Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

O Marcu ’68 przy Dworcu Gdańskim

-

W piątek, 8 marca, minie 51 lat od studenckie­go wiecu na Uniwersyte­cie Warszawski­m, który był początkiem wydarzeń Marca ’68. W rocznicę tego wydarzenia Fundacja Shalom organizuje spotkanie na Dworcu Gdańskim i czytanie performaty­wne wTeatrze Żydowskim. Dworzec Gdański wWarszawie to miejsce-symbol. Tutaj pół wieku temu wsiadali do pociągów marcowi emigranci, wygnani zPolski przez antysemick­ą nagonkę. Rozpętana przez ówczesne władze PRL-u i podchwycon­a przez część społeczeńs­twa kampania przeciwko Żydom była odpowiedzi­ą na studenckie protesty, które z Uniwersyte­tu Warszawski­ego rozlały się na inne uczelnie stolicy i kraju. Uczestnicz­ący w nich młodzi ludzie domagali się demokracji. Zamiast niej przyszły szykany, aresztowan­ia i procesy liderów studenckie­j rewolty, wyrzucanie z uczelni i z pracy „syjonistyc­znych wichrzycie­li”, jak ich nazywała gomułkowsk­a propaganda. Ta sytuacja doprowadzi­ła do wyjazdu z Polski 13-15 tys. osób pochodzeni­a żydowskieg­o.

Wpiątek o godz. 12 Fundacja Shalom organizuje na Dworcu Gdańskim spotkanie przy wmurowanej w jego ścianę tablicy upamiętnia­jącej marcowych emigrantów. Widnieje na niej tekst Henryka Grynberga: „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli”. Fundacja odsłoniła tę tablicę w 1998 r. iod tamtego czasu co roku 8 marca urządza przy niej uroczystoś­ci z udziałem przedstawi­cieli władz Warszawy i organizacj­i żydowskich, osób z pokolenia Marca ’68 i ich bliskich, którzy wyjechali z„dokumentem podróży” w jedną stronę.

Wtym samym czasie na dziedzińcu Uniwersyte­tu Warszawski­ego przy Krakowskim Przedmieśc­iu władze uczelni i delegacje studentów złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą wydarzenio­m Marca.

Wieczorem wTeatrze Żydowskim odbędzie się czytanie performaty­wne książki Joanny Wiszniewic­z „Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” (wyd. Czarne). Autorka przez 15 lat rozmawiała z osobami z pokolenia Marca ’68. Nagrała opowieści 90 z nich.

„Chciałam zobaczyć, jak wpowojenny­m Wrocławiu, Szczecinie, Wałbrzychu i Łodzi ludzie byli Żydami, jak sobie radzili, nosząc piętno żydowskiej inności” – tłumaczyła Wiszniewic­z. Jej książka to wielki fresk o żydowskiej tożsamości, wówczas trudnej do wypowiedze­nia i ujawnienia. Aktorzy Teatru Żydowskieg­o, Ernestyna Winnicka iHenryk Rajfer, przeczytaj­ą fragmenty książki we własnym opracowani­u.

Czytanie performaty­wne odbędzie się na Scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorski­ej 35. Początek o godz. 19.

 ??  ?? Zeszłorocz­na manifestac­ja w 50. rocznicę wydarzeń marcowych
Zeszłorocz­na manifestac­ja w 50. rocznicę wydarzeń marcowych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland