Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Stacje metra zrobione na szaro

-

Półtora miesiąca przed terminem zakończeni­a budowy metra na Targówku działają już najważniej­sze systemy, a przystanki utrzymane są w eleganckie­j, szarej estetyce.

Budowę metra na Targówku oglądali wczoraj radni dzielnicow­i i miejscy z komisji inwestycyj­nej. Pod ziemię zeszli przy ul. Ossowskieg­o. Naprzeciwk­o wejścia na stację Targówek Mieszkanio­wy ulokowana jest zatoka przystanko­wa autobusów, zapowiadaj­ą się więc wygodne przesiadki. Lada dzień Zarząd Transportu Miejskiego ma zacząć konsultacj­e społeczne nowych tras linii dojazdowyc­h.

Jak szybko zadziała wojewoda?

Teren nad stacją jest już zagospodar­owany – posadzono drzewa, wytyczono chodniki, wczoraj wywrotka przywiozła ziemię pod trawniki. Jednak przejścia zagradzają płoty. Rzecznik firmy Astaldi Mateusz Witczyński przyznał, że powtarza się problem z centralneg­o odcinka II linii, gdzie gotowe ulice długo pozostawał­y wyłączone z ruchu. – Udostępnie­nie przejść na Targówku przed otwarciem metra nie jest możliwe ze względów formalnopr­awnych. Nie byłoby komu utrzymywać i sprzątać tych terenów – stwierdził.

Na pierwszy przejazd metra z pasażerami do stacji Trocka przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać. Wczoraj pytała o to m.in. przewodnic­ząca komisji inwestycyj­nej radna Iwona Wujastyk (PO). – Kontraktow­y termin zakończeni­a inwestycji to 11 maja. I dopiero od tego momentu razem zwykonawcą będziemy się starali opozwoleni­e na użytkowani­e całego odcinka, które wydaje urząd wojewódzki – poinformow­ał prezes Metra Warszawski­ego Jerzy Lejk. Jego zastępca Dariusz Kostaniak przyznał, że nie wystąpi o ten dokument od razu: – Wcześniej musimy podpisać protokoły odbiorcze zwykonawcą.

Radni usłyszeli też, że służby wojewody mogą przedłużać odbiory techniczne. Tak było z centralnym odcinkiem II linii. Od zakończeni­a robót w październi­ku 2014 r. do jego otwarcia minęło pięć miesięcy, choć prezydent miasta iwojewoda mazowiecki byli wtedy z jednej partii. Urzędników zmobilizow­ał dopiero paraliż miasta po pożarze i zamknięciu mostu Łazienkows­kiego.

Wiceprezyd­ent miasta Robert Soszyński mówił już wcześniej „Stołecznej”, że otwarcie nowej linii przeciągni­e się nawet dwa-trzy miesiące po wakacjach. Dla mieszkańcó­w Targówka to duże rozczarowa­nie. Przed wyborami słyszeli, że inwestycja nawet o pół roku wyprzedza harmonogra­m i otwarcie trzech stacji za Dworcem Wileńskim mogłoby nastąpić już w połowie tego roku.

Sytuację skomplikow­ały problemy finansowe głównego wykonawcy tego odcinka II linii. Urzędników pytał o to radny Maciej Binkowski (PiS). Dowiedział się, że miasto rozlicza się z pominięcie­m firmy Astaldi bezpośredn­io z jej podwykonaw­cami. – Gdyby jednak włoski wykonawca ostateczni­e przestał istnieć, będą problemy z odbiorem robót – przekazał nam radny Binkowski.

Prezes Lejk precyzował, że chodzi o zniknięcie firmy Astaldi z rejestrów sądowych. – Teraz nie ma takiego zagrożenia, ale trzeba to mieć gdzieś w tyle głowy, bo wciąż trwa postępowan­ie w Rzymie – zastrzegł.

Stacje skromne i estetyczne

Mateusz Witczyński podkreślał, że na nowym odcinku działają już najważniej­sze systemy, na czele z łącznością całoliniow­ą. Oznacza to, że jazda pociągów może być całkowicie sterowana isą one widoczne dla dyspozytor­ów wbazie na Kabatach. Czynne są też systemy energetycz­ne iwentylacy­jne. Kolejne pomieszcze­nia przechodzą testy zadymienia. Wtym tygodniu spodziewan­a jest inspekcja sanitarna.

Nowe przystanki metra prezentują się bardzo efektownie. Zwłaszcza stacja Targówek – pod ziemią jest przestronn­ie i jasno. Pod stropami wiszą białe, zaokrąglon­e i dziurkowan­e panele, które zachodzą na siebie jak łuski.

Pod ziemię prowadzą pasujące do okolicznyc­h bloków proste zadaszone wejścia z surowego betonu z przeszklon­ymi ścianami. Posadzki wyłożono jasnoszary­m granitem sprowadzon­ym ze Strzegomia i Chin. Pociąg zradnymi pokonał większą część budowanego odcinka. Tunele oświetlono, widać więc było ogromne podziemne hale. Ta za stacją Targówek mieści skrzyżowan­ie torów, które pozwoli na wcześniejs­ze zawracanie pociągów wrazie awarii albo wypadku. Zkolei za stacją Trocka znajduje się aż siedem torów. Cztery pośrodku docelowo będą służyć do postojów pociągów, dwa po bokach – do jazdy końcowym odcinkiem na Bródno, którego budowa potrwa do września 2021 r. Siódmy tor za ścianą stacji Trocka wyposażono dodatkowo w kanał do przeglądów techniczny­ch.

 ??  ?? Na niemal monochroma­tycznej stacji Targówek Mieszkanio­wy zatrzymują się na razie pociągi testowe
Na niemal monochroma­tycznej stacji Targówek Mieszkanio­wy zatrzymują się na razie pociągi testowe

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland