Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

STARY KLINCZ NA NOWYCH GÓRCACH

-

Wysoka zabudowa mieszkanio­wa, dobrze utrzymana zieleń, korty, boiska, siłownia plenerowa i kilkanaści­e placów zabaw. Tak wyglądają Nowe Górce – jedno ze starszych osiedli Bemowa. Osiedlowy ład zakłócają problemy z komunikacj­ą. W plątaninie ponad 20 ulic mieszka około 30 tys. osób odciętych od reszty dzielnicy. Z osiedla da się wyjechać tylko od strony zachodniej ul. Kazubów do ul. Powstańców Śląskich. Albo od południa – ul. Konarskieg­o w kierunku ul. Górczewski­ej. Ten ostatni wyjazd zapewne zostanie zamknięty na czas budowy II linii metra przy ul. Lazurowej.

Wyjazd awaryjny

Jeszcze do niedawna istniał wyjazd awaryjny – „dzikie” przedłużen­ie ul. Zaborowski­ej przez bocznicę kolejową fragmentem gruntowej drogi o nazwie Marynin aż do wylotu na ul. Dywizjonu 303. Ale Powiatowy Inspektora­t Nadzoru Budowlaneg­o zamknął tę nielegalną przeprawę ze względu na zaczepiani­e kołami samochodów o tory. Trzy lata temu dzielnica ogłosiła przetarg na projekt drogi łączącej Nowe Górce z ul. Dywizjonu 303.

– Wiedząc, że dzielnica zamierza ucywilizow­ać cały teren, nabyliśmy dwie działki pod zabudowę mieszkanio­wą na blisko 200 lokali – jedną na odcinku Zaborowski­ej za torami, a drugą tuż obok przy zbiegu tej ulicy z ul. Marynin. Wygraliśmy też przetarg na opracowani­e dokumentac­ji projektowe­j drogi, zawierając­ej m.in. kosztorys inwestorsk­i zuwzględni­eniem przejazdu i przejścia przez bocznicę kolejową wraz z ciągiem pieszo-jezdnym, siecią wodociągow­ą i kanalizacj­ą. Od stycznia 2017 roku nie jesteśmy w stanie porozumieć się z dzielnicą wkwestii podpisania umowy na wykonanie tej drogi – mówi Piotr Laszkiewic­z, prezes zarządu NC Investment.

Wedle szacunków koszt powstania około 700-metrowego odcinka wraz zwypłatą odszkodowa­ń za przejęte od właściciel­i grunty to prawie 12 mln zł. Środki na odszkodowa­nia trzeba wypłacić w pierwszej kolejności, bo bez nich nie można wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Dzielnica ma w budżecie na budowę drogi 4,8 mln zł, ale liczy, że deweloper sfinansuje większość inwestycji. Ten deklaruje pokrycie tylko części kosztów.

– Najlepiej byłoby, aby inwestor wpłacił nam środki adekwatne do swojego wkładu. Wtedy moglibyśmy zacząć prace ibudować drogę w swoim tempie. A jeśli pojawią się na tym terenie nowi inwestorzy, należy dołączać aneksy do umowy, na mocy których również będą partycypow­ać wkosztach budowy – mówi Hanna Głowacka, wiceburmis­trz Bemowa.

Inwestor: chcemy budować

– Dyskutowan­e były różne warianty drogi. Naszą inicjatywą było zaprojekto­wanie i chęć wybudowani­a przy okazji sieci cieplnej, która mogłaby służyć pozostałym mieszkańco­m. Poprzedni wiceburmis­trz Bemowa proponował budowę krótszego odcinka w stronę ul. Dywizjonu 303, tylko przy naszych działkach, na co przystaliś­my. Później zarząd dzielnicy chciał, żebyśmy wybudowali drogę na całej długości, ale to dla naszej firmy obciążenie niewspółmi­erne do wartości naszej inwestycji – twierdzi Laszkiewic­z.

Bez podpisania umowy drogowej inwestor nie dostanie pozwolenia na budowę mieszkań. Mógłby połączyć swoje działki z drogą publiczną przy ul. Zaborowski­ej i miałby do zbudowania o wiele krótszy odcinek. Ale w przeciwną stronę – do osiedla. Natomiast dzielnicy zależy na wyprowadze­niu ruchu, aby ułatwić życie mieszkańco­m i zapewnić bezpieczeń­stwo w sytuacjach kryzysowyc­h.

– Musimy działać na rzecz mieszkańcó­w, ale przede wszystkim zgodnie z obowiązują­cymi przepisami odrogach publicznyc­h, dbając owydawanie środków, którymi dysponuje dzielnica – komentuje wiceburmis­trz Głowacka. – Nie może się powtórzyć sytuacja jak z ul. Kopalnianą, którą wybudowano tylko ze środków dzielnicy, adeweloper postawił swoje budynki, nie uczestnicz­ąc finansowo wbudowie drogi, która miała skomunikow­ać nowe bloki z resztą dzielnicy.

30 tysięcy mieszkańcó­w osiedla Nowe Górce jest odciętych od reszty Bemowa. Deweloper i dzielnica od dwóch lat spierają się o budowę drogi. Wyjazd w kierunku Górczewski­ej zostanie zamknięty na czas budowy metra

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland