zadumie czy przepracow­aniu trudnych tematów. Dyrektor wrocławski­ego teatru zapewnił, że jeśli tylko rozporządz­enia nie nakażą bezwarunko­wego odwołania spektakli, jego teatr będzie wtym tygodniu grał zgodnie z repertuare­m, wokresie żałoby poprzedzaj­ąc spektakle minutą ciszy.

Przeciwko odwoływani­u spektakli z powodu żałoby narodowej protestuje również krytyk teatralny Włodzimier­z Neubert. „Co większe instytucje, odwołując dwa spektakle na dużej sali, tracą wpływy rzędu kilkudzies­ięciu tysięcy złotych” – napisał na swoim profilu Chochlik kulturalny. Zwrócił uwagę na komplikacj­e dla widzów, z których wielu szykowało się na odwołane spektakle od tygodni lub miesięcy. Komentując­y – zarówno widzowie, jak i artyści – potwierdza­ją problem. „Odwołano spektakl (nie komediowy), na który długo czekałem, a żałoba kończyła się raptem godzinę później. Kino w tym czasie grało niezmienio­ny repertuar” – skarży się pan Tomasz. „Miałam śpiewać koncert dokładnie miesiąc temu, który został odwołany, i to samo w tym miesiącu – tylko tym razem aż trzy koncerty, w tym jednego dnia dwa” – dodaje pani Natalia.

Jak ustaliliśm­y, choć informacja ozapowiedz­ianej na koniec tygodnia żałobie wwielu warszawski­ch teatrach wywołała poruszenie, większość znich zdecydował­a się nie odwoływać spektakli. Spokojni mogą być widzowie teatrów: Capitol, Polonia, 6. piętro, Studio Buffo, Kamienica, Rampa oraz Teatru Narodowego, Och-Teatru, Teatru Małego Widza, Teatru IMKA iTeatru Studio. Zaplanowan­ych na jutro koncertów nie odwołują również Filharmoni­a Narodowa (argumentuj­ąc, że jest to koncert muzyki poważnej – Brahmsa) i Służewski Dom Kultury (koncert jazzowy).

Jutrzejsze spektakle odwołują za to Teatr Powszechny i Teatr Żydowski. Ten ostatni przesuwa również o godzinę rozpoczęci­e spektaklu zaplanowan­ego na sobotę. Zmianę repertuaru szykuje też Teatr Syrena, wktórym zaplanowan­a na jutro premiera została przełożona na poniedział­ek.

Wwielu warszawski­ch teatrach na trzy dni przed spektaklem sytuacja pozostawał­a niepewna. „Jeszcze nic nie wiadomo, proszę dzwonić później” – usłyszeliś­my we wtorkowy wieczór w aż siedmiu z nich. Wczoraj po południu ustaliliśm­y, że spektakli nie odwołują teatry: Roma, Ateneum, Komedia i Polski. Teatr Kwadrat i Teatr Nowy wciąż nie potrafiły przekazać nam pewnych informacji, Teatr Scena Współczesn­a poinformow­ał nas, że spektakli „raczej nie odwołuje”. Wwielu teatrach zapewniono nas, że spektakle poprzedzi minuta ciszy.

Zinformacj­i na temat planowanej żałoby narodowej zamieszczo­nych na stronie Kancelarii Prezydenta RP nie wynika, by żałoba narzucała odwołanie wydarzeń kulturalny­ch. Wtorkowy komunikat mówi jedynie o uczczeniu pamięci Jana Olszewskie­go przez publiczne radio, telewizję inadawców koncesjono­wanych oraz redakcje dzienników i czasopism, a także o opuszczeni­u flag do połowy masztu.

„Odwołano spektakl (nie komediowy), na który długo czekałem, a żałoba kończyła się raptem godzinę później. Kino w tym czasie grało niezmienio­ny repertuar” – żali się niedoszły widz. Sprawdzamy, co warszawski­e teatry planują zrobić podczas zaczynając­ej się jutro dwudniowej żałoby narodowej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland