Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KTO BĘDZIE PATRONEM TRASY N-S

-

O nazwanie nowo budowanej ulicy imieniem Jana Olszewskie­go zabiega klub radnych PiS. Wcześniej do prezydenta wpłynął wniosek Radomian dla Demokracji o nadanie trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy. Czeka nas spór o patrona?

„My mieszkańcy Radomia, członkowie i sympatycy Stowarzysz­enia Radomianie dla Demokracji wnioskujem­y o nadanie trasie N-S, od ronda Mikołajczy­ka do ulicy Szklanej w Radomiu – imienia Andrzeja Wajdy. Wtym celu powołujemy również Społeczny Komitet Nadania Trasie N-S Imienia Andrzeja Wajdy” – tak zaczyna się pismo, które już kilka miesięcy temu autorzy skierowali do prezydenta miasta. Jak uzasadnial­i, Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzyst­a i scenograf, to jeden z najwybitni­ejszych twórców whistorii światowego kina. Zdobywca Oscara, weneckiego Złotego Lwa, berlińskie­go Złotego Niedźwiedz­ia, Europejski­ej Nagrody Feliks i wielu innych. „Od czasu premiery »Człowieka z marmuru” Andrzej Wajda był zaangażowa­ny w działalnoś­ć polityczną, wspierając ruch opozycyjny w komunistyc­znej Polsce, w tym wydarzenia sierpnia 1980 r. (…) Był mocno związany z naszym miastem; od 1934 r. mieszkał w Radomiu tu uczęszczał do szkoły i zdał egzamin maturalny. Był jednym z inicjatoró­w powstania i darczyńcą Mazowiecki­ego Centrum Sztuki Współczesn­ej »Elektrowni­a«. Od 2001 r. jest Honorowym Obywatelem Radomia” – czytamy w uzasadnien­iu wniosku.

– Wniosek złożyliśmy dawno, ale nadal go podtrzymuj­emy. Urząd odpisał nam, że na patrona jest za wcześnie, bo ulica, o której mówimy jeszcze nie istnieje. Ale teraz jej budowa jest na ukończeniu, zatem odświeżymy nasz wniosek odnośnie nadania trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy – mówi Waldemar Bukalski z Radomian dla Demokracji.

Z kolei w poniedział­ek na konferencj­i prasowej przed sesją Rady Miejskiej radny PiS Piotr Kotwicki ogłosił, że klub radnych PiS składa wniosek do prezydenta, aby nowo budowaną trasę N-S nazwać imieniem niedawno zmarłego byłego premiera Polski Jana Olszewskie­go. Uzasadnien­ie? Jak informuje radny, zostanie upubliczni­one na posiedzeni­u komisji kultury.

Jan Olszewski po robotniczy­m proteście w czerwcu 1976 r. przyjeżdża­ł do Radomia, aby bronić represjono­wanych w procesach sądowych. Troskę o ich losy wyrażał także już wwolnej Polsce, gdy przyjeżdża­ł jako gość na obchody kolejnych rocznic Czerwca ’76. W 2006 r. mówił: – Ci ludzie mają powód do dumy, ale i powód do goryczy. To, że wyroki do dzisiaj nie zostały unieważnio­ne, to plama na honorze Rzeczyposp­olitej.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego br. I to, teoretyczn­ie, może być przeszkodą w nadaniu ulicy jego imienia. Jak stanowi uchwała Rady Miejskiej wsprawie zasad stosowanyc­h przy nadawaniu nazw ulicom, placom i innym terenowym obiektom publicznyc­h oraz drogom wewnętrzny­m położonym na terenie miasta Radomia, nazwy pochodzące od nazwisk osób nie powinny być nadawane wcześniej, niż po upływie pięciu lat od dnia śmierci upamiętnia­nej osoby. Ale ta sama uchwała stanowi, że dopuszcza się odstępstwo od tej zasady, jeżeli z uzasadnion­ym wnioskiem o takie odstępstwo wystąpi Przewodnic­zący Rady Miejskiej lub Prezydent Miasta Radomia. Czy tak będzie w tym przypadku? Na razie prezydent będzie miał dwa wnioski do rozpatrzen­ia, bo żadna ze stron nie ma zamiaru ustąpić.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland