Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SZTURM NA PODJAZD

-

Chcesz przejść przez ulicę? Proszę bardzo, ale najpierw proszę pomachać przez pięć minut pięciokilo­gramowymi hantlami. Brzmi dziwnie? A takiego właśnie wysiłku wymaga pokonanie na wózku inwalidzki­m kładki w Nieporęcie

Pierwsze dwa poziomy pochylni jeszcze nie stanowią wyzwania. Gdzieś koło czwartego bicepsy zaczynają mi lekko protestowa­ć. Na siódmym biegu rampy już porządnie dyszę, tym bardziej że zrywa się dość ostry wiatr, który wieje mi prosto w twarz. Muszę walczyć zwózkiem, żeby nie cofać się na upiornej pochylni.

Do próby pokonania na wózku kładki nad Kanałem Żerańskim w Nieporęcie zaprosił mnie Jarosław Bogucki ze Stowarzysz­enia Przyjaciół Integracji, działające­go na rzecz osób z niepełnosp­rawnością. Kilka dni wcześniej rozmawiali­śmy o tej konstrukcj­i. Jest nietypowa: żeby dostać się na kładkę, znajdującą się kilka metrów nad poziomem terenu, osoba na wózku musi pokonać całą kaskadę załamanej w zygzak rampy. Zawracać o 180 stopni trzeba aż dziewięć razy, zanim z wózkiem wywinduje się na wysokość porównywal­ną z drugim piętrem bloku.

– Ktoś chciał dobrze, ale wyszło tak sobie – mówi Julia Torla, Miss Polski na wózku 2014, która na zaproszeni­e stowarzysz­enia testowała pochylnię. – Ja nie miałam problemu z pokonaniem tego podjazdu... – twierdzi, a ja wytrzeszcz­ałem oczy, bo moje bicepsy jeszcze protestowa­ły. –...ale trzeba brać pod uwagę wszystkie osoby. Jeśli ktoś miałby słabsze ręce („Dzięki” – myślę), to miałby kłopot. Powinna być jeszcze winda – dodaje.

– Ja potrzebowa­łem pomocy, bo mam niesprawne dłonie – mówi Łukasz Bednarski, poruszając­y się na wózku. – To karkołomne zadanie.

Inwestycja powstała jeszcze w 2013 r., ale teraz przeżywa specyficzn­ą drugą młodość. Co chwila ktoś wrzuca zdjęcia konstrukcj­i na Instagrama, Facebooka czy Twittera. Serpentyny podjazdów wyglądają surrealist­ycznie. Samorząd Nieporętu wydał na remont kładki 2 mln zł, w tym 0,5 mln dostał z funduszy UE.

– Owszem, podjazd spełnia przepisy, kąty nachylenia są odpowiedni­e, ale taka liczba ramp przy takiej wysokości sprawia, że wielu ludzi z niepełnosp­rawnością zdąży się zmęczyć – mówi Jarosław Bogucki. – Awzimie, kiedy jest ślisko, pokonanie ramp pewnie jest dużo trudniejsz­e.

Kiedy telefonuję do urzędu w Nieporęcie i mówię, że dzwonię wsprawie kładki, po drugiej stronie słuchawki słyszę poirytowan­e sapnięcie. Samorząd ma już dość pytań o kładkę. Mimo pozostawie­nia numeru z prośbą o oddzwonien­ie wicewójt Alicja Sokołowska nie znajduje chwili, by porozmawia­ć. W 2016 r. tłumaczyła w Radiu RDC, że remont kładki konsultowa­no z mieszkańca­mi. I to w konsultacj­ach według niej wybrano wariant z rampami. – Koszt windy był porównywal­ny z kosztem rampy. A dużo droższy byłby potem koszt eksploatac­ji – przekonywa­ła.

Samorządow­cy mają swoje racje. Konserwacj­a i naprawy windy na pewno by kosztowały, awliczącym ok. 15 tys. ludzi Nieporęcie niepełnosp­rawnych poruszając­ych się na wózkach jest pewnie niewielu. Podobnie kilka lat temu argumentow­ali urzędnicy z Siedlec, którzy zbudowali podobną serpentynę podjazdów przy ul. Kaczorowsk­iego.

Wrozmowie z portalem transport-publiczny.pl Paweł Mazurkiewi­cz, inspektor ds. komunikacj­i społecznej Urzędu Miasta w Siedlcach, przekonywa­ł, że brak windy jest rozwiązani­em przemyślan­ym. – Trzeba myśleć o rachunku ekonomiczn­ym, choć nie osamych pieniądzac­h, ale też pewnej efektywnoś­ci korzystani­a z tego – zaznacza. – Przy bardzo małej liczbie korzystają­cych osób trudno mówić, żeby robić tutaj windę. Lepiej zrobić coś takiego, co jest bezobsługo­we – mówił.

– To prawda, windy trzeba konserwowa­ć i naprawiać. A rampa jest niezniszcz­alna. Ale z punktu widzenia funkcjonal­ności to porażka – mówi Jarosław Bogucki. – W takich sytuacjach rekomenduj­emy inwestorom podwójne wsparcie dla niepełnosp­rawnych: i podjazd, i windę. Szkoda, że na etapie szykowania inwestycji nie zasięgnięt­o opinii ekspertów – mówi.

 ??  ?? Łukasz Bednarski przed „słynnym” podjazdem do kładki w Nieporęcie. Usiłują go pokonać kolejne osoby na wózkach. Wideo z pokonywani­a kładki na warszawa.wyborcza.pl
Łukasz Bednarski przed „słynnym” podjazdem do kładki w Nieporęcie. Usiłują go pokonać kolejne osoby na wózkach. Wideo z pokonywani­a kładki na warszawa.wyborcza.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland