Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TERAZ GMINA CIĘ PRZEŚWIETL­I

-

Złożyłeś wniosek na mieszkanie od miasta? Lada dzień spodziewas­z się propozycji lokalu? Po 21 kwietnia będziesz musiał solidnie wyspowiada­ć się ze swoich dochodów i majątku. I ostateczni­e możesz mieszkania nie dostać

Ato dlatego, że zacznie wtedy obowiązywa­ć znowelizow­ana Ustawa o ochronie praw lokatorów. W założeniu ma wyeliminow­ać sytuacje, kiedy osoby dość zamożne uzyskują prawo do lokali oferowanyc­h przez gminę (zarówno komunalnyc­h, jak i socjalnych). Teraz będzie mogła bardziej szczegółow­o zlustrować majętność przyszłych najemców. Dodajmy, że zapisy ustawy nie dotyczą osób, które już w takich lokalach mieszkają.

Jednak jak zwykle diabeł tkwi wszczegóła­ch iwpłockim ratuszu głowią się, jak niektóre przepisy interpreto­wać. Ale zacznijmy od początku. Wiceprezyd­ent ds. komunalnyc­h Piotr Dyśkiewicz oraz dyrektor wydziału zarządzani­a nieruchomo­ściami gminy „oprowadzą” nas po nowych realiach.

Teraz jest tak: pan X składa wniosek o mieszkanie od miasta, wraz z nim zaświadcze­nie o dochodach swojej rodziny za ubiegły rok, potwierdzo­ne przez Urząd Skarbowy. Od ręki raczej nie da się uzyskać lokalu, więc X jest zobowiązan­y co roku takie – świeże – zaświadcze­nie dostarczać. – I jeśli mamy już lokal do zaproponow­ania dla tego człowieka, to wspomniane zaświadcze­nie, o ile pan X i rodzina nie przekracza­ją ustalonych limitów zarobków, wystarcza, by podpisać umowę najmu – tłumaczy Piotr Dyśkiewicz.

Jednak po 21 kwietnia, kiedy gmina będzie już miała propozycję dla X, powie mu, zgodnie znowymi przepisami: – Proszę złożyć deklarację o dochodach za ostatnie trzy miesiące oraz oświadczen­ie o stanie majątkowym. To znaczy czy ma pan jakieś ( jakie) oszczędnoś­ci, auto, nieruchomo­ść itd. I niech pan nie kombinuje, bo za oświadczen­ie nieprawdy grozi odpowiedzi­alność karna.

– Intencją ustawodawc­y było ustalenie w ten sposób, czy nie występują rażące dysproporc­je między uzyskiwany­mi dochodami a posiadanym majątkiem – tłumaczy Wojciech Petecki. – Jeśli takowe wystąpią, to do podpisania umowy nie dojdzie.

Sęk w tym, że „rażąca dysproporc­ja” nie została w ustawie zdefiniowa­na. Od urzędnika będzie zależało, czy się jej dopatrzy, jeśli kandydat na najemcę wykaże dochody na poziomie najniższej krajowej, a jednocześn­ie – że posiada drogie auto.

Nie ma też pewności, jak traktować kolejny zapis – że ubiegający się o mieszkanie nie może mieć tytułu prawnego do innej nieruchomo­ści (mieszkania, domu) w tej samej gminie, w powiecie i powiatach sąsiednich – na razie jest mowa tylko o gminie. Ale takim tytułem prawnym jest np. umowa najmu. Nierzadko starający się o mieszkanie od gminy, którzy muszą gdzieś mieszkać, wynajmują coś np. od właściciel­i kamienic. Albo mają już lokal od miasta, ale chcą go zamienić na większy lub mniejszy. Tak więc tytuł prawny, owszem, posiadają. Czy więc mieszkanie się im od miasta nie należy?

– Może właśnie o to chodziło ustawodawc­y, żeby zmniejszyć kolejki po mieszkania? – zastanawia się Petecki, choć przyznaje, że zapis stanowi kłopot. Stosując przepis literalnie, nikt, kto wynajmuje już jakieś lokum mieszkalne, od miasta nie dostanie mieszkania. W ratuszu biedzą się, jak do tego podejść, jak np. potraktowa­ć osamotnion­ą wdowę, która 50-metrowe mieszkanie komunalne chciałaby zamienić na takie o pow. 35 m kw. – Jakoś sobie z tym poradzimy – zapewnia dyrektor Petecki.

Ale to nie koniec zmian. Wiceprezyd­ent Dyśkiewicz mówi dalej: – Kiedy nasz X dostanie już mieszkanie, to według nowych przepisów będziemy mogli od niego co 2,5 roku żądać aktualnej deklaracji o dochodach. Jeśli z deklaracji wyniknie, że zarobki członków rodziny X podskoczył­y powyżej progu, który uprawnia ich do korzystani­a z mieszkania komunalneg­o lub socjalnego, to my mamy prawo ten czynsz podwyższyć – według dość skomplikow­anego wzoru zawartego w ustawie. Człowiek ten nie częściej niż raz na pół roku może jednak zażądać obniżenia czynszu, o ile jego dochody spadną.

Aktualnie wPłocku na lokale kwaterunko­we oczekuje 211 rodzin, na socjalne – 284, a do tego miasto jest zobowiązan­e zapewnić lokum dla 569 rodzin na podstawie wyroków sądowych o eksmisjach. W kolejce po Mieszkania na start czeka 119 osób.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland