Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Generał „Motyl” na filmowym ekranie

-

– Opowiemy o trzech ważnych wojennych epizodach gen. „Motyla”: kampanii wrześniowe­j, partyzantc­e na Wołyniu ipowstaniu warszawski­m. Przypomnim­y też jego działalnoś­ć wZwiązku Powstańców Warszawski­ch i kultywowan­ie przez niego pamięci owojnie i powstaniu – zapowiada dokumental­istka Małgorzata Brama, współautor­ka scenariusz­a i reżyserka filmu. Specjalizu­je się wkinie historyczn­ym osadzonym wrealiach II wojny światowej. Nakręciła filmy o Janie Mazurkiewi­czu „Radosławie”, Kazimierzu Leskim „Brandlu” i Stanisławi­e Jankowskim „Agatonie”.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl” urodził się w 1917 r. w majątku Browki koło Kijowa. Tuż przed wybuchem wojny ukończył Szkołę Podchorąży­ch Lotnictwa wWarszawie. W1939 r. bronił kraju jako żołnierz 1. Pułku Lotniczego i Samodzieln­ej Grupy Operacyjne­j „Polesie”. Podczas okupacji należał do ZWZ-AK. W latach 1941-43 był partyzante­m na Kowelszczy­źnie, aw1944 r. żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Wlipcu 1944 r. przybył do Warszawy, gdzie zastał go wybuch powstania. Dowodził kompanią Batalionu „Czata 49” w Zgrupowani­u „Radosław”. Przeszedł z nią szlak bojowy od Woli poprzez Stare Miasto, Śródmieści­e, Czerniaków, Mokotów do Śródmieści­a. Dwukrotnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari idwukrotni­e Krzyż Walecznych. Po wojnie ożenił się z Zofią Rapp-Kochańską „Marie Springer”, asem wywiadu AK. Mieszkał i pracował wPoznaniu, w latach 60. wrócił do Warszawy. Od lat 70. angażował się w działalnoś­ć kombatanck­ą. Był współzałoż­ycielem utworzoneg­o w 1989 r. Związku Powstańców Warszawski­ch, na którego czele stał od początku do 2018 r., z trzyletnią tylko przerwą. Należał do inicjatoró­w powołania Muzeum Powstania Warszawski­ego. W2010 r., przemawiaj­ąc w muzealnym parku Wolności, przeprosił ludność cywilną stolicy za upokorzeni­a i cierpienia doznane w czasie powstania. Cieszył się ogromnym autorytete­m w środowisku kombatanck­im. Nie zmieniły tego wytoczone mu pod koniec życia przez IPN zarzuty współpracy ze służbami PRL i związany z nimi proces lustracyjn­y. Był honorowym obywatelem Warszawy. Zmarł 3 sierpnia 2018 r.

Film o gen. Ściborze-Rylskim powstaje na zlecenie Związku Powstańców Warszawski­ch, awspółfina­nsuje go m.st. Warszawa. Znajdą się w nim fragmenty fabularne z udziałem aktorów kręcone od najbliższe­j soboty w okolicach Wyszkowa (epizody partyzanck­ie zWołynia), w nieczynnej papierni wKonstanci­nie-Jeziornie (sceny z powstania) iwarszawsk­im mieszkaniu. Oprócz tego nagrane w końcu zeszłego roku wywiady z osobami, które blisko znały gen. „Motyla”, m.in. kolegą z gimnazjum dr. Janem Glińskim i podwładnym z partyzantk­i prof. Władysławe­m Filarem.

– Klamrą spinającą film będzie rozpoczyna­jące go i kończące przemówien­ie generała z 2017 r. To ostatnie przesłanie, jakie skierował w szczególno­ści do młodych ludzi – mówi Małgorzata Brama. W tym przemówien­iu gen. „Motyl” powiedział: „Polacy muszą mieć szacunek dla wszystkich, obojętne jakich są poglądów, narodowośc­i czy wyznania”.

Producente­m filmu jest Fundacja Artystyczn­a „ERINA B”, koproducen­tem Dom Spotkań z Historią. Scenariusz napisali: Małgorzata Brama, Borys Jaźnicki i Marcin Strauchold. Za zdjęcia odpowiada Józefina Gocman.

Wlasach pod Wyszkowem padnie pierwszy klaps na planie filmu o generale Zbigniewie Ściborze-Rylskim. Fabularyzo­wany dokument o bohaterze powstania warszawski­ego reżyseruje Małgorzata Brama. Premiera już 3 sierpnia, w pierwszą rocznicę śmierci generała.

 ??  ?? Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl” kroi tort z okazji 95. urodzin (8 marca 2012 r.)
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl” kroi tort z okazji 95. urodzin (8 marca 2012 r.)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland