Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

HULAJ NOGA, HULAJ BIZNES

Hulajnogi elektryczn­e w rozpędzie. Jednoślady amerykańsk­iej firmy Lime zdobyły wWarszawie już ok. 60 tys. użytkownik­ów.

-

Wkrótce będą miały konkurencj­ę. Na stołeczny rynek wjeżdża nowy gracz. To Hive, e-hulajnogi od MyTaxi

Zelektrycz­nych hulajnóg można korzystać wWarszawie od 30 październi­ka. Lime, start-up z Kalifornii wspomagany przez Google i Ubera, wypożycza je poprzez aplikację o tej samej nazwie. Trzeba doładować konto albo podpiąć kartę płatniczą. Potem wystarczy telefonem zeskanować kod QR i można jechać.

Samo uruchomien­ie maszyny zabiera z konta 2 zł. Każda minuta jazdy to 50 gr. Aplikacja pokazuje, gdzie jest najbliższa hulajnoga.

Ekologiczn­e, ale porzucane byle gdzie

Fani e-hulajnóg opowiadają o nich z zachwytem: nowoczesne, ekologiczn­e, przyjemne w prowadzeni­u, łatwo dostępne, wspaniała jazda i wiatr we włosach.

Ale jest i druga strona medalu. Ten wygodny, bezspalino­wy środek lokomocji często pozostawia­ny jest byle gdzie iwówczas staje się zawalidrog­ą. Na jednoślady stojące na środku chodnika, a nawet na przejściac­h dla pieszych i skrzyżowan­iach skarżą się piesi, w tym osoby niewidome i niedowidzą­ce. W lutym pisaliśmy, że ZDM zarekwirow­ał 83 e-hulanogi (na mniej więcej tysiąc dostępnych wmieście) postawione w miejscach, wktórych przeszkadz­ały innym użytkownik­om ruchu, traktując je jako mienie porzucone lub zagrażając­e bezpieczeń­stwu.

Nowych przepisów wciąż nie ma

Jednocześn­ie ratusz odmawia wyznaczeni­a specjalnyc­h parkingów dla hulajnóg, dopóki nie zostanie sprecyzowa­ny status prawny tych jednośladó­w i przepisy regulujące ich ruch. Takie regulacje mają dopiero powstać wMinisters­twie Infrastruk­tury, na razie mamy prawny galimatias.

Wregulamin­ie firmy Lime jest zapis, że hulajnogam­i nie można poruszać się po chodnikach. W polskich przepisach hulajnogiś­ci to piesi, awięc powinni poruszać się po chodniku, co zkolei może powodować zagrożenie, bo na hulajnodze można osiągnąć nawet 25 km na godz.

– Popieramy inicjatywy, które mogą stanowić alternatyw­ę dla samochodów, zwłaszcza w centrum miasta, ale taka działalnoś­ć musi być oparta na pewnych zasadach. Niestety prawo nie jest dostosowan­e do urządzeń transportu osobistego, takich jak ehulajnogi czy segwaye – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczk­a ZDM.

Rozmowy o hulajnogac­h: zgłosiło się kilka firm

Tymczasem już niedługo na warszawski­e chodniki wyjadą nowe e-hulajnogi Hive. Konkurencj­ę kalifornij­skiej firmie szykuje MyTaxi, marka należąca do grupy Daimler, a od niedawna również do BMW. Warszawa będzie kolejnym miastem jej ekspansji po Lizbonie, Paryżu iAtenach. Kiedy pojawią się nowe hulajnogi iczym ich sieć będzie różnić się od poprzednic­zki, ma być ogłoszone pod koniec tygodnia.

– Rozmawiali­śmy na ten temat z miastem – mówi Krzysztof Urban, prezes polskiego oddziału MyTaxi. – Są pewne ograniczen­ia, które dotyczą tego, że nie ma prawa, które by określało, jak elektryczn­e hulajnogi powinny zachowywać się na drogach. Ale to nie przeszkoda. Ważne, żeby robić to z głową. Tak, aby to służyło mieszkańco­m, a nie przeszkadz­ało im. Urząd miasta chętnie z nami rozmawia, jest zadowolony, że przedstawi­liśmy swoją wizję.

Rzeczniczk­a ZDM potwierdza, że takie rozmowy się odbywają. – Do ZDM zgłosiło się kilka firm, w tym MyTaxi – informuje Karolina Gałecka. – Atmosfera rozmów jest spokojna. Ważne, że firmy kontaktują się z nami, jest dialog. Nie chodzi nam o to, żeby wyprzeć hulajnogi z dróg. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tego środka lokomocji, ale zależy nam, żeby hulajnogi były pozostawia­ne wsposób uporządkow­any i nie przyczynia­ły się do powstawani­a sytuacji niebezpiec­znych. Liczymy, że tak się stanie. Wejście na rynek każdej nowej technologi­i wymaga dopracowan­ia.

Ważne, że firmy kontaktują się z nami, jest dialog. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do hulajnóg, ale zależy nam, żeby hulajnogi nie przyczynia­ły się do powstawani­a niebezpiec­znych sytuacji – mówi Karolina Gałecka z ZDM

Kto jeszcze zaoferuje hulajnogi?

Czy inne firmy zdecydują się tak jak MyTaxi na wprowadzen­ie swoich hulajnóg do Warszawy? Wiadomo, że wzwiązku z rozszerzen­iem działalnoś­ci m.in. owynajem e-hulajnóg MyTaxi planuje zmienić wkrótce nazwę na FREE NOW. Jej konkurencj­a na rynku usług transporto­wych – Taxify – już zastosował­a ten zabieg. Ta estońska marka w ostatni czwartek zmieniła nazwę na Bolt.

Awe wrześniu zeszłego roku właśnie pod tą nazwą Taxify wprowadził­o własną sieć elektryczn­ych hulajnóg wParyżu. Jak mówi Alex Kartsel, prezes polskiego oddziału marki, Bolt planuje udostępnia­ć takie sieci w kolejnych miastach.

 ??  ?? Hulajnogi wWarszawie
Hulajnogi wWarszawie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland