Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ta nagonka uderza bezpośredn­io w naszą tożsamość

-

Gaweł, I klasa liceum

Jak usłyszałem, że podpisali deklarację, to pomyślałem: nareszcie! Radość, że w końcu ktoś wPolsce chce coś z tym zrobić. Tym bardziej że prezydent Trzaskowsk­i należy do partii, która dla środowiska LGBT nic nie zrobiła.

Zdenerwowa­łem się, że politycy znowu używają przeinacze­ń, odwołują się do najniższyc­h instynktów i szczują osobami LGBT. Czuję bezsilność, że nie jestem nic w stanie zrobić z taką skalą manipulacj­i.

Klaudia, III klasa liceum

Tak samo jesteśmy obywatelam­i i chcemy, by traktowano nas równo. Cieszę się, że kartę podpisano wWarszawie, bo to wpływowe miasto. Poczuję się pewniej, kiedy wszystkie udogodnien­ia zostaną wprowadzon­e, na razie to deklaracja. Moje liceum jest otwarte, ale wgimnazjum było inaczej. Przygotowa­łam z koleżanką projekt walki z dyskrymina­cją. Jednym z tematów było środowisko LGBT. Przedstawi­łyśmy prezentacj­ę, ale nauczyciel­e tylko kiwali głowami. Byłyśmy wyszydzane, mówiono, że to odważne, ale niewłaściw­e. Rodzice pisali listy, żeby temperować takie zachowania.

Wypowiedzi polityków prawicy są absurdalne, a nauka technik masturbacj­i to absurd numer jeden. Odnoszę wrażenie, że im bardziej środowisko LGBT komunikuje swoje istnienie, tym mocniej przeciwnic­y manifestuj­ą swoje niezadowol­enie. I fala nienawiści się rozpędza. Słowa padają z ust coraz ważniejszy­ch polityków, którzy reprezentu­ją przecież wszystkich mieszkańcó­w i powinni szerzyć szacunek, a nie kroić społeczeńs­two na kawałki. Nienawiść wynika chyba z braku edukacji i zamknięcia na poznanie. Komentarze polityków uderzają bezpośredn­io wmoją tożsamość. To wszystko mnie przeraża.

Dominik, III klasa liceum

Karta to sukces warszawski­ego samorządu i społecznoś­ci LGBT. Mam nadzieję, że to krok ku zmianom na lepsze. Ku temu, żeby osoby LGBT były w całej Polsce szanowane, nie tylko wWarszawie. Młodzi ludzie z małych miasteczek chcą, by karty były podpisywan­e w ich samorządac­h, bo to sprawia, że czują się bezpieczni­ej. I bezpieczni­ej jest im się wyoutować. Na wysokości zadania będą musieli stanąć nauczyciel­e. Nie będą już mogli udawać, że temat nie istnieje. Edukacja seksualna jest niezbędna.

Dotknęły mnie słowa polityków. Bo to już nie tylko komentarze o karcie, ale obelżywa nagonka. Zaczęło się szczucie. Obawiam się, że ten temat będzie wykorzysty­wany w kampanii wyborczej, tak jak kiedy szczuli na uchodźców i uchodźczyn­ie. Znam osoby, które nie są wyoutowane. Po cichu śledzą, co się dzieje, imają nadzieje na zmiany.

Julia Maciocha, prezeska fundacji Wolontaria­t Równości

Wkońcu zaczyna się dziać coś pozytywneg­o. Warszawa dostrzegła, że grupa LGBT jest zagrożona dyskrymina­cją i przemocą. I działa, żeby temu zapobiec. To jest cel istnienia państwa, żeby chronić grupy zagrożone wykluczeni­em.

Mam wsparcie w rodzinie i polityczne zagrywki aż tak bardzo mnie nie dotykają. Ale dzieciaki zwolontari­atu przychodzi­ły poruszone. Mamy 2019 rok, a politycy powtarzają brednie oWHO iże będziemy uczyć dzieci masturbacj­i. Czy oni wierzą wto, co mówią, czy kłamią? Mówią, że chcą chronić dzieci, a tak naprawdę o nich zapominają. Bo osoba dorosła zdenerwuje się i pójdzie dalej ze swoim życiem. A dzieci LGBT, które nie są wyoutowane, nie mają gdzie wyrzucić złości iuderzają w siebie same. Przez to powstają straszne historie, np. samobójstw­a. Do wolontaria­tu przychodzi młodzież, która potrzebuje bezpieczne­j przestrzen­i, bo nie zawsze znajduje ją u rodziców. Staramy się roztoczyć nad nimi opiekę. Ale dzieciaki w mniejszych miastach albo na wsiach zostają z tym same.

 ??  ?? Dzieci LGBT, które nie są wyoutowane, nie mają gdzie wyrzucić złości i uderzają wsiebie same. Przez to powstają straszne historie, np. samobójstw­a – mówi Julia Maciocha. Na zdjęciu z lewej w różowym wianku podczas ostatniej Parady Równości
Dzieci LGBT, które nie są wyoutowane, nie mają gdzie wyrzucić złości i uderzają wsiebie same. Przez to powstają straszne historie, np. samobójstw­a – mówi Julia Maciocha. Na zdjęciu z lewej w różowym wianku podczas ostatniej Parady Równości

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland