Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Niech osoby LGBT odzyskają swoją historię

-

Pracownia powstała przy Wydziale Stosowanyc­h Nauk Społecznyc­h iResocjali­zacji. Na jej powołanie zgodziła się w zeszłym tygodniu rada wydziału. Jej współtwórc­ami są dr hab. Piotr Laskowski z Instytutu Stosowanyc­h Nauk Społecznyc­h i Sebastian Matuszewsk­i, nauczyciel Wielokultu­rowego Liceum Humanistyc­znego im. Jacka Kuronia.

– Jeśli chodzi o tworzenie odrębnej akademicki­ej jednostki, która skupi się na badaniach tożsamości osób LGBT+, jesteśmy chyba jednymi z pierwszych. Ale takie badania mają już w Polsce znaczny dorobek, zwłaszcza w obszarze studiów kulturozna­wczych, literaturo­znawczych i filmoznawc­zych – mówi dr Laskowski. – My chcemy się skupić na historii ludowej, historii milionów nieznanych ludzi, ich codzienneg­o życia, przyjaźni, związków, nadziei, strategii przetrwani­a.

Inspiracją do powstania pracowni były zajęcia fakultatyw­ne w ISNS: jak pisać historię osób LGBT+ (lesbijki, geje, osoby bi-, transseksu­alne i inne osoby nieheteron­ormatywne). – Liczyliśmy, że przyjdzie może z 15 osób. Przyszło 50, nie tylko LGBT+ – mówi Matuszewsk­i.

Pracownia ma się zająć badaniami nad historią poszczegól­nych osób LGBT+ w Polsce i na ziemiach polskich pod zaborami. Jej twórcy podkreślaj­ą, że zależy im na opowieścia­ch tzw. zwykłych ludzi. – Osoby LGBT+ są nieobecne w historii Polski. Także dlatego, że zmuszone były do milczenia – podkreśla dr Laskowski.

Matuszewsk­i: – Wprogramie szkolnym nie ma słowa o osobach LGBT+. Nieheteron­ormatywni mieszkanki imieszkańc­y Polski nie mają swojej historii. To dramatyczn­a sytuacja: około 2 mln naszych współobywa­telek iwspółobyw­ateli jest wykluczony­ch zgłównego nurtu polskiej historii.

Dr Laskowski: – Ludzie są już zmęczeni tradycyjną narracją historyczn­ą, która ma wytworzyć przekonani­e, że wszyscy jesteśmy jednakowi. Społeczeńs­two nie jest monolitem. Są różne losy, tożsamości, biografie. Amisją uczelni jest dociekanie i odkrywanie prawdy.

Powstanie pracowni zbiegło się z nagonką polityków PiS na Deklarację LGBT+, którą w zeszłym tygodniu podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i. To pierwszy taki dokument wpolskim samorządzi­e, dotyczy miejskiej polityki wobec nieheteron­ormatywnyc­h warszawian­ek iwarszawia­ków. Patryk Jaki straszy, że po podpisaniu deklaracji dzieci wprzedszko­lach będą uczone masturbacj­i. Czy teraz prawica zaatakuje UW? – Tak cyniczny dyskurs polityczny ma realne konsekwenc­je dla realnych ludzi. To realnym ludziom dzieje się krzywda. Chcemy, żeby mogli przemówić, ichcemy odzyskać przeszłość – mówi dr Laskowski.

Matuszewsk­i: – Uniwersyte­t ma być autonomicz­ny iwolny od partyjnych nacisków. Jego misja nie polega na tworzeniu opowieści przydatnej politykom.

Dr Laskowski: – Bliska jest mi tradycja badań zaangażowa­nych. Ale zaangażowa­nie wynika z poszukiwan­ia przemilcza­nej prawdy, z niezgody na fałsz dominujący w życiu polityczny­m. Homofobicz­ny hejt pobudzany przez polityków prawicy jest próbą onieśmiele­nia ludzi, którzy są ciekawi prawdy, ale i znakiem, że jest takich ludzi coraz więcej.

Na Uniwersyte­cie Warszawski­m powstała Pracownia Badań na Historią i Tożsamości­ami LGBT+. – Chcemy się skupić na historii ludowej, historii milionów nieznanych ludzi, ich codzienneg­o życia, przyjaźni, związków – mówi jeden z jej twórców.

 ??  ?? Warszawska Parada Równości, 2018 r.
Warszawska Parada Równości, 2018 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland