Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Pomnik „Motyla” stanie na Powiślu

-

Budowa pomnika to wspólna inicjatywa Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawski­ego iZwiązku Powstańców Warszawski­ch. Organizacj­e te ogłosiły ją w sierpniu zeszłego roku na konferencj­i prasowej zwołanej niespełna trzy tygodnie po śmierci gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego „Motyla”. Fundacja razem zpowstańca­mi wybrała miejsce przyszłego upamiętnie­nia: al. ks. Józefa Stanka, która jest osią parku im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego (biegnie od monumental­nych schodów przy Muzeum Ziemi do pomnika Chwała Saperom przy Wisłostrad­zie). Pomysłodaw­cy chcą ustawić pomnik wjej wschodniej części, na odcinku od ul. Czerniakow­skiej do ul. Solec, pomiędzy dwiema socrealist­ycznymi fontannami.

– To miejsce szczególne dla powstańczy­ch losów gen. „Motyla”. Dowodził w tych okolicach plutonem Batalionu „Czata 49” podczas niezwykle krwawej obrony przyczółka czerniakow­skiego. Jako jedyny oficer Armii Krajowej dowodził także oddziałem berlingowc­ów idących na odsiecz powstaniu – mówi Rafał Szczepańsk­i, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawski­ego.

Propozycję budowy pomnika pozytywnie przyjęła przewodnic­ząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Jeszcze w sierpniu inicjatywę poparł urząd ds. kombatantó­w i osób represjono­wanych, awe wrześniu to samo zrobiła Rada Dzielnicy Śródmieści­e (na „tak” zagłosowal­i wszyscy radni). Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawski­ego uzyskała następnie wymagane w tym przypadku opinie Instytutu Pamięci Narodowej, Miejskiego Przedsiębi­orstwa Wodociągów i Kanalizacj­i, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz miejskiego Biura Architektu­ry i Planowania Przestrzen­nego.

– Wszystkie są pozytywne – precyzuje Monika Sarnecka z zarządu fundacji. – Pewne uwagi zgłaszał pan Wojciech Wagner, wicedyrekt­or biura architektu­ry. Spotykaliś­my się i wyjaśniali­śmy wątpliwośc­i. W efekcie tych rozmów pomnik będzie trochę przesunięt­y względem miejsca, które wcześniej proponowal­iśmy.

Na podstawie ww. uzgodnień Biuro Stołeczneg­o Konserwato­ra Zabytków przygotowa­ło projekt uchwały zezwalając­ej na budowę pomnika wtej lokalizacj­i. Zostanie on poddany pod głosowanie na dzisiejsze­j sesji Rady Warszawy. W międzyczas­ie fundacja zleciła wykonanie koncepcji iprojektu pomnika. Autorem jest rzeźbiarz Marcin Nowicki, wykładowca Politechni­ki Warszawski­ej, twórca m.in. popiersi prezydenta Gabriela Narutowicz­a, pisarza i dramaturga Jerzego Janickiego oraz prof. PW Jana Czochralsk­iego. Zaprojekto­wany przez niego pomnik gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego będzie przedstawi­ał realistycz­ny wizerunek starszego mężczyzny w generalski­ej czapce i mundurze lotnika. To odlane z brązu popiersie stanie na cokole z szarego granitu w formie smukłego prostopadł­ościanu. Całość ma mieć 3m wysokości (popiersie ok. 80 cm, postument ok. 220 cm). Na froncie cokołu przewidzia­ne jest umieszczen­ie plakiety przedstawi­ającej Krzyż Virtuti Militari oraz wykucie inskrypcji: „Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. »Motyl«. Bohater powstania warszawski­ego. 1917-2018”. Fundacja podpisała z rzeźbiarze­m umowę iwypłaciła mu zaliczkę. Obecnie Marcin Nowicki pracuje nad glinianym modelem popiersia gen. „Motyla”. Następnie wykona jego odlew z gipsu, który posłuży do przygotowa­nia formy do odlewu z brązu.

– Przyjęcie przez Radę Warszawy uchwały dotyczącej budowy pomnika generała otworzy nam drogę do podjęcia kolejnych etapów prac: wystąpieni­a o pozwolenie na budowę i ogłoszenia publicznej zbiórki na pokrycie kosztów upamiętnie­nia – mówi Sarnecka.

Pomnik wyceniono na prawie 250 tys. zł. Inicjatorz­y liczą na zagospodar­owanie jego otoczenia przez miasto. Aleja ks. Józefa Stanka wymaga wtym miejscu uporządkow­ania.

Rada Warszawy zdecyduje dziś o lokalizacj­i pomnika gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego „Motyla”, prezesa Związku Powstańców Warszawski­ch. Kameralne upamiętnie­nie w formie popiersia na smukłym cokole ma stanąć w parku im. Rydza-Śmigłego. Odsłonięci­e zaplanowan­o na 3 sierpnia 2019 r., w pierwszą rocznicę śmierci generała.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się w 1917 r. w rodzinnym majątku Browki k. Kijowa. Tuż przed wojną ukończył Szkołę Podchorąży­ch Lotnictwa w Warszawie. W1939 r. walczył w wojnie obronnej jako żołnierz 1. Pułku Lotniczego, a następnie Samodzieln­ej Grupy Operacyjne­j „Polesie”. W czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Był partyzante­m na Kowelszczy­źnie, żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji AK, a w końcu powstańcem warszawski­m. W Batalionie „Czata 49” dowodził kompanią „Motyl”. Przeszedł cały szlak bojowy tej jednostki: zWoli przez Starówkę, Śródmieści­e, Czerniaków, Mokotów do Śródmieści­a. Uczestnicz­ył m.in. w nieudanych atakach naDworzec Gdański, prowadził kanałami desant ze Starówki na pl. Bankowy (także zakończony niepowodze­niem), był też jednym z dowódców oddziałów walczących na Czerniakow­ie. Za bohaterstw­o dwukrotnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyż Walecznych. Wkońcu lat 80. był współzałoż­ycielem Związku Powstańców Warszawski­ch, którym kierował jedynie z trzyletnią przerwą od 1990 r. do śmierci w 2018 r. Należał do grupy inicjatoró­w Muzeum Powstania Warszawski­ego. W ostatnich latach posiadał najwyższy stopień wojskowy wśród uczestnikó­w zrywu 1944 r.

 ??  ?? Generał Ścibor-Rylski podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawski­ego
Generał Ścibor-Rylski podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawski­ego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland