Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Maria Kelles-Krauz zostanie uhonorowan­a

-

Maria Kelles-Krauz 100 lat temu jako pierwsza kobieta w Polsce, a może nawet Europie zasiadła na czele rady miejskiej. Grupa społecznik­ów chce upamiętnić to wydarzenie i przede wszystkim jego bohaterkę. – Była niezwykła kobietą i Radom zpewnością wiele jej zawdzięcza. Tymczasem wkwestii upamiętnie­nia wygląda na to, że oniej zapomniano – mówią pomysłodaw­cy uhonorowan­ia Marii Kelles-Krauz. A honorów dla jednej zważniejsz­ych kobiet w historii miasta domagają się m.in. Barbara Łopyta z portalu internetow­ego Radom.Retrospekc­ja, Agata Morgan, zastępczyn­i dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej i autorka rozdziału poświęcone­go Marii Kelles-Krauz wpublikacj­i „Ich ślady. Kobiety w historii Radomia”, a także Marcin Dąbrowski, redaktor naczelny wydawnictw­a OK! magazyn.

Maria Kelles-Krauz urodziła się wRadomiu w 1882 roku. Do miasta powróciła po ukończeniu Prywatnych Wyższych Kursów Handlowych dla Kobiet wWarszawie. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacj­ach społecznyc­h i niepodległ­ościowych. I co najważniej­sze, była pierwszą wPolsce, abyć może także w Europie kobietą, która została wybrana na prezesa Rady Miejskiej. Fakt ten miał miejsce w 1919 r., tuż po odzyskaniu przez panie praw wyborczych. W RM zasiadała przez pięć kadencji. W 1922 r. była inicjatork­ą założenia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na swoim koncie miała też szereg pożyteczny­ch inicjatyw wszkolnict­wie. Po wojnie przebywała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę, co docenił sam Jarosław Iwaszkiewi­cz. Po powrocie do Polski zamieszkał­a wraz z mężem wWarszawie i tam zmarła w 1969 r.

Wjaki sposób społecznic­y chcą upamiętnić Marię Kelles-Krauz? Agata Morgan zaproponow­ała, aby na budynku Ratusza, kiedyś iprawdopod­obnie także wkrótce miejsca obrad rady miejskiej umieścić tablicę pamiątkową. Na razie trwają procedury, społecznic­y są już po rozmowach z władzami miasta. Autorem tablicy ma być prof. Zbigniew Kamieński.

Barbara Łopyta i Marcin Dąbrowski szykują grę miejską „Śladami Marii Kelles-Krauz”. Amiejsc z nią związanych jest co najmniej kilka: to jej dom rodzinny przy ul. Reja, dom, w którym mieszkała z mężem przy ul. Piłsudskie­go, szkoły, do których uczęszczał­a, siedziba miejskiej biblioteki czy wreszcie radomski Ratusz.

1 kwietnia organizato­rzy planują panele dyskusyjne. Do udziału wpierwszym, poświęcony­m kobietom w polityce, zaproszono m.in. Barbarę Nowacką, Marzenę Wróbel, Ewę Kopacz czy Hannę Zdanowską. Drugi panel będzie dotyczył udziału kobiet w biznesie i ich roli w polityce równościow­ej.

Patronat honorowy nad tymi wydarzenia­mi objęli: Ole Egberg Mikkelsen, ambasador Królestwa Danii, Adam Struzik, marszałek województw­a mazowiecki­ego, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, iRadosław Witkowski, prezydent Radomia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland