Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

IPN szuka grobów na Mokotowie

-

Krótki komunikat na temat wykopalisk IPN zamieścił na swojej stronie internetow­ej: „Specjaliśc­i z Biura Poszukiwań i Identyfika­cji Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli prace archeologi­czne przy ul. Rostafińsk­ich wWarszawie, na skraju Pola Mokotowski­ego. Celem prowadzony­ch działań jest ustalenie, czy na obszarze prowadzony­ch prac znajdują się miejsca pochówku ofiar komunizmu, straconych w areszcie śledczym przy ul. Rakowiecki­ej”.

– Poszukujem­y ofiar komunizmu straconych lub zmarłych w areszcie śledczym przy ul. Rakowiecki­ej w latach 40. i 50. – precyzuje Adam Stefan Lewandowsk­i z Biura Informacji iKomunikac­ji Społecznej IPN. Dlaczego właśnie w tym miejscu?

– Dwa albo trzy lata temu do prof. Krzysztofa Szwagrzyka [wiceprezes­a IPN, szefa Biura Poszukiwań i Identyfika­cji – przyp. red.] zgłosiły się niezależni­e od siebie dwie osoby, niemające ze sobą nic wspólnego. Obie wskazały to miejsce jako lokalizacj­ę grobów z okresu stalinowsk­iego – odpowiada mec. Anna Szeląg, zastępczyn­i dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfika­cji IPN.

Na to, że akurat tutaj mogły się odbywać potajemne pochówki osób zamordowan­ych lub zmarłych przy ul. Rakowiecki­ej, zwracają uwagę także inne relacje świadków zgromadzon­e przez Instytut w ostatnich latach. Dotyczą m.in. samochodów wywożących zwłoki z aresztu śledczego (nazywanego też więzieniem mokotowski­m), które potem szybko wracały puste. Bramę więzienia od ul. Rostafińsk­ich dzieli niewielka odległość wynosząca około 1 km.

Ekipa IPN rozpoczęła poszukiwan­ia w ostatni poniedział­ek. Otoczyła tymczasowy­m parkanem 100-metrowej długości pas Pola Mokotowski­ego przylegają­cy do ul. Rostafińsk­ich w pobliżu ul. św. Andrzeja Boboli. Pod topór poszły rosnące na nim drzewa (głównie topole). Koparki zdjęły wierzchnią warstwę ziemi z połowy ogrodzonej działki. Dalsze prace odbywają się ręcznie, przy użyciu łopat. Na głębokości metra ukazały się ceglane fundamenty stojącego tu kiedyś wojskowego budynku oraz kanał, w którym biegną światłowod­y.

– W tej części terenu nie natrafiliś­my na miejsca pochówku, chociaż znaleźliśm­y różne przedmioty, np. buty – informuje mec. Anna Szeląg.

Wykop zostanie wkrótce zasypany, a poszukiwan­ia przeniosą się na drugą połowę otoczonego parkanem placu. Dziś leży tam hałda ziemi usypana podczas prac IPN. Badania archeologi­czne na skraju Pola Mokotowski­ego mają się zakończyć do 29 marca.

Instytut od kilku lat poszukuje grobów żołnierzy AK ipowojenne­go podziemia antykomuni­stycznego, którzy zmarli lub zostali straceni w komunistyc­znych więzieniac­h w latach 40. i 50., a ich ciała potajemnie grzebano wdołach śmierci. Największa tego typu akcja IPN wWarszawie miała miejsce na tzw. łączce (kwaterze „Ł”) Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Od 2012 do 2017 r. zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł tam szczątki ponad 300 osób, w tym słynnych konspiracy­jnych dowódców: mjr. Hieronima Dekutowski­ego „Zapory”, mjr. Bolesława Kontryma „Żmudzina” i mjr. Zygmunta Szendziela­rza „Łupaszki”. Zidentyfik­owano je na podstawie badań DNA. Tajne pochówki ofiar stalinowsk­iego terroru IPN odkrył też m.in. na Cmentarzu Bródnowski­m i cmentarzu na Służewie (przy ul. Wałbrzyski­ej). Wśród wydobytych z ziemi tysięcy fragmentów kości nie udało się zidentyfik­ować szczątków zamordowan­ych w więzieniu mokotowski­m gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, legendy podziemia, oraz płk. Łukasza Ciepliński­ego, prezesa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisło­ść”.

Czy na obrzeżu Pola Mokotowski­ego w czasach stalinowsk­ich odbywały się potajemne pochówki ofiar komunistyc­znej bezpieki? Takie informacje dotarły do Instytutu Pamięci Narodowej. Jego ekipa rozkopała teren wzdłuż ul. Rostafińsk­ich.

 ??  ?? – Na razie nie natrafiliś­my na miejsca pochówku, chociaż znaleźliśm­y różne przedmioty, np. buty – informuje mec. Anna Szeląg z IPN
– Na razie nie natrafiliś­my na miejsca pochówku, chociaż znaleźliśm­y różne przedmioty, np. buty – informuje mec. Anna Szeląg z IPN

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland