Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MAGNETYCZN­Y POTENCJAŁ WKD

-

Według ZTM wżadnym środku transportu w aglomeracj­i liczba przewozów w2018 r. nie wzrosła tak jak wWarszawsk­iej Kolei Dojazdowej (o 14 proc.). Na dwóch trasach zGrodziska Maz. i Milanówka do pociągów wsiada 26-27 tys. osób dziennie. Poranny pik wgodz. 6.30-8.30 to 10-11 tys. pasażerów. Tłum wylewa się wtedy na wąski peron przy skrzyżowan­iu Al. Jerozolims­kich i al. Jana Pawła II.

Agdyby tak WKD jeździła dalej do centrum? Od grudnia 1927 r. Elektryczn­e Koleje Dojazdowe docierały od zachodu ul. Nowogrodzk­ą niemal do Marszałkow­skiej. Kolejka przypomina­ła podmiejski tramwaj. Teraz wśród stołecznyc­h urzędników można natknąć się na opinie, że WKD sprawdziła­by się nawet w roli trzeciej linii metra. Np. od Dworca Centralneg­o do stacji Politechni­ka i dalej wzdłuż Trasy Łazienkows­kiej w kierunku Grochowa i Gocławka.

Pomysł za interesują­cy uważa dr Jakub Majewski z fundacji Pro Kolej. Nowy odcinek WKD pozwoliłby jego zdaniem wykreować dodatkowe węzły przesiadko­we. Przyznaje, że wobrębie Warszawy należałoby wydłużyć składy, a pod miastem odłączałob­y się ich przednią część. Takie rozwiązani­e sprawdza się np. w metrze wHamburgu na linii do lotniska. – Tylko że tabor WKD nie jest najszczęśl­iwszy. Można tu było kupić pociągi zbliżone konstrukcy­jnie do metra – ocenia Jakub Majewski.

Inny pomysł lansują ostatnio aktywiści Miasto Jest Nasze: nowy przystanek WKD na Ochocie w połowie drogi (1850 m) między Dworcem Zachodnim a pl. Zawiszy.

– WKD, która bardziej przypomina metro niż cięższe pociągi podmiejski­e, pełni rolę dowozową do nowych biurowców wzdłuż Al. Jerozolims­kich – przyznaje Majewski. Dodaje, że na wysokości ul. Niemcewicz­a mógłby powstać przystanek WKD z peronem wyspowym.

Ale przewoźnik nie planuje większych inwestycji wWarszawie. Według rzecznika spółki Krzysztofa Kuleszy nie zakłada ona nawet wydłużenia trasy do stacji metra Centrum. Przeszkoda­mi są przejścia podziemne pod Al. Jerozolims­kimi iDworzec Śródmieści­e. – Nasze tory trzeba by zagłębić do poziomu -2. To oznacza, że musiałyby się obniżać już od Dworca Zachodnieg­o – twierdzi.

Nie zanosi się na udogodnien­ia dla pasażerów nawet na obecnej stacji końcowej. Przy jedynym peronie pociągi zatrzymują się wdwóch sektorach (pierwszy dla wsiadający­ch, drugi tylko dla wysiadając­ych). Jeden ze scenariusz­y przewiduje budowę dodatkoweg­o peronu bliżej przejścia podziemneg­o w miejscu drugiego toru. To jednak uniemożliw­iałoby postój składu rezerwoweg­o.

Drugi pomysł: naprzemien­ne przyjmowan­ie iwysyłanie pociągów w drogę powrotną co 7-8 minut w szczycie. – Byłoby to na granicy przepustow­ości stacji – utrzymuje Kulesza. Zapowiada tylko przedłużen­ie godzin szczytu z częstotliw­ością raz na 10 minut. Rozważano też kursy skrócone co 5 minut zKomorowa do Dworca Zachodnieg­o, ale kolejarze nie przewidują tu przebudowy torów WKD. Zanosi się raczej na to, że w czasie modernizac­ji tej stacji po 2020 r. kolejka będzie zawracać wcześniej. Do 2023 r. WKD chce zaś dobudować drugi tor od Podkowy Leśnej do Grodziska Maz., co poprawi płynność ruchu.

Według Majewskieg­o błędem było odwrócenie się Warszawy od WKD. W 2003 r. PKP szykowały jej prywatyzac­ję, ale po protestach gmin leżących wzdłuż trasy kolejki zdecydował­y się na komunaliza­cję. Ekipa Lecha Kaczyńskie­go w ratuszu zwlekała z decyzją owejściu do spółki. Jego następczyn­i, Hanna Gronkiewic­z-Waltz, zrezygnowa­ła z udziałów, choć ówczesny szef ZTM Leszek Ruta dawał nadzieję, że stolica obejmie je później. WKD przeżywała wtedy kryzys – tabor się sypał, ubywało podróżnych. Większości­owym udziałowce­m (97,7 proc.) w 2007 r. został tu marszałek Mazowsza Adam Struzik, reszta to sześć miast i gmin.

– Sugerowałb­ym powrót stolicy do spółki WKD – mówi Majewski. – Teraz nie ma tu nawet biletów aglomeracy­jnych ZTM na całej trasie, co wygląda na kuriozum. Ostatnią stacją jest Opacz. Przyłączyć taki autonomicz­ny system byłoby banalnie proste. WKD łatwo kontrolowa­ć i liczyć wpływy z biletów.

Rekordowy wzrost liczby pasażerów w WKD. Czy kolejka pojedzie częściej i dotrze do centrum?

 ??  ?? Stacja WKD Śródmieści­e przy al. Jana Pawła II z jednym zatłoczony­m peronem wymaga rozbudowy
Stacja WKD Śródmieści­e przy al. Jana Pawła II z jednym zatłoczony­m peronem wymaga rozbudowy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland