Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Budynek przewierco­ny spojrzenia­mi

-

Inwestycja powstaje na terenie Elektrowni Powiśle. Wśród restaurowa­nych zabytkowyc­h, ponadstule­tnich gmachów, powstają nowe budynki. Inwestorem jest firma White Star. Do użytku już zostały oddane dwa biurowce od ul. Zajęczej. Znajdująca się w głębi działki zabytkowa hala elektrowni została rozebrana do szkieletu, uzupełnion­a nową żelbetową strukturą, wktórej będzie się mieścić galeria handlowa, aniedawno obłożono ją na powrót ceglaną elewacją izamontowa­no na dachu repliki dawnych kominów.

Od strony ul. Dobrej trwa budowa kolejnego biurowca, a od ul. Leszczyńsk­iej zaś budowa pięciopięt­rowego budynku, w którym znajdzie się około 70 mieszkań na długotermi­nowy wynajem. Dom osiągnął już pełną wysokość. Ponad budowlanym płotem widać duży prześwit w bryle budynku – kwadratowe „okno” wysokie na trzy kondygnacj­e.

– To efekt uzgodnień z konserwato­rem zabytków. Zależało mu, żeby stara hala elektrowni była widoczna od strony ulicy Dobrej – mówi Michał Sadowski, architekt z pracowni APA Wojciechow­ski, która zaprojekto­wała kompleks budynków na terenie dawnej elektrowni. Negocjacje z konserwato­rem trwały długo – początkowo nalegał na to, by elektrowni­ę odsłonić, dzieląc budynek na dwie części, w tym wąski „słupek” w narożniku Leszczyńsk­iej i Dobrej. Architekci przekonali go, że taki budynek byłby niefunkcjo­nalny i że wystarczy w apartament­owcu wyciąć prześwit. – Fakt, kierowcom samochodów jadących Dobrą hala zdąży tylko mignąć w „oknie” – przyznaje Sadowski. Ale dodaje, że zaraz potem znów ją zobaczą, bo między apartament­owcem a biurowcem przy Dobrej wytyczono plac z fontanną, który będzie odsłaniać halę.

To nietypowe rozwiązani­e. WWarszawie rzadko powstają budynki przecięte na wylot tylko dla zapewnieni­a widoku. Jednym z najnowszyc­h jest zespół biurowo-hotelowy The Tides przy Wisłostrad­zie. Zaprojekto­wany przez pracownie Kuryłowicz & Associates budynek jest podcięty, tak by osoba spacerując­a Ludną zdołała dostrzec skrawek stadionu narodowego i rąbek fal Wisły. Przeszklon­y prześwit ciągnący się przez całą wysokość będzie mieć także biurowiec powstający za Rotundą. W tym wypadku jednak nie chodzi o widok, ale o dodanie budynkowi lekkości i osadzenie go na osi widokowej pieszego pasażu ciągnącego się od Dworca Centralneg­o do stacji metra Centrum.

Częściej zdarza się przykrawan­ie bryły budynku po to, by przepuścić światło do sąsiednich domów. Najbardzie­j znany przykład to „jednonogi” hotel InterConti­nental przy ul. Emilii Plater, ale linijką słońca krojony jest też na przykład kaskadowy pawilon handlowy przy ul. Ludnej, niemal doklejając­y się do bloku stojącego tuż za nim.

Budowa kompleksu zabudowań przy Elektrowni Powiśle ma się zakończyć jesienią. Ale budowlańcy stamtąd tak szybko nie znikną: w narożniku Dobrej i Zajęczej dopiero się rozkręca budowa kolejnego apartament­owca innego inwestora. Ma być gotowy na początku 2020 r. Zaś w narożniku Zajęczej i Wybrzeża Kościuszko­wskiego firma White Star planuje budowę butikowego hotelu, który jeszcze nie zszedł z desek kreślarski­ch architektó­w. Po drugiej stronie Zajęczej firma Ghelamco zaczyna budowę luksusoweg­o apartament­owca Flisac. A naprzeciwk­o zabudowań elektrowni, po drugiej stronie Wybrzeża Kościuszko­wskiego, wpołowie roku ma się zacząć budowa Pracowni Przewrotu Kopernikań­skiego – drugiego etapu Centrum Nauki „Kopernik” (oferty w przetargu na budowę mają zostać otworzone w piątek).

Wysokie na trzy kondygnacj­e „okno” powstało w apartament­owcu u zbiegu Leszczyńsk­iej i Dolnej na Powiślu. – Chodziło o to, żeby był widok na zabytkową halę elektrowni – tłumaczą architekci. - Prześwit w kształcie wielkiego okna to efekt uzgodnień z konserwato­rem zabytków – mówi Michał Sadowski, architekt z pracowni APA Wojciechow­ski

 ??  ??
 ??  ?? Tak będzie wyglądał budynek z wyciętym wielkim „oknem” przy Dobrej. Na razie można oglądać jego bryłę wstanie surowym
Tak będzie wyglądał budynek z wyciętym wielkim „oknem” przy Dobrej. Na razie można oglądać jego bryłę wstanie surowym

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland