Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wiadukt na siłę zamiast tunelu

-

Inwestycja, która miała już dobiegać końca, nawet się jeszcze nie zaczęła. „Stołeczna” relacjonow­ała w maju 2017 r. podpisanie kontraktu za 27 mln zł zfirmą Porr. Do listopada 2019 r. powinna oddać w Łochowie m.in. tunel pod torami na drodze krajowej nr 62. Do siedziby spółki PKP Polskie Linie Kolejowe przy ul. Targowej przyjechał­a wtedy wicemarsza­łek Senatu Maria Koc z PiS („Dla mieszkańcó­w ziemi węgrowskie­j to będzie kluczowa inwestycja. Stoimy w dużych korkach, korzystają­c zobecnego przejazdu kolejowego, ale jakoś wytrzymamy te 2,5 roku do otwarcia tunelu”). Towarzyszy­ł jej burmistrz Łochowa Robert Mirosław Gołaszewsk­i (PiS): – Jestem wzruszony i radosny, bo na tę inwestycję czekaliśmy od wielu lat. Miała powstać już z poprzednie­go budżetu Unii Europejski­ej – stwierdził.

Łochów to kilkutysię­czne miasteczko ok. 75km na północny wschód od Warszawy. Kilkanaści­e kilometrów ©

dalej w zeszłym tygodniu kolejarze z pompą otwierali nowy most na Bugu

– to sama linia Rail Baltica, której modernizac­ja ciągnie się od początku dekady. Prokurator rejonowy wWęgrowie Jarosław Kowalczyk przekazał „Stołecznej”, że miejscowa komenda powiatowa policji przesłucha niebawem burmistrza Łochowa. Wszczęto tu bowiem śledztwo w sprawie przekrocze­nia przez niego uprawnień i działanie na szkodę interesu publiczneg­o. Burmistrz Gołaszewsk­i pozytywnie zaopiniowa­ł koncepcję projektową, ale nie tunelu pod torami, tylko wiaduktu. Miał też poświadczy­ć nieprawdę wpiśmie adresowany­m do firmy Porr. Według mieszkańcó­w Łochowa chodzi o nieprzepro­wadzenie w należyty sposób konsultacj­i społecznyc­h w sprawie zmian w projekcie. Ponieważ inwestycja dostała dofinansow­anie unijne, o tej nieprawidł­owości zawiadomil­i też Komisję Europejską.

Wrozmowie ze „Stołeczną” burmistrz Łochowa stwierdza, że ponieważ budowa wiaduktu nie jest inwestycją gminną, nie organizowa­ł szerszych konsultacj­i. Potwierdza, że odbyło się tylko spotkanie w urzędzie Łochowa z udziałem inwestora, drogowców iwykonawcy. Utrzymuje, że przedstawi­li mu opinie, dlaczego wiadukt byłby lepszy od tunelu, ale nie ma pamięta szczegółów. Jego zadaniem było zapewnić dojazd do wiaduktu i posesji. Mirosław Gołaszewsk­i powtarza też, że przeciw temu rozwiązani­u protestuje tylko „kilku mieszkańcó­w”.

– Mam listę ponad 150 osób przeciwnyc­h wiaduktowi. To inwestycja wsamym środku Łochowa, więc aż nieprawdop­odobne, że burmistrz nie pamięta najważniej­szych argumentów za zmianą projektu. Powstanie szkaradztw­o w mieście z parterową zabudową, wyższe od mojego domu. Wiadukt z dojazdami ma być długi na 600m. Wbezpośred­nim sąsiedztwi­e mieszka ok. 50 osób, mimo to gmina w ogóle nie zaprosiła nas na spotkanie robocze zwykonawcą i inwestorem. O sprawie nie wiedzieli też radni. Burmistrz przedstawi­a nas jako grupkę oszołomów – mówi Mirosław Plizga, który mieszka w Łochowie niedaleko linii PKP. Przypomina, że tunel był tu planowany od ponad dziesięciu lat. Nagle doszło do zmiany, rzekomo ze względu na wysoki poziom wód gruntowych.

– W przypadku domu mojej matki, która ma 75 lat i jest inwalidką I grupy, byłoby to sześć metrów od wiaduktu, a 45 cm od granicy działki – dodaje Robert Zaliwski z Łochowa. – Człowiek na podwórku czułby się jak na więziennym spacerniak­u. Tunel to co innego, nie widać w nim samochodów i nie czuć spalin. Po mojej stronie drogi wiadukt wszedłby na 13 nieruchomo­ści, żaden z właściciel­i nie da na to zgody.

WŁochowie podejrzewa­ją, że wykonawca zaniżył cenę, by wygrać przetarg, na który kolejarze przeznacza­li 38 mln zł. W trakcie projektowa­nia zamienił zaś droższy tunel na wiadukt. Ten wątek bada Prokuratur­a Rejonowa Warszawa Praga-Północ. – Faktycznie są do przeprowad­zenia czynności procesowe, ale nie będziemy informować o ich zakresie – mówi prok. Marcin Saduś.

Karol Jakubowski, rzecznik spółki PKP PLK, przekazał nam, że warunki przetargu dopuszczał­y zamianę tunelu na wiadukt w Łochowie, jeśli wykonawca zdobędzie pozytywne opinie miejscoweg­o samorządu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Śledztwo nie wstrzymuje jego zdaniem inwestycji kolejowych w Łochowie. Dowodzi, że to protesty mieszkańcó­w (m.in. odwołali się od decyzji środowisko­wej) spowodował­y przesunięc­ie rozpoczęci­a prac na czerwiec tego roku. Kolejarze zamierzają podpisać zwykonawcą aneks terminowy do umowy.

Dwie prokuratur­y wszczęły śledztwa w sprawie modernizac­ji linii PKP między Warszawą a Białymstok­iem. PiS-owski burmistrz Łochowa zgodził się na budowę wiaduktu nad torami, choć jego najbliżsi sąsiedzi wolą obiecany tunel.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland