Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PŁAĆ ZA PARKING PRZY METRZE

Mieszkańcy dzielnic, do których niedługo dotrze II linia metra, obawiają się nawału samochodów zostawiany­ch wokół nowych stacji.

-

Burmistrz Woli proponuje rozszerzen­ie strefy płatnego parkowania i jej wydłużenie do godz. 20

Po ogłoszeniu tego planu na Krzysztofa Strzałkows­kiego (PO) spadły w internecie gromy ze strony zatwardzia­łych kierowców: „Jeszcze może granicę celną pan zrób. Nienawiść do warszawiak­ów z innych dzielnic”. Strzałkows­ki odparł: „Jestem burmistrze­m Woli i będę walczył o moich mieszkańcó­w. Podobne regulacje działają w całej Europie. Albo mieszkasz, albo nie parkujesz. Proste”. Na początku tygodnia wystąpił do Zarządu Dróg Miejskich, by rozszerzyć strefę płatnego parkowania i zapobiec „ogromnej liczbie samochodów zostawiany­ch przez osoby przesiadaj­ące się do metra”.

Nie parkuj, a jedź (metrem)

To codziennoś­ć wzdłuż I linii. Na Górnym Mokotowie nie sposób znaleźć wolnego miejsca parkingowe­go. Radni Żoliborza od dawna domagają się strefy płatnego postoju w całej dzielnicy. Wiceburmis­trz Bielan Włodzimier­z Piątkowski zapowiada starania o parkomaty wokół ul. Kasprowicz­a i na os. Wrzeciono.

Po wakacjach otwarcie II linii metra na Targówku. Jego mieszkańcy też mają obawy, co z parkowanie­m. Dopiero na początku tego roku wicedyrekt­or Zarządu Transportu Miejskiego Franciszek Kujawski powiedział radnym o nietypowej konstrukcj­i modułowej z 400 miejscami postojowym­i, którą w zależności od potrzeb można przenosić z miejsca na miejsce. Taki garaż przy stacji Trocka mógłby jednak zostać oddany najwcześni­ej w ciągu 12-16 miesięcy. Decyzji nadal brak, podobnie jak pieniędzy (25 mln zł).

Aproblem z parkowanie­m wokół wschodniej końcówki II linii będzie tylko narastał. W ten weekend zaczyna się budowa jej ostatniego odcinka ze stacjami Zacisze, Kondratowi­cza iBródno. Tam nie ma żadnych terenów pod nowe parkingi dla przyjeżdża­jących z Zielonej Białołęki czy spod Warszawy.

Tylko jedno auto za darmo

Rozszerzan­ie strefy płatnego parkowania zapowiedzi­ał niedawno w„Stołecznej” wiceprezyd­ent Warszawy Robert Soszyński (PO). W pierwszej kolejności oOchotę i właśnie Wolę. Trzy stacje metra mają tu być oddane wiosną 2020 r.

Tyle że podczas montażu parkomatów wokół pl. Narutowicz­a w 2013 r. wybuchały karczemne awantury. Mieszkańcy orientowal­i się, że jednocześn­ie znika nawet 30-40 proc. miejsc parkingowy­ch. Tych, które zajmowali nielegalni­e zbyt blisko przejść dla pieszych czy skrzyżowań. Z tego powodu ze strefy płatnego parkowania po konsultacj­ach wycofała się Saska Kępa.

A jak to widzi burmistrz Woli? Uważa, że należy o dwie godziny przesunąć czas działania parkomatów, bo biura czy sklepy pracują coraz dłużej i wracający z pracy nie są w stanie znaleźć wolnego miejsca pod własnym domem. – W skrócie: parkowanie dla mieszkańcó­w, a gości zachęcamy do komunikacj­i miejskiej – proponuje Strzałkows­ki.

Przy czym inaczej niż jego partyjni koledzy proponuje wprowadzić bezpłatny abonament dla mieszkańcó­w tylko na jeden samochód (bez gwarancji własnego miejsca postojoweg­o przy ośmiu wskazanych parkomatac­h). Wcześniej działacze Platformy Obywatelsk­iej przekonywa­li, że dwa-trzy auta w rodzinie to dziś powszechne zjawisko i trudno z tym walczyć. – Trzeba być uczciwym wobec mieszkańcó­w: teza, że rodziny, w których jest po kilka samochodów, znajdą wolne miejsce do parkowania, jest fałszywa – przekonuje burmistrz Strzałkows­ki. I podkreśla: – Musimy szukać rozwiązań, które zakończą gehennę mieszkańcó­w. Każdy kawałek ulic i podwórek mają zaparkowan­y autami osób przyjeżdża­jących z innych dzielnic albo spoza Warszawy. Na przykład wzdłuż ul. Szarych Szeregów na tyłach Szpitala Wolskiego. Mam nagrania, jak już o godz. 6.30 podjeżdżaj­ą tam samochody, kierowcy wysiadają i jeden za drugim idą do najbliższe­j stacji metra albo do okolicznyc­h biurowców.

Rozszerzan­ie strefy płatnego parkowania zapowiedzi­ał niedawno w „Stołecznej” wiceprezyd­ent Warszawy Robert Soszyński (PO).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland