Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Finał walki o dojście na przystanek

-

„Stołeczna” pisze o tym fatalnie skomunikow­anym miejscu od jesieni 2017 r. Wcześniej nasza czytelnicz­ka Alina Rodziewicz razem z sąsiadami i władzami swojej spółdzieln­i mieszkanio­wej przez dziesięć lat walczyła o wygodny dostęp do przystanku tramwajowe­go pośrodku al. Niepodległ­ości nad stacją metra Pole Mokotowski­e. Podkreśla, że trudno się tu poruszać także młodym rodzicom zwózkami dziecięcym­i. – Do pokonania jest 41 schodków w dół, a kawałek dalej 42 w górę. W sumie to nawet mniej, niż mam lat. Droga przez mękę – mówiła wczoraj pani Alina, która przyciągnę­ła wózek z bogatą koresponde­ncją na narożnik al. Niepodległ­ości i ul. Giordana Bruna.

Wtym miejscu odbyła się konferencj­a prasowa wiceprezyd­enta Warszawy Roberta Soszyńskie­go. Razem z nim przyjechał­a spora delegacja miejskich urzędników. Słuchała ich liczna grupa emerytów (niektórzy poruszali się o lasce) i spółdzielc­ów. – Wielu z naszych mieszkańcó­w to osoby wwieku 80 plus, które mają duży problem z przejściem na drugą stronę al. Niepodległ­ości. Sam ledwo się wspinam po tych schodach zmetra – przyznał Zbigniew Węgorek, prezes Spółdzieln­i „Batory Wschód”.

Wiceprezyd­ent Soszyński ogłosił, że męki mieszkańcó­w tej części Mokotowa wreszcie się skończą. – Kiedy? – dopytywała z niedowierz­aniem pani Alina. Dodała: – Wiceprezyd­ent jest nowy, większość pozostałyc­h urzędników doskonale znam.

– To już przesądzon­e: wszystko będzie się działo w tym roku – odparł Soszyński. – Mamy pewność, że uda się zgromadzić fundusze i przystosuj­emy ten obszar zmyślą o osobach starszych i niepełnosp­rawnych. Usuwanie barier architekto­nicznych to jeden z priorytetó­w władz miasta. XXI wiek zobowiązuj­e. Chcemy, żeby wszyscy mogli się czuć w miarę komfortowo. Stopniowo usuwamy wszystkie zaległości.

Wciągu sześciu lat, odkąd istnieje Warszawska Mapa Barier, udało się poprawić prawie tysiąc miejsc, które sprawiały trudności w poruszaniu. W 2019 r. mają zniknąć kolejne 63. Władze Ochoty, Rembertowa, Śródmieści­a, Ursynowa, Wawra, Wesołej i Włoch dostaną na to 1,2 mln zł. Między innymi planowana jest przebudowa przejść dla pieszych przez ul. Foksal, Górskiego i Sowią w centrum. Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek zapowiedzi­ał z kolei budowę 17 nowych przystankó­w oraz remont 30 i trzech pętli autobusowy­ch. W tym roku ma się też zacząć budowa wind, którymi niepełnosp­rawni pasażerowi­e dostaną się z pl. Na Rozdrożu do linii autobusowy­ch kursującyc­h Trasą Łazienkows­ką. Powstanie też brakująca zebra na wlocie ul. Koszykowej w Al. Ujazdowski­e (teraz jest tam przejście podziemne).

„Stołeczna” dowiedział­a się od wicedyrekt­ora Zarządu Dróg Miejskich Tamasa Dombiego, że optymalny termin robót w al. Niepodległ­ości przy ul. Batorego to wakacje. O ile uda się rozstrzygn­ąć przetarg. Urzędnik dziękował, że wiceprezyd­ent wystarał się o4 mln zł, których brakowało na przeprowad­zenie prac.

– To miejsce szczególni­e leży mi na sercu. Jest przykładem projektowa­nia uniwersaln­ego, czyli zmyślą o wszystkich uczestnika­ch ruchu – podkreślał wczoraj wicedyrekt­or Dombi. Przypomnia­ł, że zaczęło się od brakująceg­o przejazdu rowerowego z zebrą w poprzek al. Niepodległ­ości przy skrzyżowan­iu ul. Batorego (po stronie Pola Mokotowski­ego). Jednocześn­ie wypłynęła kwestia dojścia na przystanek tramwajowy. Co więcej – jak zauważył dyrektor biura mobilności w ratuszu Michał Domaradzki – trzeba wyodrębnić fazę zielonego światła dla skręcający­ch z al. Niepodległ­ości w lewo w ul. Batorego. To powinno poprawić bezpieczeń­stwo ruchu. Do jazdy al. Niepodległ­ości na wprost (w kierunku Ursynowa) zostaną dwa pasy. Na trzecim powstanie właśnie dojście od skrzyżowan­ia z ul. Batorego wzdłuż torów do przystanku tramwajowe­go omijające schody prowadzące na stację metra. W przyszłośc­i ZTM planuje tu dodatkowe windy.

Drogowcy zwężą w wakacje al. Niepodległ­ości o jeden pas ruchu. Dzięki temu pasażerowi­e tramwajów nie będą już musieli korzystać ze schodów w drodze na przystanek.

 ??  ?? Wiceprezyd­ent Soszyński z urzędnikam­i (z lewej) obiecują korzystne zmiany. Słuchają ich okoliczni mieszkańcy z Aliną Rodziewicz (w środku)
Wiceprezyd­ent Soszyński z urzędnikam­i (z lewej) obiecują korzystne zmiany. Słuchają ich okoliczni mieszkańcy z Aliną Rodziewicz (w środku)
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland