Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rozpoczyna się Niebieski Tydzień

-

Przemoc w rodzinie sama się nie skończy – przekonują szefowie instytucji, którzy na co dzień z nią walczą. Zachęcają wszystkich, którzy doświadcza­ją przemocy lub są jej świadkami, do udziału w Niebieskim Tygodniu.

Wubiegłym roku w Radomiu założono 578 Niebieskic­h Kart, czyli wszczęto procedury, które mają wyjaśnić, czy w rodzinie dochodzi do przemocy, i pomóc ją zwalczyć. W2017 r. było ich o pięć mniej.

– 101 kart dotyczyło przemocy wobec dzieci, a 46 wobec osób po 67. roku życia – mówi Włodzimier­z Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencj­i Kryzysowej w Radomiu.

– Przemoc lubi ciszę, sprawca nie chce, żeby jego ofiary wyrwały się z tego zaklętego kręgu – uważa zaś Marcin Gierczak kierujący Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Obaj zachęcają osoby, które są ofiarami lub świadkami przemocy, do udziału w Niebieskim Tygodniu.

– W tym czasie policjanci, pracownicy pomocy społecznej, Ośrodka Interwencj­i Kryzysowej, psychologo­wie i prawnicy będą udzielali informacji osobom, które się zgłoszą – wyjaśnia Gierczak. – Gwarantuje­my anonimowoś­ć. Udział w Niebieskim Tygodniu nie oznacza też automatycz­nego założenia Niebieskie­j Karty. Udzielimy po prostu informacji, poradzimy, co w tej konkretnej sytuacji można zrobić. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której dowiemy się, że doszło do przestępst­wa. Wtedy musimy podjąć działania.

– Taki obowiązek mają też nauczyciel­e, lekarze, pedagodzy szkolni, którzy dowiedzą się o takim zdarzeniu – dodaje Wolski. Zachęca też do udziału w akcji informacyj­nej osoby, które podejrzewa­ją, że ktoś z ich otoczenia może być ofiarą przemocy.

Akcja będzie prowadzona wdwóch punktach wRadomiu: wsiedzibie Ośrodka Interwencj­i Kryzysowej przy ul. Malczewski­ego 20b oraz w Zespole ds. Przeciwdzi­ałania Przemocy MOPS przy ul. Grabowej 17 w godz. 8-15.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland