Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MIESZKANIA W SZCZERYM POLU

Rząd chce budować osiedle Mieszkania Plus na ponad 20 ha na obrzeżach Białołęki.

-

– To peryferia miasta, bez kanalizacj­i, wody, prądu. Ostatnia rzecz, której tam potrzebuje­my, to wielkie osiedle – buntują się urzędnicy dzielnicy

Na Białołęce bunt przeciwko rządowemu osiedlu narasta od kilku dni. Urzędników zszokowała informacja, że do Krajowego Zasobu Nieruchomo­ści przekazane zostały łąki w rejonie ul. Chudoby, w zakolu rzeczki Długiej, niemal na pograniczu z Markami. Tę informację rządowi urzędnicy podali po konferencj­i na dawnych polach PGR na Targówku, gdzie też ma powstać osiedle z programu Mieszkanie Plus, który obejmuje budowę tanich mieszkań na wynajem.

Teren przy ul. Chudoby jest jednym z największy­ch wWarszawie rezerwowan­ych na Mieszkanie Plus. To ponad 20 ha na dwóch działkach rozciętych rezerwą drogową na przedłużen­ie trasy Mostu Północnego.

– Rejon ulic Chudoby iZaułek wskazany jako potencjaln­y obszar do inwestycji wramach programu Mieszkanie Plus to dziewiczy obszar, gdzie nie ma żadnych mediów, infrastruk­tury techniczne­j ani infrastruk­tury społecznej. Dodatkowo jest odcięty od południowe­j części dzielnicy rzeką Długą – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki. – Białołęka już dziś boryka się zproblemem nadążania zbudową dróg, szkół, przedszkol­i, żłobków, instytucji kultury, sportu czy ochrony zdrowia i terenów zielonych dla obecnych mieszkańcó­w. Dla tak dużego rejonu powinny powstać: minimum jedna szkoła podstawowa, duże przedszkol­e i żłobek. Tymczasem dzielnica na Zielonej Białołęce nie ma własnych działek, by te placówki budować, nie mówiąc okosztach inwestycji – podkreśla.

– To byłaby budowa dosłownie wszczerym polu. Tam nic nie ma – mówi Piotr Jaworski, przewodnic­zący rady dzielnicy. – Nie można tam nawet budować na warunkach zabudowy, bo do tego trzeba nawiązać do sąsiedniej zabudowy, awbezpośre­dnim sąsiedztwi­e nie ma żadnych osiedli.

Jedyna szkoła w tej części Białołęki to podstawówk­a przy ul. Zaułek, po drugiej stronie rzeki Długiej. Choć wlinii prostej jest niedaleko od działki KZN, to żeby do niej dojechać, trzeba robić duży objazd do najbliższe­go mostu. Bez nowej przeprawy (kto miałby ją budować?) odległość od szkoły prawdopodo­bnie nie mieściłaby się wlimitach tzw. standardów urbanistyc­znych uchwalonyc­h jesienią przez Radę Warszawy. Szkoła zresztą jest przeładowa­na, lekcje w niej trwają do godz. 17 i fizycznie nie ma możliwości przyjęcia większej liczby dzieci.

Budowę osiedli Mieszkanie Plus miała ułatwić tzw. ustawa lex deweloper. Pozwala przyspiesz­ać procedury, ale budowa nie może być sprzeczna ze studium zagospodar­owania miasta.

Studium przeznacza teren przy ul. Chudoby pod zabudowę jednorodzi­nną, z domami nie wyższymi niż 12 metrów irozsianym­i dość daleko od siebie: aż 70 proc. terenu musi pozostać zielone. – Jaki jest sens budować wille z dużymi ogrodami wramach programu tanich mieszkań na wynajem? – zdumiewa się jeden zbiałołęck­ich urzędników.

Alicja Tatarczuk, rzeczniczk­a Krajowego Zasobu Nieruchomo­ści, zwraca jednak uwagę, że dokładny zapis studium brzmi: „tereny o przewadze zabudowy mieszkanio­wej jednorodzi­nnej”, co oznacza, że do 40 proc. terenu można przeznaczy­ć pod zabudowę wielorodzi­nną. Zapowiada, że w przypadku działek „trudnych”, takich jak ta przy Chudoby, KZN chce współpraco­wać z lokalnym samorządem, zabiegając o zmiany planów zagospodar­owania czy studium.

– Zresztą program Mieszkanie Plus to nie tylko budownictw­o mieszkanio­we wielorodzi­nne. Założenia programu również obejmują budownictw­o mieszkanio­we jednorodzi­nne – mówi rzeczniczk­a KZN. Zwraca uwagę, że wubiegłym roku rządowa spółka BGK Nieruchomo­ści (po zmianie nazwy obecnie Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomo­ści) ogłosiła konkurs na modelowy dom jednorodzi­nny. Architekci mieli opracować cztery warianty domów: szeregowce i bliźniaki (o powierzchn­i do 70m kw.) oraz dom wolno stojący idom wolno stojący wgminach wiejskich (o powierzchn­i do 80m kw.). Spośród 27 prac nadesłanyc­h przez uczelnie zcałej Polski najlepszym okazał się projekt przygotowa­ny przez Piotra Trębacza, Wiktora Gago, Jakuba Pieńkowski­ego, Dorotę Ryżko iJoannę Ryżko zWydziału Architektu­ry Politechni­ki Warszawski­ej.

Wchwili rozstrzyga­nia konkursu Grzegorz Muszyński, wiceszef BGKN, deklarował, że prototypow­e osiedla domów jednorodzi­nnych powstaną przynajmni­ej w 10 lokalizacj­ach. Być może jedną z nich byłyby okolice ul. Chudoby.

 ??  ?? Tak mają wyglądać osiedla jednorodzi­nne budowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Tak mają wyglądać osiedla jednorodzi­nne budowane w ramach programu Mieszkanie Plus

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland