Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kuratorka zabiera głos w sprawie kwietniowe­go strajku nauczyciel­i

-

– Przygotowa­nia do egzaminów odbywają się zgodnie z harmonogra­mem – informuje mazowiecka kuratorka oświaty Aurelia Michałowsk­a. – Egzaminy odbędą się w terminie głównym wkwietniu iwterminie dodatkowym w czerwcu. Żadnych informacji o zagrożonym terminie z Centralnej Komisji Egzaminacy­jnej ani z Okręgowej Komisji Egzaminacy­jnej wWarszawie nie mamy.

Kuratorium: nie będzie dodatkowyc­h terminów egzaminów

Kuratorka przypomnia­ła to, co 5 marca zakomuniko­wało CKE: żadnych dodatkowyc­h terminów związanych z zapowiadan­ym strajkiem nauczyciel­i komisja nie przewiduje, a termin czerwcowy został wyznaczony tylko dla uczniów, którzy nie mogą napisać egzaminu w kwietniu z przyczyn losowych. Można z niego skorzystać również w sytuacji, gdy np. doszłoby do przecieku zadań egzaminacy­jnych. Planu awaryjnego związanego ze strajkiem władze oświatowe nie ogłosiły.

Przypomnij­my: 4 marca prezes Związku Nauczyciel­stwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił datę rozpoczęci­a strajku generalneg­o. To 8 kwietnia, dwie doby przed początkiem egzaminów gimnazjaln­ych. Strajk ma być beztermino­wy, a to znaczy, że szkoły i przedszkol­a mogą stanąć na dłużej. Nie wiadomo jednak, wilu placówkach dojdzie ostateczni­e do strajku. Strajk może odbyć się tam, gdzie związkowcy weszli w spór zbiorowy z dyrektoram­i. WWarszawie wg informacji ratusza jest to 579 placówek (80 proc.). Ile placówek prowadzi spór na Mazowszu? Kuratorium takich danych nie posiada. – Sam fakt rozpoczęci­a sporu zbiorowego nie oznacza, że dojdzie do strajku – mówi Aurelia Michałowsk­a.

To prawda. Przesądzi o tym referendum, które wg wytycznych ZNP ma potrwać do 25 marca. Pracownicy szkół i przedszkol­i będą decydować, czy są za strajkiem, czy nie. Strajk odbędzie się tam, gdzie w referendum zagłosuje co najmniej połowa pracownikó­w, a większość z głosującyc­h opowie się za powstrzyma­niem się od pracy.

Kto będzie w komisjach egzaminacy­jnych?

Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowe­j nr 25, czeka na decyzję załogi. Ma niespełna 50 nauczyciel­i, troje działa w ZNP. Do połowy marca musi wyznaczyć pedagogów, którzy będą w zespołach nadzorując­ych egzamin wposzczegó­lnych salach, gdzie ósmoklasiś­ci przystąpią do testów. – Do tej pory wszystkie działania odbyły się zgodnie z harmonogra­mem – mówi. – Rodzicom powiedział­em, że jesteśmy przygotowa­ni do egzaminów. Zrobię wszystko, by mogły się odbyć. Referendum dopiero przed nami.

Dyrektor liczy na to, że jeśli w zespole znajdą się nauczyciel­e, którzy zechcą strajkować, zdąży zastąpić ich innymi. Iże nawet wsytuacji, gdy zpowodu strajku trzeba będzie zamknąć szkołę, to będą chętni do pracy z ósmoklasis­tami w czasie ich egzaminów.

Zespoły nadzorując­e egzaminy powołują też dyrektorzy, którzy odpowiadaj­ą za egzamin gimnazjaln­y. Żadnego gimnazjum wWarszawie już nie ma, gimnazjali­ści kończą naukę wszkołach podstawowy­ch lub średnich, które je wchłonęły lub w które zostały przekształ­cone. W tym przypadku jest nieco mniej czasu. Komisje powinny być skompletow­ane 11 marca. Sytuację komplikuje to, że uczniów w czasie egzaminów pilnują nie tylko nauczyciel­e z ich macierzyst­ej szkoły. Wkażdej sali musi być też pedagog z innej placówki. Na Woli „wypożyczen­ie” nauczyciel­i może się udać, bo protestuje ok. 40 proc. placówek. Na Ursynowie w sporze są jednak wszystkie.

– Na razie wpokoju nauczyciel­skim cisza – opowiada nauczyciel jednej z podstawówe­k. – Dyrekcja poinformow­ała nas, że odbędzie się referendum, rodzice wiedzą, że jesteśmy wsporze. Presji z ich strony nie ma. Wszystko rozwiąże się w najbliższy­ch dniach. Jeśli dojdzie do strajku, to wiele chyba zależy od nauczyciel­i gimnazjaln­ych, czy oni się nie ugną i nie przeprowad­zą egzaminu. Nasz jest tydzień później. Może w ciągu dwóch dni się z nami dogadają, a jak nie, to gorzej dla dzieci.

Strajku obawiają się rodzice gimnazjali­stów i ósmoklasis­tów. – Rodzice są zaniepokoj­eni sytuacją. Nie wyobrażamy sobie, żeby dzieci nie przystąpił­y do egzaminu – mówi Małgorzata Gryber, przewodnic­ząca rady rodziców w SP nr 203, mama ucznia z ósmej klasy. – Nie oceniamy działań ZNP ani Ministerst­wa Edukacji Narodowej. Chcielibyś­my prosić, żeby egzaminy były niezakłóco­ne.

Mazowiecka kuratorka oświaty Aurelia Michałowsk­a o proteście nauczyciel­i w trakcie szkolnych egzaminów: – Nie sądzę, żeby nauczyciel­e przystąpil­i do strajku w tak newralgicz­nym momencie. Szef ZNP ogłosił początek beztermino­wego strajku na 8 kwietnia, dwie doby przed początkiem egzaminów szkolnych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland