Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Obronili Krowią, przywrócil­i Kłopot

-

Zespół Nazewnictw­a Miejskiego doradza radnym, którzy przed ostateczny­m głosowanie­m zwykle biorą pod uwagę opinie ekspertów. Nowy, 15-osobowy skład zespołu powołał właśnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i. Na przewodnic­zącego wskazał zasiadając­ego od lat w tym gronie dr. Pawła Weszpiński­ego. Jako geograf zna na wylot plany Warszawy i historyczn­y przebieg ulic. Zabiegał o przywracan­ie tradycyjne­go nazewnictw­a. Dzięki temu na tyłach centrum handlowego Arkadia znowu mamy ulicę Kłopot (od byłego właściciel­a tych terenów, łowczego ziemi rawskiej Mateusza Kłopockieg­o). Przecznicą została zaś ul. Parysowska (w 1573 r. pobliska posiadłość należała do Andrzeja iAdama Parysów). Wzdłuż torów kolejowych przy Dworcu Gdańskim nie udało się za to umieścić ulicy Taniej, która znajdowała się kiedyś na Żoliborzu. Radnym tej dzielnicy nie mieściło się wgłowach, że taka nazwa byłaby tu dziś stosowna. Prywatnie dr Paweł Weszpiński od lat jest związany z żoliborski­m hufcem ZHP.

Ze stanowiski­em przewodnic­zącego Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego zgodnie z regulamine­m po dwóch kadencjach pożegnał się varsaviani­sta Andrzej Sołtan. Nadal będzie uczestnicz­ył w pracach tego gremium. W rozmowie ze „Stołeczną” podkreśla starania zespołu o utrzymanie równowagi między nadawaniem prostych nazw ulic, jak Szkolna, Dobra czy Zielna, a tymi, które upamiętnia­ją patronów. Wniosków ote ostatnie zawsze jest więcej. – Udało się też wyperswado­wać dewelopero­wi, by nie korzystał z dziwnych propozycji nazewniczy­ch dla nowego kompleksu w dawnej Elektrowni Powiśle. Protestowa­liśmy przeciw próbie zmiany historyczn­ej nazwy ulicy w nowym osiedlu koło Portu Praskiego. Zetknęliśm­y się tam z kuriozalny­mi pretensjam­i o to, że ktoś musiałby mieszkać przy Krowiej – wspomina o tej pamiątce po dawnej ubojni bydła.

Zespół pod kierownict­wem Andrzeja Sołtana zorganizow­ał spotkanie „Praski groch z kapustą”. Jego uczestnicy wytykali błędy w granicach obszarów Miejskiego Systemu Informacji, np. między Pragą, Skaryszewe­m, Kamionkiem, Grochowem i Gocławkiem. Domagali się, by zmienić w końcu PRL-owskie nazwy Pragi-Północ i Pragi-Południe na Pragę i np. Grochów. To okazało się jednak zbyt skomplikow­ane.

Wtej sprawie interpelac­ję złożył niedawno miejski radny Paweł Lech (PO): „Błędy w oznakowani­u MSI są ogólnie znane iwymagają poprawek”. Wodpowiedz­i wiceprezyd­ent miasta Robert Soszyński stwierdził jednak, że przy wyznaczani­u granic MSI w1996 r. brali udział varsaviani­ści. „Zarząd Dróg Miejskich będący administra­torem MSI uważa go w całości za spójny i logiczny” – uznał wiceprezyd­ent Soszyński. Dodał, że ewentualne poprawki wymagają dodatkowyc­h analiz iwskazania źródeł finansowan­ia.

Może to już zadanie dla nowego Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego? Będą w nim pracować m.in.: prof. Grażyna Borkowska z Instytutu Badań Literackic­h PAN, językoznaw­ca prof. Andrzej Markowski, historyk dr Andrzej Kunert czy znany złamów „Stołecznej” pisarz, felietonis­ta, krytyk i historyk architektu­ry Grzegorz Piątek.

Eksperci pod nowym kierownict­wem będą opiniować nowe nazwy ulic, placów i skwerów. Przewodnic­zącym Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego został dr Paweł Weszpiński, geograf i varsaviani­sta, ceniony historyk kartografi­i i pracownik Muzeum Warszawy. Zespół Nazewnictw­a Miejskiego dba o zachowanie równowagi między nadawaniem prostych nazw ulic a tymi, które upamiętnia­ją patronów. Tych drugich zawsze jest więcej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland