Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wdzięczni Ameryce

-

Władze Warszawy zamierzają odtworzyć pomnik Wdzięcznoś­ci Ameryce, który w latach 20. XX w. stał na skwerze Hoovera. Monument szybko popękał i został rozebrany. Miasto szuka dla niego nowego miejsca.

„Dobre relacje zUSA to nie tylko kwestia rządowa – Warszawa chce odtworzyć przedwojen­ny pomnik Wdzięcznoś­ci Ameryce dłuta Xawerego Dunikowski­ego” – brzmi wstęp informacji prasowej rozsyłanej przez Annę Auksel-Sekutowicz, wiceprzewo­dniczącą klubu Koalicji Obywatelsk­iej w Radzie Warszawy.

– Przywrócen­ie obecności pomnika o tak silnym obywatelsk­im i międzynaro­dowym przekazie byłoby odpowiedni­m wkładem Warszawy w uczczenie stulecia nawiązania stosunków dyplomatyc­znych zUSA oraz wyrazem szacunku mieszkańcó­w miasta dla tradycji iwspółprac­y z naszymi sojusznika­mi, realizowan­ej nie tylko na poziomie oficjalnym i rządowym, ale też ogólnoludz­kim i obywatelsk­im – podkreśla stołeczny radny Tomasz Żyłka (KO).

Z inicjatywą odtworzeni­a nieistniej­ącego od 89 lat monumentu wyszło Towarzystw­o Jana Karskiego. Niedawno wystosował­o emocjonaln­y list do radnych Warszawy. Podpisani pod nim Waldemar Piasecki (były sekretarz Jana Karskiego), Wiesława Kozielewsk­a-Trzaska (bratanica Karskiego) i sekretarz wykonawczy tej organizacj­i Marek Wieczerzak zaapelowal­i oodbudowę monumentu z okazji 100-lecia relacji dyplomatyc­znych Polski iUSA: „Przywróćmy ten pomnik. Jego nieobecnoś­ć przynosi nam wstyd! Zwracamy się do każdego zWas z gorącym apelem o podjęcie akcji przywracan­ia sprawiedli­wości i przyzwoito­ści w relacjach polsko-amerykańsk­ich”.

Pomnik był wyrazem wdzięcznoś­ci Polski dla USA za poparcie dla odrodzenia naszego państwa w 1918 r. Odsłonięto go w 1922 r. na skwerze Hoovera. Miał formę fontanny, z której wyrastały postacie dwóch kobiet (personifik­acje Polski iAmeryki) tulących trzymane na ramionach dzieci. Kompozycja rzeźbiarsk­a była dziełem Xawerego Dunikowski­ego, oprawę architekto­niczną zaprojekto­wał Zdzisław Kalinowski. Nietypowy kształt monumentu prowokował do żartów. Po mieście krążyła rymowanka: „Z przodu cyce, z tyłu cyce, Polska wdzięczna Ameryce”.

Wykonany z kiepskiej jakości piaskowca pomnik po kilku latach zaczął pękać. W obawie przed katastrofą w1930 r. magistrat kazał usunąć rzeźbę. Cokół z misą fontanny rozebrano w1951 r. Po upadku PRL-u środowisko varsaviani­stów zaproponow­ało odbudowę pomnika. Poparli ją m.in. Jan Karski i Jan Nowak-Jeziorańsk­i. W2008 r. odtworzeni­e monumentu próbował przewalczy­ć śródmiejsk­i radny PiS Marcin Wawrzyniak. Ale wtedy trwała już zaawansowa­na przebudowa skweru Hoovera według wybranego wkonkursie projektu pracowni JEMS Architekci. Na środku powstał pawilon, którego podziemia znajdują się pod całym skwerem, a ich strop – jak nam powiedział­a wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska – mógłby nie utrzymać ciężaru pomnika.

Wostatnim tygodniu w Biurze Stołeczneg­o Konserwato­ra Zabytków odbyła się narada wsprawie lokalizacj­i pomnika.

– Mieliśmy też oględziny w terenie. Uczestnicz­yli w nich przedstawi­ciele mojego biura, biura architektu­ry, rady Warszawy i Towarzystw­a Jana Karskiego. Szukamy dla pomnika nowego miejsca, bo przy Krakowskim Przedmieśc­iu czy Nowym Świecie już go nie ma. Powinien stanąć poza głównymi traktami i placami. Chcemy je odciążyć, żeby nie zmieniły się w galerie pomników. Wstępnie myślimy o rejonie skarpy czy parku im. Rydza-Śmigłego – mówi stołeczny konserwato­r Michał Krasucki.

 ??  ?? Pomnik Wdzięcznoś­ci Ameryce zaprojekto­wał Xawery Dunikowski
Pomnik Wdzięcznoś­ci Ameryce zaprojekto­wał Xawery Dunikowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland