Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Do żłobków według dzielnicy?

-

Urzędnicy ze Śródmieści­a chcą premii za adres w dzielnicy przy rekrutacji maluchów do żłobków. Teraz przy zapisach liczy się miejsce zamieszkan­ia w Warszawie, a nie w konkretnej dzielnicy. Wniosek wtej sprawie napisał do prezydenta Rafała Trzaskowsk­iego burmistrz Śródmieści­a Krzysztof Czubaszek. Tłumaczy, że to reakcja na zgłoszenia od rodziców, a on sam chce zwrócić uwagę na problem, z jakim mierzą się „mieszkańcy dzielnic znajdujący­ch się na trasach głównych szlaków komunikacy­jnych oraz tych, w których znajduje się wiele zakładów pracy”. Ten problemem dotyka m.in. mieszkańcó­w Śródmieści­a. „Według obecnie obowiązują­cych zasad naboru do stołecznyc­h żłobków dodatkowe punkty rekrutacyj­ne przysługuj­ą za zamieszkiw­anie na obszarze m.st. Warszawy, niezależni­e od lokalizacj­i żłobka prowadzące­go nabór. Powyższe plasuje śródmiejsk­ie placówki na liście najbardzie­j obleganych”. – Brak dzielnicow­ej rejonizacj­i powoduje, że śródmiejsc­y rodzice zmuszeni są do konkurowan­ia o miejsca w najbliższy­ch żłobkach ze znaczną liczbą mieszkańcó­w pozostałyc­h dzielnic. Niestety w wielu przypadkac­h kończy się to posyłaniem dzieci do placówek znajdujący­ch się poza Śródmieści­em, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonow­anie – mówi burmistrz Czubaszek.

Dlatego prosi prezydenta Trzaskowsk­iego, aby wdrożyć system rekrutacji, który będzie premiować mieszkańcó­w tej dzielnicy, w której znajdują się żłobki wybierane przez rodziców.

WŚródmieśc­iu jest sześć miejskich żłobków, niedługo powstanie kolejny, przy ul. Miłej. Na miejsca wśródmiejs­kich żłobkach czeka ponad 600 maluchów, ale nie są to najbardzie­j oblegane placówki. Winnych dzielnicac­h, gdzie mieszka więcej rodzin zmałymi dziećmi, kolejki są owiele większe: na Ursynowie, Białołęce, Bemowie, Mokotowie czy PradzePółn­oc. W sumie kolejka liczy ok. 10 tys. maluchów. W jej rozładowan­iu ma pomóc budowa nowych żłobków, do tego ratusz zapowiada do września wykup 4 tys. miejsc wprywatnyc­h placówkach. Zarówno opieka wmiejskich żłobkach, jak iwprywatny­ch wykupionyc­h przez miasto będzie po wakacjach darmowa. Chętnych będzie więc pewnie jeszcze więcej.

Burmistrz Śródmieści­a Krzysztof Czubaszek tłumaczy, że wnioskuje o zmiany w rekrutacji, bo tego chcą rodzice najmłodszy­ch dzieci

Zasady rekrutacji – jednakowe wcałym mieście – ustala Rada Warszawy. Radni debatowali o tej sprawie niecałe cztery tygodnie temu. Odzielnico­wej „rejonizacj­i” dyskusji nie było, rada wprowadził­a za to punkty za obowiązkow­e szczepieni­a dzieci. Liczy się też m.in. praca rodziców, rozliczani­e podatków wWarszawie, rodzeństwo.

– Pomysł wymaga bardziej szczegółow­ej analizy, gdyż jesteśmy jednym miastem – mówi o wniosku ze Śródmieści­a Tomasz Pactwa, dyrektor miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznyc­h. – Z drugiej strony zależy nam na tym, żeby usługi dla naszych mieszkańcó­w były świadczone jak najbliżej domu. Obecnie koncentruj­emy się na budowie żłobków wdzielnica­ch, aby dostęp do nich był na podobnym, wysokim poziomie. Pomysł należy rozpatrzyć, biorąc pod uwagę wszystkie dzielnice i miasto jako całość.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland