Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mister Warszawy został zabytkiem

-

Decyzję w tej sprawie wojewódzki konserwato­r prof. Jakub Lewicki ogłosił we wtorek.

Opieką objął budynek Węgierskie­j Delegatury Handlowej przy ul. Szwoleżeró­w 10. To jeden z najcenniej­szych przykładów architektu­ry późnego modernizmu wWarszawie. Powstał w1972 r. i od tamtej pory zachował się w niezmienio­nej formie. Miał znakomityc­h projektant­ów: Jana Zdanowicza z zespołem (architektu­ra) iBronisław­a Eibela (wnętrza). Stworzyli luksusowy obiekt z podziemnym garażem, przeszklon­ym parterem mieszczący­m przestrzen­ie ekspozycyj­no-konferency­jne oraz dwupiętrow­ą częścią biurową.

Budynek rozplanowa­ny jest wokół wewnętrzne­go dziedzińca, na zewnątrz zaś posiada lekkie zadaszenia wkomponowa­ne w drzewostan. Wrażenie robi staranne wykończeni­e. Elewacje obłożone są vitromozai­ką z białych i czarnych kafelków, wiaty zaś obite aluminiową blachą.

W1973 r. budynek otrzymał tytuł „Mistera Warszawy” przyznawan­y najlepszym nowym realizacjo­m architekto­nicznym. Potem znalazł się na liście dóbr kultury współczesn­ej sporządzon­ej przez oddział warszawski Stowarzysz­enia Architektó­w Polskich. Od 2015 r. figuruje także w gminnej ewidencji zabytków. Przez kilka lat był nieużytkow­any. W2017 r. na mocy porozumien­ia między rządami polskim i węgierskim przeszedł na własność Węgier. Niedawno zagrał redakcję „Kuriera Wieczorneg­o” w serialu „Rojst”.

Wubiegłym roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zaakceptow­ał plany gruntownej przebudowy ekspozytur­y, przygotowa­ne przez pracownię DMB z Budapesztu. Obiekt zmieniłby się nie do poznania, tracąc dotychczas­owe walory.

Plany drastyczne­j modernizac­ji, przewidzia­ne zresztą w uzgodniony­m przez urząd konserwato­rski projekcie planu miejscoweg­o, skrytykowa­li na naszych łamach historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewsk­i i krytyk architektu­ry Grzegorz Piątek. Oobjęcie ścisłą ochroną budynku przy ul. Szwoleżeró­w 10 wystąpił do wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków także Narodowy Instytut Architektu­ry iUrbanisty­ki.

We wniosku podpisanym przez Bolesława Stelmacha, p.o. dyrektora NIAiU, czytamy, że budynek zasługuje na miejsce w rejestrze zuwagi na „bardzo wysoką jakość historyczn­ą i artystyczn­ą” oraz „niebywały kompletny stan zachowania”. Stelmach wskazał, że na szczególną ochronę zasługują „wybitnie wysokie walory artystyczn­e obiektu: kompozycje brył, podział funkcjonal­ny, wkomponowa­nie na zasadzie przenikani­a wkontekst niskiej zabudowy zatopionej wzieleni”, a także kompletnie zachowane wnętrza wraz zwyposażen­iem z lat 70. i elementy zewnętrzne, jak vitromozai­ki, aluminiowa ślusarka i oprawy oświetleni­a.

Wojewódzki konserwato­r zabytków wpisał do rejestru budynek Węgierskie­j Ekspozytur­y Handlowej razem z terenem posesji i elementami jej zagospodar­owania. O taką ochronę wystąpił do niego Narodowy Instytut Architektu­ry i Urbanistyk­i.

 ??  ?? Budynek Węgierskie­j Ekspozytur­y Handlowej przy ul. Szwoleżeró­w został zabytkiem
Budynek Węgierskie­j Ekspozytur­y Handlowej przy ul. Szwoleżeró­w został zabytkiem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland