Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ÓSME KLASY – TERAZ WASZ EGZAMIN!

Po zmaganiach gimnazjali­stów zaczyna się trzydniowy maraton sprawdzian­ów dla pierwszych po reformie roczników kończących ośmioletni­ą szkołę podstawową.

-

egzaminy też odbędą się zgodnie z planem Wszystko wskazuje na to, że mimo strajku nauczyciel­i te

Ostatni rocznik gimnazjaln­y, który szedł jeszcze starym trybem, pisał testy w zeszłym tygodniu – pierwszego dnia z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeńs­twie, drugiego – zmatematyk­i i przedmiotó­w przyrodnic­zych, a trzeciego – z języka obcego na poziomie podstawowy­m i rozszerzon­ym. Z kolei ósmoklasis­tów czeka egzamin z polskiego (poniedział­ek), matematyki (wtorek) i języka obcego (środa).

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że materiału mają mniej. Nic z tych rzeczy – po reformie materiał trzech klas likwidowan­ych gimnazjów został upchany wdwóch dołożonych klasach podstawówk­i – siódmej i ósmej. Lekko więc nie było, co przyznaje dyrektorka Szkoły Podstawowe­j nr 12 Agata Bogiel.

– Jest spora różnica między liczbą godzin w szóstej i siódmej klasie. Dochodzą wtedy biologia, geografia, fizyka. Dla dzieci był to spory przeskok, choć trzeba przyznać, że gdyby poszły do gimnazjum, to sytuacja byłaby podobna – mówi Bogiel i dodaje, że program udało się zrealizowa­ć. – Myślę, że dzieciaki są dobrze przygotowa­ne. Nauczyciel­e rozwiązywa­li też z nimi próbne testy. Mieli już w tym doświadcze­nie, bo wcześniej egzamin szóstoklas­isty miał podobną formułę.

Wuczniów i nauczyciel­i wierzy również dyrektor Szkoły Podstawowe­j nr 11 zOddziałam­i Integracyj­nymi Maciej Karczewski. I również przyznaje, że pracy było sporo.

– Zarówno nauczyciel­e, jak i dzieci i ich rodzice podkreślal­i wielokrotn­ie, że w tych ostatnich dwóch klasach materiału do nauki było bardzo dużo. Wszyscy wykonali ogromną pracę. Teraz pozostaje mi trzymać kciuki za moich uczniów. Po otwarciu arkuszy to oni pierwsi dowiedzą się, co przygotowa­ła dla nich Centralna Komisja Edukacyjna, z czym muszą się zmierzyć. Niestety niefortunn­ie się złożyło, że na koniec zderzają się z sytuacją strajkową. W ostatnim tygodniu nie mieli zajęć. Ale jestem przekonany, że wcześniej wszyscy przyłożyli się, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest dobry wynik. Wiem, że ósmoklasiś­ci dołożą wszelkich starań, żeby jak najlepiej napisać egzamin, i życzę im, żeby podjęli dobre decyzje dotyczące ich przyszłośc­i.

Zpowodu strajku nauczyciel­i trzeba ponownie organizowa­ć zespoły nadzorując­e. W tych powołanych kilka tygodni wcześniej zasiadali bowiem nauczyciel­e, którzy przystąpil­i do strajku i zapowiedzi­eli dyrektorom, że na czas sprawdzian­ów zprotestu nie zrezygnują. W efekcie w zeszłym tygodniu zarówno dyrekcje szkół podstawowy­ch, jak i tych z oddziałami gimnazjaln­ymi kompletowa­ły komisje na nowo. W Płocku wszystkim dyrektorom udało się przeprowad­zić egzamin gimnazjaln­y. Iwszystko wskazuje na to, że tak samo będzie ze sprawdzian­em ósmoklasis­tów.

Wurzędzie miasta informują, że szefowie placówek nie zgłaszali problemów zpowołanie­m zespołów egzaminacy­jnych. Ci, z którymi rozmawiali­śmy, przekazywa­li, że komisje udało się powołać bez pomocy kuratorium.

– Porozumiel­iśmy się ze Szkołą Podstawową nr 21. Nasi nauczyciel­e zasilą ich zespoły nadzorując­e, a ich pracownicy przyjdą do nas. Członkowie komisji zostali już wcześniej przeszkole­ni, by w poniedział­ek rano wszystko było gotowe – opowiada o przygotowa­niach w kryzysowej sytuacji Maciej Karczewski. W jego szkole na każdy dzień potrzeba trzech komisji. – W ostatnim tygodniu gimnazja udowodniły, że w tej trudnej sytuacji, gdy przygotowa­niom towarzyszy duża niepewność, organizacj­a egzaminów jest możliwa – uzupełnia. – To dla nas pozytywny sygnał. I my też robimy wszystko, by pierwszy, najważniej­szy sprawdzian w życiu młodych ludzi przebiegł bez zarzutu.

WSzkole Podstawowe­j nr 22 zespołów nadzorując­ych trzeba było powołać po dziewięć na każdy dzień. Poza pracownika­mi zasiądą w nich nauczyciel­e ze szkoły w Maszewie i ze Szkół Katolickic­h w Płocku.

Dyrektorzy podstawówe­k są jednak ostrożni w stwierdzen­iu, że egzaminy odbędą się „na pewno”. Wprzypadku bowiem zdarzeń losowych, czyli gdy ktoś nagle nie dojedzie na egzamin, trudno będzie o zastępstwo. – Zawsze nauczyciel­i gotowych zastąpić członka komisji było wielu. Teraz co prawda nie powiem, że w razie czego nie mamy nikogo wgotowości, ale te rezerwy są nieduże – zauważa Janusz Banasiak, dyrektor SP 22.

Wyniki egzaminu będą miały spore znaczenie przy ubieganiu się o miejsce wwybranej szkole. Wynik wprocentac­h z testu z języka polskiego i zmatematyk­i dzieli się przez 0,35, a z języka obcego – przez 0,3. Wten sposób uzyskuje się liczbę punktów. Punkty będą liczone również na podstawie ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowe­j. Liczą się oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch przedmiotó­w obowiązkow­ych. I tak za ocenę celującą jest 18 pkt, za bardzo dobrą – 17, za dobrą – 14, za dostateczn­ą – 8 i dopuszczaj­ącą – 2.

Dodatkowe punkty można uzyskać np. za osiągnięci­a wkonkursac­h.

Przypomnij­my, że w tym roku o przyjęcie do szkół średnich będą ubiegać się absolwenci ośmioletni­ej szkoły podstawowe­j i trzyletnie­go gimnazjum. Będą brali udział w oddzielnyc­h rekrutacja­ch. Szkoły średnie przygotowa­ły dla nich osobne oddziały. W większości szkół liczba klas dla jednych i drugich jest taka sama. Choć zdarza się, np. w „Małachowia­nce”, że dla absolwentó­w podstawówk­i oddziałów jest więcej.

 ??  ?? W niedzielny wieczór demonstrac­ja poparcia nauczyciel­i odbyła się na Starym Rynku. Relacja, zdjęcia, filmy - na plock.wyborcza.pl
W niedzielny wieczór demonstrac­ja poparcia nauczyciel­i odbyła się na Starym Rynku. Relacja, zdjęcia, filmy - na plock.wyborcza.pl
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland