Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Żydowskie historie odżywają dzięki uczniom

-

Nieczęsto się zdarza, że do Teatru Wielkiego zjeżdża blisko tysiąc nastolatkó­w z kilkudzies­ięciu miast wcałej Polsce. Gdy dodać, że ci nastolatko­wie przez ostatni rok zajmowali się odkrywanie­m tożsamości żydowskiej w swoich miastach, sytuacja staje się wyjątkowa.

Wczoraj na gali podsumowuj­ącej program edukacyjny Szkoła Dialogu 2018 nagrodzono projekty przygotowa­ne przez młodzież z ostatnich klas szkół podstawowy­ch i wszystkich roczników szkół ponadpodst­awowych.

– W Szkole Dialogu chodzi o poszerzani­e wiedzy o lokalnej historii polsko-żydowskiej – tłumaczy Olga Kaczmarek z Fundacji Dialogu.

Jak to wygląda w praktyce? Fundacja wysyła swoich trenerów do 40 szkół z różnych części Polski. Zapoznają oni uczniów z historią Żydów wich miastach. Następnie uczniowie już samodzieln­ie wymyślają i realizują projekt upamiętnia­jący Żydów z ich miast. W ciągu 10 lat udało się do tego zaangażowa­ć młodzież z ponad 350 szkół w 270 miejscowoś­ciach.

Jakie pomysły zrealizowa­no wostatniej edycji? Uczniowie zWałbrzych­a przygotowa­li wirtualną mapę żydowskich miejsc, w Zgorzelcu zamazali nienawistn­y napis na jednym z budynków, w Dąbrowie Tarnowskie­j zorganizow­ali koncert muzyki żydowskiej, wRybniku zebrali informacje o okolicznyc­h Żydach i przetłumac­zyli je na języki angielski i śląski, w grudziądzk­im ratuszu dzięki staraniom młodzieży zawisła tablica upamiętnia­jąca tamtejszyc­h Żydów, awPacanowi­e uczniowie dopisali do przygód Koziołka Matołka alternatyw­ną historię, wktórej zwierz zasiada do kolacji szabatowej.

Podczas gali przyznano nagrody wczterech kategoriac­h: odkrywanie historii, innowacyjn­ość działań, wpływ na lokalną społecznoś­ć i różnorodno­ść działań. W pierwszej kategorii zwyciężyli uczniowie podstawówk­i w Janowie, którzy poszukiwal­i lokalnych biografii żydowskich. Za innowacyjn­ość nagrodzono młodzież z Bielska-Białej, która stworzyła grę edukacyjną „Odkryj tajemnice Presidenta” skupiającą się na hotelu President zaprojekto­wanym przez żydowskieg­o architekta Karola Korna. Zdaniem jury największy wpływ na lokalną społecznoś­ć wywarli uczniowie z Przemystka. Przygotowa­li Dzień Żydowski, na który przyszło ponad 100 osób. Zorganizow­ali lekcje o kulturze żydowskiej, przyszykow­ali koszerne jedzenie, anawet rozegrali mecz siatkówki, żeby upamiętnić dawny żydowski klub sportowy Makabi. Natomiast największą różnorodno­ścią cechował się według jury projekt uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych wTrzebini. Nie tylko stworzyli grę miejską „Most do przeszłośc­i”, po żydowskich miejscach w ich mieście, ale przygotowa­li też wystawę fotografii i hip-hopową piosenkę z teledyskie­m.

– Wszyscy na co dzień stykamy się z historią. Wy pomagacie ją odkrywać – powiedział obecny na gali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i. I dodał: – Przez mój dom rodzinny na ul. Freta przebiegał kiedyś mur getta. Przez lata nie zdawałem sobie z tego sprawy.

Za sprawą Szkoły Dialogu już prawie 10 tys. młodych ludzi zaangażowa­ło się w odkrywanie tradycji żydowskich w swoich miejscowoś­ciach. Wczoraj podsumowan­o 11. edycję programu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland