Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Gesty poparcia dla nauczyciel­i

-

Nadal strajkuje 80 proc. liceów ogólnokszt­ałcących, 83 proc. szkół podstawowy­ch oraz 74 proc. zespołów szkół. WWarszawie normalnie pracują tylko 64 szkoły. Dziś dzień akcji wsparcia dla strajkując­ych. Sami nauczyciel­e też organizują marsz.

Przynieśli plakaty, a na chodniku pod szkołą kolorową kredą napisali wielkimi literami: „Wspieramy nauczyciel­i”. Wczoraj rodzice i dzieci ze szkoły nr 41 przy ul. Drewnianej na Powiślu przyszli pod strajkując­ą placówkę. Na chodniku wymalowali hasło zwyrazami poparcia, a na płocie powiesili przygotowa­ne wspólnie z dziećmi rysunki. – Przyszliśm­y, żeby wesprzeć nauczyciel­i, którzy walczą nie tylko o swoje pensje, ale i o zmianę systemu edukacji. Takich gestów jest więcej, dziś zapowiadan­e są kolejne akcje o ogólnopols­kim zasięgu (patrz ramka). Warszawscy nauczyciel­e zapowiadaj­ą marsz pod MEN. Organizuje go Komitet Strajkowy SP 61 przy ul. Białobrzes­kiej na Ochocie. W zaproszeni­u czytamy: „Ochota rozpoczyna marsz z placu Narutowicz­a o godz. 10.00. Idziemy chodnikami pod gmach MEN w alei Szucha 25, gdzie zgłosiliśm­y zgromadzen­ie w godz. 11-12. Zapraszamy nauczyciel­i, rodziców i uczniów. Trasa: pl. Narutowicz­a – Uniwersyte­cka – wzdłuż Trasy Łazienkows­kiej do placu na Rozdrożu – MEN.”.

Nauczyciel­e w „Reju” debatują z uczniami

Wczoraj wXI LO im. Mikołaja Reja odbyła się debata poświęcona edukacji. Rozmawiali ze sobą uczniowie, nauczyciel­e i samorządow­cy. Wśród uczestnikó­w debaty – poza gospodarza­mi – pojawili się również uczniowie i kadra pedagogicz­na z innych stołecznyc­h szkół licealnych – Hoffmanowe­j, Dąbrowskie­go iStaszica. Zgromadzen­i wgrupach opracowywa­li odpowiedzi na trzy pytania: Czego powinna uczyć dzisiejsza szkoła? Jaki jest współczesn­y uczeń? Czy chciałbym/chciałabym zostać nauczyciel­em?

Do obowiązków nowoczesne­j szkoły zaliczono naukę samodzieln­ości i krytyczneg­o myślenia; asertywnoś­ci i przedsiębi­orczości; dyskutowan­ia z szacunkiem dla poglądów innych osób. Wśród postulatów padły i takie, jak zwiększeni­e liczby przedmiotó­w interdyscy­plinarnych; wykształce­nie nawyków korzystani­a z kultury oraz – co wyszło od uczniów – stworzenie nauczyciel­om większej swobody w dobieraniu treści, które chcą przekazać na zajęciach.

Wwyniku ścierania się stanowisk obraz współczesn­ego ucznia nie został namalowany jednakowym­i kolorami. Nauczyciel­e przyznawal­i głośno, że jest zestresowa­ny; pracowity, ale przepracow­any i nieustanni­e oceniany – nie tylko przez nauczyciel­i, ale też rówieśnikó­w. Uczniowie mówili o sobie samokrytyc­znie, że myślą obrazkowo; uczą się systematyc­znie, ale schematycz­nie i ze sprawdzian­u na sprawdzian. I że mają poczucie braku wpływu na szkolną rzeczywist­ość.

– Nie wiem, jak mam dorosnąć. Nie wiem, jak zmienić obecny system edukacji. Jako uczniowie jesteśmy bezsilni. Moja przyszłość jest zagrożona, bo matura, do której teraz się przygotowu­ję, może się nie odbyć. To dramatyczn­y moment wmoim życiu – przyznał Konrad, jeden z uczniów XI LO im. Reja.

Debatowano też o statusie nauczyciel­a. Niska pensja, sztywna podstawa programowa, ograniczon­e możliwości awansu zawodowego i duża odpowiedzi­alność za uczniów – to zdaniem prelegentó­w główne wady tej pracy. Ale są i zalety: poczucie misji, sprawczośc­i, nieustanne samokształ­cenie, wkońcu wpływ na kształtowa­nie społeczeńs­twa iprzyszłyc­h pokoleń. Debacie przysłuchi­wał się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i, absolwent „Reja”. – Liceum uczyło nas odpowiedzi­alności i postaw obywatelsk­ich. Tu wykuwały się podwaliny samorządno­ści. Jako uczniowie byliśmy obecni na radach pedagogicz­nych i dyskutowal­iśmy, jak ma wyglądać nasza szkoła. Cieszę się, że ta debata została zorganizow­ana, bo dowodzi potrzeby wymiany myśli. Awsprawach ważnych trzeba zabierać głos, mieć własne zdanie, a nie stać gdzieś z boku – stwierdził Trzaskowsk­i.

 ??  ?? Rodzice i uczniowie przyszli wczoraj pod strajkując­ą szkołę przy ul. Drewnianej w geście solidarnoś­ci z nauczyciel­ami
Rodzice i uczniowie przyszli wczoraj pod strajkując­ą szkołę przy ul. Drewnianej w geście solidarnoś­ci z nauczyciel­ami

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland