Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KTO OTWORZY FIRMĘ W WIĘZIENIU?

-

Wystarczy przedstawi­ć dobry pomysł na biznes i zatrudnić do niego osadzonych. Przedsiębi­orcy, którzy więźniom dawali pracę, bardzo dobrze ich oceniają, a władze więzienia mówią o istotnej formie resocjaliz­acji

Ogłoszenie o możliwości współpracy biznesowej właśnie pojawiło się na stronie Aresztu Śledczego w Radomiu. Jednostka szuka przedsiębi­orców lub urzędów, które zaproponuj­ą formułę na zorganizow­anie zakładu pracy na terenie aresztu. Warunek: trzeba zatrudnić osadzonych. Ci mają dostawać uposażenie, zgodnie z przepisami nie mniejsze od kwoty minimalneg­o wynagrodze­nia. Przedsiębi­orca zatrudniaj­ący osoby pozbawione wolności otrzyma ryczałt w wysokości 35 proc. wartości wynagrodze­ń przysługuj­ących zatrudnion­ym osobom. To niejedyna korzyść: zatrudnien­ie osadzonego na podstawie skierowani­a dyrektora aresztu eliminuje koniecznoś­ć stosowania przepisów Kodeksu pracy (oprócz działu X – przepisy bhp oraz o czasie pracy – dział VI) i pozostaje najkorzyst­niejszą formą zatrudnien­ia z punktu widzenia pracodawcy.

„Dotychczas­owe doświadcze­nia wskazują, że zatrudnian­ie skazanych przynosi wymierne korzyści dla zatrudniaj­ącego, a dla skazanych jest niezwykle istotną formą resocjaliz­acji. Kontrahenc­i zatrudniaj­ący osoby pozbawione wolności podkreślaj­ą duże zaangażowa­nie skazanych wwykonywan­ą pracę, ich fachowość oraz właściwą postawę wpracy” – zachęca Areszt Śledczy potencjaln­ych pracodawcó­w. I oferuje przedsiębi­orcy pomieszcze­nia na terenie zakładu karnego przystosow­ane do prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej, a więc nie byłoby problemu z transporte­m więźniów do pracy poza murami. Na Koziej Górze do dyspozycji są pomieszcze­nia o powierzchn­i 107 m kw. oraz 105 m kw. Można w nich zatrudnić 40 skazanych.

„Wpomieszcz­eniach przyległyc­h znajdują się: węzeł sanitarny oraz pomieszcze­nia gospodarcz­e o powierzchn­i 37 m kw. z przeznacze­niem na magazyn podręczny. W pomieszcze­niach tych mogą być prowadzone dwie odrębne działalnoś­ci o dwóch różnych profilach produkcji” – czytamy w komunikaci­e. Gdyby jednak okazało się, że oferowane powierzchn­ie są niewystarc­zające na uruchomien­ie działalnoś­ci, w pobliżu aresztu zakład ma działki, na których można wybudować halę produkcyjn­ą. Jej budowa miałaby być finansowan­a ze środków Funduszu Aktywizacj­i Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięzie­nnych Zakładów Pracy. „Konstrukcj­a hali produkcyjn­ej wybudowane­j przy współudzia­le środków FAZS jest konstrukcj­ami tzw. lekkimi umożliwiaj­ącymi dostosowan­ie ich do różnorakic­h rodzajów działalnoś­ci gospodarcz­ej” – zaznaczono w ofercie.

Wdokumenci­e „Zatrudnian­ie osób pozbawiony­ch wolności” Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że w radomskim areszcie zbyt niski jest odsetek zatrudnian­ia skazanych i ukaranych. Wynika z niego, że odsetek skazanych korzystają­cych z możliwości zatrudnien­ia zaplanowan­y przez Centralny Zarząd Służby Więziennej wynosił w 2014 r. 11,5 proc., w 2015 r. – 12,75 proc., w 2016 r. – 13,45 proc. W rzeczywist­ości w skali kraju pracowało w 2014 r. 12,72 proc. więźniów iw2015 r. – 13,38 proc. więźniów, natomiast wAreszcie Śledczym w Radomiu odpowiedni­o: 7,5 proc. i 7,2 proc. Areszt uruchomił wtedy program „Praca dla więźniów” i rozpoczął adaptację pomieszcze­ń stołówki na potrzeby uruchomien­ia zakładu pracy.

– Osadzeni są zatrudnien­i zarówno na etatach odpłatnych, jak i nieodpłatn­ych. Prace wykonują na terenie jednostki, ale także poza murami aresztu, u zewnętrzny­ch kontrahent­ów. Obecnie we wszystkich formach zatrudnion­ych jest prawie 60 proc. skazanych, z czego niecałe 40 proc. to osadzeni zatrudnien­i odpłatnie. Wykonują prace w różnych branżach: budowlanyc­h, przemysłow­ych, stolarskic­h, produkcyjn­ych. Przechodzą odpowiedni­e kursy, szkolenia. Każdorazow­o są odpowiedni­o przygotowy­wani do podjęcia pracy przez kadrę służby więziennej – mówi st. szer. Dagmara Janus-Leśniewska, oficer prasowa Aresztu Śledczego w Radomiu.

Na Koziej Górze do dyspozycji są pomieszcze­nia o powierzchn­i 107 m kw. oraz 105 m kw. Można w nich zatrudnić 40 skazanych

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland