Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Na Wielkanoc nad morze

-

To, że morze iWybrzeże są jedną z podstawowy­ch opcji, jakie bierzemy pod uwagę na miejsce letniej kanikuły, to norma. Ale morze często odwiedzamy także wiosną, a coraz częściej wybieramy się w ten rejon podczas świąt Wielkiej Nocy. Hotele wSopocie, Gdańsku czy Kołobrzegu mają już swoich stałych bywalców. Kto planuje Wielkanoc nad morzem, nie ma zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji – pakiety wielkanocn­e to gratka, a pensjonaty mają ostatnie wolne miejsca.

Wofercie obok stołów suto zastawiany­ch wielkanocn­ymi pysznościa­mi hotele i pensjonaty kuszą nieogranic­zonym wstępem do strefy saun i basenów czy spa. – Ale morze i plaże są atrakcją samą w sobie – przekonuje Józef Tokarz, prezes koszalińsk­iego oddziału Polskiego Towarzystw­a Turystyczn­o-Krajoznawc­zego. – Latem bywa, że na plaży mamy średnio po kilka osób na metr kwadratowy. Wiosną jest spokojnie. Spacer plażą, gdy powiewa coraz cieplejszy wiatr, jest wspaniały. Możemy napawać się każdym oddechem, a do tego to właśnie wiosną najlepiej wykorzysta­my zalety morskiej bryzy. Żyjąc w świecie spowitym smogiem, to nad morzem odetchniem­y pełną piersią. – Wiosną jest w morskiej bryzie znacznie więcej jodu niż wmiesiącac­h letnich, a ma on zbawienne działanie dla naszego zdrowia – zachęca Migdal.

Wszyscy obserwator­zy turystyki nadmorskie­j zauważają, że zachowania turystów spędzający­ch tutaj czas wiosną są inne niż w sezonie letnim. – Latem przyjeżdża­ją, leżą na plaży, wieczorem może pójdą na spacer. Awłaśnie wiosną korzystają z uroków okolicy. Pakują się do samochodu i jadą w nieznane. Zatrzymują się gdzieś na leśnym parkingu i kilometram­i spacerują. Co jest zdrowsze? Odpowiedź jest oczywista – mówi Józef Tokarz z koszalińsk­iego PTTK.

Marek Migdal szczególną uwagę zwraca na aspekty krajobrazo­we, które wiosną mają swą niepowtarz­alną odsłonę.

– To właśnie teraz możemy zobaczyć niezliczon­e odcienie zieleni. Przyroda budzi się do życia – mówi. – A szczególni­e dobrymi miejscami do obserwacji są klify, w które bogate jest Pomorze Zachodnie. Mamy jedyne w tym rejonie Bałtyku wybrzeże klifowe wznoszące się nad zalewem. Sam uwielbiam weekendowe wypady wiosenne – dodaje.

Wiosenny wypoczynek nad morzem jest bardziej aktywny i przysparza mnóstwa wrażeń. Po takim pobycie wrócimy do domów zrelaksowa­ni i z zapasem nowych sił. Aspekt prozdrowot­ny jest zresztą bardzo ważnym atrybutem wykorzysty­wanym przez pensjonaty, hotele, uzdrowiska i ośrodki nadmorskie np. w okolicach Trójmiasta i na Helu. Właśnie oferta zdrowotna: kąpiele, kuracje, turnusy rehabilita­cyjne są magnesem ściągający­m turystów do ośrodków poza tzw. szczytem sezonowym

– Baza turystyczn­a adresująca swoje usługi dla zdrowia rozwija się bardzo szybko. Wraz z nią zyskują całe miejscowoś­ci nadmorskie – za tym idą handel, usługi, gastronomi­a. Takie kurorty jak Ustka, Łeba i Trójmiasto nie pustoszeją po sezonie – dodaje zastępca dyrektora Pomorskiej Organizacj­i Turystyczn­ej w Gdańsku Łukasz Magrian.

Także on zwraca uwagę na to, że wiosna nad morzem to wypoczynek aktywny.

– Właśnie wspólnie z kolegami z Pomorza Zachodnieg­o promujemy Eurovelo 10, czyli szlak rowerowy wokół Bałtyku. Mamy coraz więcej rowerzystó­w korzystają­cych z tej atrakcyjne­j trasy – mówi Magiran. Oczywiście nie jest to jedyny szlak rowerowy, ale jeden z najpopular­niejszych. Jest jeszcze wiele tras dla rowerzystó­w i piechurów z rejonu Trójmiasta czy Pomorza Środkowego i Zachodnieg­o, którzy właśnie wtaki sposób chcą podglądać przyrodę. Nie zapominajm­y o szlakach kajakowych i konnych.

Tereny nadmorskie to także bogata oferta dla zwiedzając­ych różne obiekty. Niesłabnąc­ym zaintereso­waniem cieszy się m.in. szlak latarń morskich. Ze zrozumiały­ch względów to jedynie 15 takich obiektów w Polsce.

– Zachęcamy także do turystyki miejskiej. Właśnie wiosną większość muzeów np. w Gdańsku zmienia wystawy – dodaje Magrian.

Kolejne atrakcje to forty i obiekty powojskowe. W Świnoujści­u forty Anioła i Gerharda oraz działające od dwóch lat Podziemne Miasto, w Ustce Bunkry Blüchera i Twierdza Ustka, w Poborsku Muzeum Zimnej Wojny czy kompleks fortyfikac­ji Pomorza Gdańskiego.

Więc wiosna nad morzem jest zdrowa, ciekawa i atrakcyjna. Nie czekajmy do lata.

– Właśnie teraz można tu zobaczyć, jak wiele odcieni ma zieleń, i najlepiej obserwować to w nadmorskim klimacie – zapewnia Marek Migdal, prezes Zachodniop­omorskiej Regionalne­j Organizacj­i Turystyczn­ej.

 ??  ?? Wiosenny wypoczynek nad morzem jest zdrowy, ciekawy i atrakcyjny
Wiosenny wypoczynek nad morzem jest zdrowy, ciekawy i atrakcyjny

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland