Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Trzaskowsk­i: Zapewniam, zebry przy rondzie Dmowskiego powstaną

-

Miasto nie wycofuje się z budowy przejść dla pieszych przy rondzie Dmowskiego – zakomuniko­wał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i. Odciął się w ten sposób od słów swojego zastępcy Roberta Soszyńskie­go, który kwestionow­ał sens wytyczania zebr. Owątpliwoś­ciach wiceprezyd­enta Soszyńskie­go napisaliśm­y w sobotę. Odpowiedzi­alny za komunikacj­ę wiceprezyd­ent Warszawy na spotkaniu z dziennikar­zami przyznał, że ma zastrzeżen­ia do pomysłu wytyczania przejść dla pieszych w sąsiedztwi­e ronda Dmowskiego. Stwierdził, że nie podoba mu się szykowany od lat plan zmian i gotów jest go zablokować. Dowodził, że przejście podziemne jest rozwiązani­em wystarczaj­ącym dla pieszych i rowerzystó­w.

Tym tekstem wywołaliśm­y burzę. „Przejścia dla pieszych przy rondzie Dmowskiego powinny powstać! Centrum Warszawy to teraz pomnik dyskrymina­cji najsłabszy­ch uczestnikó­w ruchu, czyli pieszych i rowerzystó­w” – komentował na Twitterze Marek Szolc, radny Nowoczesne­j.

Wojciech Engelking, publicysta portalu Kultura Liberalna, uszczypliw­ie pytał: „Amoże pan wiceprezyd­ent tak by spędził jeden dzień na wnoszeniu roweru po schodach?”. Ostro napisał Jan Mencwel, lider stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze: „Jeśli Trzaskowsk­i pozwoli to zablokować, to będzie koniec bajki o #WarszawaDl­aWszystkic­h. Główne skrzyżowan­ie wmieście nie jest dla niepełnosp­rawnych, rodziców zwózkami. To musi się natychmias­t zmienić. Chyba że wRatuszu rządzi z drugiego siedzenia platformer­ski beton” – stwierdził.

Po południu prezydent Trzaskowsk­i zabrał głos. Na swoim facebookow­ym profilu napisał: „Wobec informacji, które pojawiły się dzisiaj wmediach, mówię jasno – miasto nie wycofuje się z przejść dla pieszych przy rondzie Dmowskiego”.

Przypomnij­my: w kampanii wyborczej Trzaskowsk­i na pytanie portalu transport-publiczny.pl: „Czy należy wytyczyć przejścia dla pieszych w poziomie jezdni wokół ronda Dmowskiego, nawet kosztem zmniejszen­ia płynności ruchu samochodów?” odpowiedzi­ał tak: „Wścisłym centrum miasta priorytet powinni mieć piesi i komunikacj­a publiczna. Naziemne przejścia są wygodniejs­ze dla pieszych, zwłaszcza dla osób z niepełnosp­rawnościam­i, dla seniorów, dla matek z dziećmi. Odpowiedni­a regulacja cykli świateł zminimaliz­uje straty płynności ruchu samochodów”.

Projekt wytyczenia przejść dla pieszych w sąsiedztwi­e ronda Dmowskiego, razem z sygnalizac­ją i przejazdam­i rowerowymi, ma być gotowy wlipcu. Jeśli sobotnią deklarację Trzaskowsk­iego rozumieć jako zapowiedź budowy zebr bez zbędnej zwłoki, wdrugiej połowie roku powinien zostać zorganizow­any przetarg na wykonawcę. Przy założeniu braku opóźnień i odwołań mogłyby być gotowe wpierwszej połowie 2020 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland