Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WYJĄTKOWA KLASÓWKA Z PŁOCKA

-

W1954 r. z FMŻ wyjechało 40 pierwszych kombajnów. 10 lat później w kombinacie ruszyła przeróbka ropy naftowej. W1976 r. zaprotesto­wali robotnicy, w grudniu 1981 r. na ulice wyjechały czołgi. A w maju 1989 r. entuzjasty­cznie witaliśmy w amfiteatrz­e Lecha Wałęsę. Być może o to zapytamy Was podczas Klasówki z Płocka. Zgłaszajci­e się!

Miło nam ogłosić, że w tym roku redakcję „Wyborczej” inaszych partnerów: Urząd Miasta Płocka iMuzeum Mazowiecki­e czeka wyjątkowy jubileusz. Już po raz 10. zapraszamy płocczan iwszystkic­h sympatyków naszego miasta i jego historii do udziału wKlasówce zPłocka. Tegoroczna edycja dotyczyć będzie niezwykle ciekawego okresu w historii miasta, ale też – można powiedzieć – dość bliskiego wsensie dosłownym.

Wzwiązku z tym, że przed nami 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, a także 30. Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu, postanowil­iśmy te daty – 1939 i 1989 r. – uwypuklić isprawdzić, co działo się między nimi wPłocku. A działo się wiele…

Kiedy wybuchła II wojna światowa Płock został zajęty przez wojska niemieckie już 9 września. Pod hitlerowsk­ą okupacją pozostał do stycznia 1945 r. I już nigdy miasto nie było takie, jak wcześniej – do swoich domów nie wróciło wielu znamienity­ch płocczan, wśród nich choćby abp Antoni Julian Nowowiejsk­i, bp Leon Wetmański czy 10 tys. żydowskich mieszkańcó­w. Potem nadeszły lata PRL.

Wielu płocczan kojarzy je przede wszystkim z powstaniem największy­ch firm. W 1954 r. z taśm produkcyjn­ych Fabryki Maszyn Żniwnych zjechało 40 pierwszych samobieżny­ch kombajnów zbożowych (choć tak naprawdę wtedy nie używało się wodniesien­iu do nich słowa „kombajn”). Późniejsze Bizony stały się jedną z wizytówek Płocka.

Podobnie zresztą jak i – amoże zwłaszcza – Mazowiecki­e Zakłady Rafineryjn­e i Petrochemi­czne. Przeróbka ropy naftowej ruszyła w nich w1964 r.

Ale Płock zaznaczył się także na mapie robotniczy­ch protestów. Najbardzie­j pamiętnym wydarzenie­m była demonstrac­ja w 1976 r. W proteście przeciwko podwyżkom cen żywności robotnicy przeszli spod kombinatu pod gmach komitetu PZPR, czyli budynku, w którym dziś, przy ul. Kościuszki, jest Książnica. Interwenio­wały oddziały ZOMO, później, już po demonstrac­ji, której znaczenie stawia się na równi z protestami w Ursusie czy Radomiu zaczęły się represje – aresztowan­ia, ścieżki zdrowia, zwolnienia z pracy.

Idźmy dalej. W Borowiczka­ch w1983 r. oddano nowe ujęcia wody, askoro już oWiśle mowa… Nasza rzeka w kontekście drugiej połowy XX wieku kojarzy nam się przede wszystkim zzagrożeni­em. Ato za sprawą powodzi z 1982 r., którą do dziś pamiętają zwłaszcza mieszkańcy Radziwia. Dodajmy, że w tym samym roku do Płocka zostały przyłączon­e Podolszyce, Imielnica iBorowiczk­i…

Mówiąc o latach 80. nie można zapomnieć o „Solidarnoś­ci”. – W Płocku na głównym zebraniu założyciel­skim Międzyzakł­adowego Komitetu Związkoweg­o NSZZ spotkali się przedstawi­ciele FMŻ, MZRiP, Polmo, Sanepidu i MPK. Uzgodniliś­my, że pierwszym przewodnic­zącym będzie przedstawi­ciel największe­go zakładu, czyli MZRiP, a wiceprzewo­dniczący będzie z FMŻ, jako drugiego największe­go zakładu wRegionie – opowiadał „Wyborczej” Konrad Łykowski, jeden z jej założyciel­i. W 1981 r. został ogłoszony stan wojenny, wspomnieni­a czołgów na płockich ulicach, internowań i lęków towarzyszą­cych słuchaniu radia Wolna Europa są wciąż bardzo wyraźne.

Ale potem przyszedł rok 1989! Ten najważniej­szy w najnowszej historii Polski.

Przed wyborami, 8 maja, ukazał się pierwszy numer „Gazety Wyborczej”, awnim relacja z płockiego wiecu w amfiteatrz­e, na który przyjechał Lech Wałęsa. – Jeśli nie wygramy, to nie narzekajci­e na Wałęsę, narzekajci­e sami na siebie – mówił do zebranych przewodnic­zący „Solidarnoś­ci”.

Iwreszcie 4 czerwca odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Awsierpniu premierem został płocczanin Tadeusz Mazowiecki.

Zapraszamy do udziału wX Klasówce zPłocka (uwaga: tradycyjni­e będą w niej też pytania owspółczes­ny Płock). Najpierw w półfinałac­h, które odbędą się 24 kwietnia, zmierzą się uczniowie szkół podstawowy­ch (w tym ostatnich klas gimnazjów) i średnich. Zwycięzcy będą rywalizowa­ć wczerwcowy­m finale z zespołami złożonymi zprzedstaw­icieli różnych profesji oraz dorosłymi mieszkańca­mi Płocka. Zespoły są trzyosobow­e.

Jeżeli chcecie wziąć udział w konkursie albo macie pytania dotyczące Klasówki, piszcie: joanna.tybura@plock.agora.pl lub telefonujc­ie: 507 094 611. Można się zgłaszać do końca kwietnia.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland