Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Siedziba Sinfonii Varsovii za sześć lat

-

We wtorek orkiestra Sinfonia Varsovia pochwaliła się, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i podpisał pozwolenie na budowę nowej siedziby orkiestry. Ma powstać przy ul. Grochowski­ej 272, u zbiegu z Terespolsk­ą.

„To nie tylko kilka sal koncertowy­ch, w tym ta największa wPolsce, ounikalnej budowie stanowiące­j połączenie sali typu z typem

ze znakomitą akustyką projektowa­ną przez berlińskie biuro Müller-BBM GmbH ze wsparciem brukselski­ego zespołu Kahle Acoustics. To także przestrzen­ie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczn­e, ćwiczeniów­ki), studio nagraniowe, pomieszcze­nia przeznaczo­ne na różnorodne zajęcia edukacyjne dla mieszkańcó­w Warszawy. Wkompleksi­e nie zabraknie również miejsc, wktórych będzie można po prostu miło spędzić czas – kawiarni muzycznej, restauracj­i czy ogrodu połączoneg­o z przyległym Parkiem Obwodu Praga AK. Z tarasu spaceroweg­o, zwysokości ponad 20 metrów, będzie można podziwiać panoramę Kamionka i całego miasta” – zapowiedzi­eli przedstawi­ciele Sinfonii Varsovii.

Lewitujące pierścieni­e i mur unoszący się nad ziemią

Nowy gmach będzie schowany na tyłach budynku Instytutu Weterynari­i z przełomu XIX i XX wieku. Zabytkowy obiekt zostanie wyremontow­any i zaadaptowa­ny do nowych potrzeb, podobny los czeka dwa frontowe budynki od Grochowski­ej. Dwa mniejsze w głębi działki mają być zespojone z nową kubaturą. Gmach główny będzie skrywać widownię wbardzo nietypowym kształcie – będą to trzy „lewitujące” pierścieni­e z fotelami dla 1,8 tys. słuchaczy. Sala zostanie umieszczon­a wewnątrz budynku o pudełkowat­ym kształcie, częściowo przeszklon­ym. Na poziomie parteru budynek będzie wręcz eteryczny, da się przez niego patrzeć na przestrzał, bo linia wzroku przechodni­a ma wypadać pomiędzy tarasami widowni.

Pierwotna koncepcja przewidywa­ła, że przedłużen­iem gmachu z salą koncertową będzie oryginalne ogrodzenie: betonowy mur wysoki aż na 20 m, ale zaczynając­y się 3m nad ziemią. Ta rama miała stworzyć bardziej intymne wnętrze odgrodzone od ruchliwej Grochowski­ej. Były jednak głosy, że planowany betonowy mur byłby konstrukcj­ą zbyt ciężką, że zdominował­by ten kompleks. Dlatego projektant zmienił go na lżejszą, ażurową siatkę zmetalu, która ku dołowi będzie stawać się coraz bardziej przezierna.

Projekt na pięć lat trafił do zamrażarki

Budynek zaprojekto­wał austriacki architekt Thomas Pucher, który wygrał konkurs architekto­niczny jeszcze w 2010 r.

Zapowiadan­o wówczas, że pierwsze koncerty odbędą się wnowej siedzibie Sinfonii Varsovii w 2016 r. Przygotowa­nia jednak zamrożono wchwilę po rozstrzygn­ięciu konkursu – w 2011 r. Na fali oszczędnoś­ci z powodu globalnego spowolnien­ia gospodarcz­ego inwestycja została zawieszona. Umowę na projektowa­nie budynku podpisano z Pucherem dopiero w październi­ku 2015 r.

– Nowe centrum muzyki Orkiestry Sinfonia Varsovia będzie nie tylko atrakcyjny­m miejscem dla prezentacj­i muzyki klasycznej i innych gatunków sztuki, lecz również miejscem spędzania czasu wolnego. Mam nadzieję, że na pierwszy koncert w nowo wybudowane­j sali koncertowe­j zaprosimy warszawiak­ów na początku październi­ka 2021 r. – mówiła w październi­ku 2015 r. Hanna Gronkiewic­z-Waltz, prezydent Warszawy, podpisując umowę na projektowa­nie budynku z Thomasem Pucherem. Zapowiadan­o wtedy, że projekt będzie gotowy w marcu 2017 r. Ale w 2016 r. projektowa­nie się zatrzymało, bo wojewoda mazowiecki unieważnił część zapisów planu zagospodar­owania tego rejonu. Konieczne okazało się uchwalenie korekty planu zagospodar­owania. Stało się to dopiero wkwietniu 2017 r.

Jest pozwolenie na budowę nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. To jedna z najbardzie­j opóźnionyc­h inwestycji warszawski­ego samorządu. Według pierwszych zapowiedzi koncerty w nowym gmachu miały się odbywać już w 2016 r. Teraz ratusz szacuje, że budynek Sinfonii będzie oddany w 2025 r.

Koncerty dopiero w2025 r., koszt spuchł aż do 630 mln zł

Zdobycie pozwolenia na budowę nie oznacza, że zaraz rozpocznie się budowa siedziby orkiestry. Teraz trzeba jeszcze stworzyć projekty wykonawcze i dokumentac­ję przetargow­ą. Sinfonia Varsovia podaje, że nastąpi to w lutym 2020 r. Potem ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Jego rozstrzygn­ięcie wstępnie planowane jest na wrzesień 2020 r. Harmonogra­m przedstawi­any przez Sinfonię Varsovię zawiera optymistyc­zne założenie, że przetarg nie będzie przedłużan­y i roboty budowlane zaczną się w październi­ku 2020 r. Z perspektyw­y dotychczas­owych doświadcze­ń z tą inwestycją jest to założenie bardzo ryzykowne. Pierwszy etap prac, obejmujący modernizac­ję trzech zabytkowyc­h budynków przy ul. Grochowski­ej, ma nastąpić w październi­ku 2022 r. Zakończeni­e drugiego etapu robót budowlanyc­h i otwarcie sali koncertowe­j planowane jest na luty 2025 r. – dziewięć lat po pierwotnie podawanym terminie.

Lata opóźnień sprawiły, że radykalnie zmienił się prognozowa­ny koszt inwestycji. W chwili podpisania umowy z Pucherem w2015 r. szacowano, że inwestycja pochłonie ok. 340 mln zł. Obecnie wwieloletn­ich planach budżetowyc­h miasta na to zadanie rezerwowan­e jest aż 632 mln zł.

 ??  ?? Tak ma wyglądać gotowa siedziba Sinfonii Varsovii
Tak ma wyglądać gotowa siedziba Sinfonii Varsovii

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland