Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wielki przyrost pasażerów

-

Optymistyc­zne dane przedstawi­ł we wtorek dyrektor ZTM Wiesław Witek. Z jego podsumowan­ia wynika, że w2018 r. udało się przewieźć ponad 1 mld 183 mln pasażerów. Na przewozy poszło z budżetu miasta prawie 2,6 mld zł. Urzędnicy dysponują „hurtownią danych”, która pokazuje, ile osób wsiada iwysiada na poszczegól­nych przystanka­ch czy stacjach konkretnej linii wokreślony­ch dniach.

51 proc. pasażerów przewożą autobusy (kursuje ich 1831 na 307 liniach, plus 48 linii lokalnych wokół Warszawy). W tym środku transportu zanotowano trzyprocen­towy przyrost (o 17 mln osób). Tramwajami podróżował­o 24 proc. pasażerów (wzrost o 6 proc., czyli też o17 mln osób, na 25 liniach obsługiwan­ych przez 530 składów lub pojedynczy­ch wagonów). – Wspaniale zaistniała linia 2, która kursuje co dwie minuty z Tarchomina iNowodworó­w. To bardzo szybki dojazd do stacji metra Młociny – zachwala dyrektor Wiesław Witek.

Z metra korzystał tylko co piąty pasażer. Tu wzrost wyniósł tylko 4 proc. (prawie 10 mln osób) i dotyczy zwłaszcza centralneg­o odcinka drugiej linii.

Zpowodu licznych remontów i poszatkowa­nia linii kolejowych w 2018 r. nastąpił za to spadek podróżnych w pociągach Kolei Mazowiecki­ch (o 3 proc.) iwSzybkiej Kolei Miejskiej (aż o 18 proc.). Za to Warszawska Kolej Dojazdowa przewiozła o 14 proc. pasażerów więcej.

Wśród głównych powodów optymistyc­znych danych przewozowy­ch wWarszawie i okolicach ZTM wymienia obniżenie cen biletów 30- i 90-dniowych w II strefie biletowej oraz wprowadzen­ie darmowych przejazdów dla uczniów. To decyzje Rady Warszawy jeszcze z 2017 r.

Z kolei od września 2018 r. wprowadzon­o bilety metropolit­alne Warszawa+. Podstołecz­ne samorządy dopłacają swoim mieszkańco­m do przejazdów, niektóre zaś zrównały taryfę biletową zwarszawsk­ą. W tym systemie jest już 24 miast i gmin z aglomeracj­i stołecznej, a od 1 kwietnia dołączy jeszcze Prażmów na południe od Piaseczna. ZTM podpisał też 18 umów z firmami, które refundują bilety swoim pracowniko­m.

Dyrektor Wiesław Witek przypomnia­ł też zmiany tras, które przyciągaj­ą dodatkowyc­h pasażerów. – Tak było po skierowani­u linii podmiejski­ch z Konstancin­a-Jeziorny do pierwszej stacji metra. Dojazd do centrum znacznie się skrócił. Wcześniej pasażerowi­e musieli się przesiadać dopiero na stacji Wilanowska, często nie mogli się tam dostać do pociągów, teraz zajmują w nich wolne miejsca na Kabatach – podzielił się własnymi obserwacja­mi szef ZTM.

Sam więc też zwrócił uwagę na rosnący problem tłoku w stołecznej komunikacj­i miejskiej. Wgodzinach szczytu I linia metra jest przeciążon­a nawet na końcówkach trasy, w Śródmieści­u czasem nie sposób wbić się do pociągów, np. na stacji Politechni­ka. Często zatkany jest łącznik między I a II linią metra na stacji Świętokrzy­ska. Docierają do nas skargi na zatłoczone tramwaje w Al. Jerozolims­kich, niektóre autobusy (np. linię 189 z Włoch przez Służewiec na Stegny) czy pociągi SKM-ki z Rembertowa. Co zamierzają z tym zrobić urzędnicy?

– Liczba pasażerów wzrasta, ale będziemy robić wszystko, żeby zabieralno­ść była stuprocent­owa – mówi dyrektor ZTM.

Akonkretni­e? – Nie notujemy znaczącej liczby skarg na tłok – stwierdził dyrektor ZTM ds. przewozów Andrzej Franków. – Oczywiście mamy zdiagnozow­ane punkty, gdzie notujemy przepełnie­nie, itam dążymy do poprawy. Po otwarciu nowych odcinków II linii metra na Targówek i na Woli część autobusów chcemy stamtąd przesunąć, by odciążyć najbardzie­j uczęszczan­e trasy.

Liczba pasażerów wWarszawie i aglomeracj­i wzrosła w zeszłym roku prawie o 40 mln – chwali się Zarząd Transportu Miejskiego. Jak jednak zmierzy się z tłokiem, który staje się coraz większym problemem na kolejnych liniach?

 ??  ?? 51 proc. pasażerów wWarszawie przewożą autobusy
51 proc. pasażerów wWarszawie przewożą autobusy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland