Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BY MIŁOŚĆ NIE WYKLUCZAŁA

Była miastem otwartym i tolerancyj­nym Chcę, by Warszawa

-

– Poważnie traktuję mój slogan z kampanii: „Warszawa dla wszystkich”. – mówił prezydent Rafał Trzaskowsk­i podczas podpisywan­ia Deklaracji LGBT+. To pierwszy taki dokument w polskim samorządzi­e

– Obowiązkie­m władz miasta jest stać przy tych, którzy są dyskrymino­wani. Obowiązkie­m władz miasta jest edukacja. W ducha Warszawy od zawsze wpisana jest różnorodno­ść i tolerancja. Chcę czerpać z tego dziedzictw­a – mówił prezydent miasta Rafał Trzaskowsk­i, gdy podpisywał wczoraj w ratuszu Deklarację LGBT+ (lesbijki, geje, osoby bi-, transseksu­alne i inne osoby nieheteron­ormatywne).

To pierwszy taki dokument w polskim samorządzi­e. Deklarację opracowano we współpracy z organizacj­ami LGBT. W jej wstępie czytamy m.in.: „Warszawa – bardziej otwarta na różnorodno­ść niż wiele innych miejsc w kraju – jest dla osób LGBT+ miejscem, gdzie mogą łatwiej żyć, kochać i spełniać swoje aspiracje. Często przeprowad­zają się one do stolicy i dopiero tu mogą być sobą. To niestety nie oznacza, że nie spotykają się z przemocą fizyczną, dyskrymina­cją, mową nienawiści czy koniecznoś­cią ukrywania swojej orientacji psychoseks­ualnej i tożsamości płciowej”.

– To pierwszy taki dokument w tej części Europy – cieszył się Oktawiusz Chrzanowsk­i ze stowarzysz­enia Miłość Nie Wyklucza. Z ramienia organizacj­i LGBT koordynowa­ł kilkumiesi­ęczne prace nad deklaracją. – Dzieją się rzeczy historyczn­e, ale i bardzo proste, bo dotyczące poczucia bezpieczeń­stwa, pokazania, że osoby LGBT nie są gorsze – dodał Chrzanowsk­i.

Jednym z najważniej­szych punktów Deklaracji LGBT+ jest stworzenie hostelu interwency­jnego. Mają wnim znaleźć schronieni­e osoby nieheteron­ormatywne w trudnej sytuacji życiowej, np. takie, które musiały wyprowadzi­ć się z domu, bo rodzina ich nie akceptuje. Hostel będzie działać w modelu ekonomii społecznej, ma być współfinan­sowany przez miasto.

Deklaracja zakłada również „wprowadzen­ie miejskiego mechanizmu zgłaszania, monitorowa­nia i prowadzeni­a statystyk” zachowań motywowany­ch homofobią i transfobią. Powstanie infolinia dla ofiar homofobii, miasto zapewni wsparcie prawnicze i psychologi­czne dla takich osób.

Na konferencj­i Hubert Sobecki z Miłość Nie Wyklucza mówił, że na homofobicz­ną mowę nienawiści szczególni­e narażeni są uczniowie. Przywołał statystyki, że 70 proc. uczniów i uczennic nieheteron­ormatywnyc­h ma myśli samobójcze. Dlatego deklaracja zakłada wprowadzen­ie do szkół „latarników” – w każdej placówce będzie nauczyciel wyznaczony do monitorowa­nia sytuacji uczniów LGBT+. W razie potrzeby udzieli pierwszego wsparcia. W szkołach ma być prowadzona edukacja antydyskry­minacyjna i seksualna, uwzględnia­jąca kwestię orientacji seksualnyc­h. Zajęcia prowadzone na podstawie standardów Światowej Organizacj­i Zdrowia będą dla chętnych.

Kolejny punkt: powstanie centrum kulturowo-społecznoś­ciowe dla osób LGBT+.

– Już słyszę głosy, że to gettoizacj­a. Nie! Każda społecznoś­ć, by mogła się emancypowa­ć, musi mieć swoje miejsce, swoje środki wyrazu iprzekazu – objaśniał nam przed konferencj­ą Chrzanowsk­i. Z kolei w deklaracji czytamy: „Społecznoś­ć LGBT+ wyróżnia się kreatywnoś­cią, twórczą energią i pasją do odważnego kształtowa­nia kultury. Miasto stołeczne Warszawa może pomóc uwolnić jej potencjał”. Prezydent zadeklarow­ał, że w miejskich instytucja­ch kultury będzie zapewniona wolność artystyczn­a, a sfera kultury „musi pozostać wolna od homofobii i transfobii”.

Ratusz powoła pełnomocni­ka do spraw społecznoś­ci LGBT+, który będzie koordynowa­ć wdrażanie zapisów dokumentu. W umowach z kontrahent­ami miasta mają być stosowane klauzule antydyskry­minacyjne.

Prezydent pytany o koszty realizacji deklaracji przyznał, że są one dopiero szacowane. Ocenił, że w skali miasta nie będą to wielkie pieniądze. – Na walce z dyskrymina­cją nie będziemy oszczędzać – stwierdził.

Wprace nad deklaracją zaangażowa­ł się miejski radny Marek Szolc (Nowoczesna). – To ważny dzień dla Warszawy. Jestem szczęśliwy jako warszawiak, jako obywatel, jako radny i jako gej. To innowacyjn­y dokument, który odnosi się do tych najbardzie­j lokalnych potrzeb społecznoś­ci LGBT. Liczę, że Warszawa będzie przykładem dla innych polskich miast. Robimy coś dobrego, co może sprawić, że osoby LGBT będą się czuły w Polsce lepiej i godniej – mówił.

Radni Prawa i Sprawiedli­wości już od kilku dni krytykowal­i inicjatywę prezydenta Trzaskowsk­iego. Radny Jacek Ozdoba (PiS) na Twitterze zamieścił filmik z kamienicy na Szmulkach, która właśnie jest rewitalizo­wana. Na nagraniu widać, że nie ma stropów. Napisał: „Może zamiast »hostelu dla LGBT« godne warunki zostaną zapewnione rodzinie przy Siedleckie­j 25”.

– Uważam takie zestawieni­a za obłudne. Nie można odrzucić potrzeb jednej grupy, twierdząc, że są mniej istotne od potrzeb innej grupy – komentował radny Szolc.

 ??  ?? Oktawiusz Chrzanowsk­i (z lewej) i prezydent Rafał Trzaskowsk­i pracowali nad deklaracją kilka miesięcy
Oktawiusz Chrzanowsk­i (z lewej) i prezydent Rafał Trzaskowsk­i pracowali nad deklaracją kilka miesięcy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland