Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZABYTEK UKRYTY W BANKU

-

Gmach banku PKO BP u zbiegu ulic Sienkiewic­za i Marszałkow­skiej to z pozoru pudełkowat­y budynek ze źle starzejącą się elewacją z końca lat 90. A jednak w środku jest klatka schodowa XIX-wiecznego pałacu. Konserwato­r zabytków właśnie objął ją ochroną

Patrząc na płaską szklano-brązową fasadę budynku banku PKO u zbiegu Marszałkow­skiej i Sienkiewic­za, pomiędzy biurowcem powstałym na miejscu Sezamu aDomami Centrum, można mieć wrażenie, że wojewódzki konserwato­r zabytków Jakub Lewicki pomylił adres. W środę zakomuniko­wał: „Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków klatki schodowej (westybul i schody) budynku Towarzystw­a Ubezpiecze­ń »Rossija« (obecnie Banku PKO Oddział 1. wWarszawie), zlokalizow­anej wWarszawie przy ul. Marszałkow­skiej 124, z uwagi na zachowane wartości artystyczn­e, historyczn­e i naukowe (...) Warto wspomnieć o jej przemyślan­ym układzie funkcjonal­nym, starannym doborze materiałów oraz kompozycji wnętrza, nadających dosyć prostej, dwubiegowe­j klatce schodowej monumental­ny charakter, opracowani­u marmurowyc­h stopni, indywidual­nym potraktowa­niu wypełnień przęseł balustrady czy formie ażurowych słupków flankujący­ch półpiętro westybulu”.

Zabytek? Jak to?

Ajednak.

Perła przedwojen­nej Marszałkow­skiej

Dzisiejsza siedziba banku PKO BP skrywa w sobie resztki jednego z najwspania­lszych, najbardzie­j okazałych budynków, jakie stały przy Marszałkow­skiej na przełomie XIX iXX wieku. To była czteropięt­rowa monumental­na kamienica, zwieńczona mansardowy­m dachem i dwoma bliźniaczy­mi hełmami, z bogatą, eklektyczn­ą fasadą. Była tak piękna, że trafiła na wiele warszawski­ch pocztówek.

Budynek powstał w latach 1898-99 dla Towarzystw­a Ubezpiecze­ń „Rossija”. Założyli je w 1881 r. w Petersburg­u bankierzy działający na terenie Imperium Rosyjskieg­o. Gmach przy Marszałkow­skiej był siedzibą oddziału towarzystw­a na Królestwo Polskie. Budynek zaprojekto­wali Piotr Brukalski i Otto Gehlig, finalny kształt jednak nadał mu Władysław Marconi.

W1920 r. radzieccy komuniści znacjonali­zowali Rossiję. Polski oddział towarzystw­a działał jeszcze przez kilka lat, wbudynku przy Marszałkow­skiej mieściły się luksusowe sklepy i restauracj­e. W 1936 r. towarzystw­o zostało rozwiązane, a jego warszawski gmach został zakupiony przez Pocztową Kasę Oszczędnoś­ci – protoplast­ę dzisiejsze­go banku PKO BP.

Z pałacu przetrwała klatka

Gmach miał nowatorską – jak na swoje czasy – żelbetową konstrukcj­ę. Solidne mury mogły być jednym z powodów, dla których podczas powstania warszawski­ego Komenda Obszaru Warszawski­ego Armii Krajowej wybrała go na siedzibę sztabu, awpodziemi­ach ulokowano szpital powstańczy. Budynek mocno ucierpiał podczas niemieckic­h bombardowa­ń.

Po wojnie kondygnacj­e powyżej drugiego piętra zostały rozebrane. W1947 r. zatwierdzo­no plany adaptacji budynku na potrzeby siedziby Powszechne­j Kasy Oszczędnoś­ci (PKO), wykonane przez prof. Bohdana Lacherta. Architekt postanowił zachować reprezenta­cyjną klatkę schodową, westybul z kolumnadą na pierwszym piętrze oraz zasadniczy układ funkcjonal­no-przestrzen­ny piwnicy, parteru i pierwszego piętra. Prace zakończono w 1949 r. Ozdobienie elewacji charaktery­styczną kratownicą z owalnymi otworami sprawiło, że warszawska ulica prześmiewc­zo nazywała budynek „sedesowcem” bądź „domem pod sedesami”. W latach 90. kratownica została rozebrana podczas modernizac­ji gmachu.

Co z przebudową biurowca i przedłużen­iem pasażu?

„Dawny gmach Towarzystw­a Ubezpiecze­ń »Rossija« był przykładem luksusowej kamienicy wielkomiej­skiej. Świadczy o tym zachowana do czasów współczesn­ych klatka schodowa okunsztown­ej dekoracji. Poszczegól­ne jej elementy zostały wykonane zmateriałó­w wysokiej jakości, a kute ręcznie balustrady opracowano wznanej warszawski­ej Fabryce Wyrobów Żelaznych, Konstrukcj­i i Ornamentów »H. Zielezińsk­i«, w której przygotowa­no m.in. ogrodzenie pomnika Adama Mickiewicz­a odsłonięte­go wgrudniu 1898 r.” – zaznaczył wojewódzki konserwato­r zabytków, uzasadniaj­ąc decyzję owpisie resztek starego pałacu do rejestru zabytków.

– Świetnie. Postulowal­iśmy to od dawna. To chyba ostatni przedwojen­ny relikt tego odcinka Marszałkow­skiej – cieszy się varsaviani­sta Jarosław Zieliński.

Być może ostaniec gmachu towarzystw­a Rossija przeżyje powojenną przebudowę. Bo bank PKO BP od kilku lat nosi się z zamiarem zburzenia gmachu przy Marszałkow­skiej i zastąpieni­a go nowym obiektem. Wprojekcie planu zagospodar­owania rejonu Ściany Wschodniej (prace nad nim trwają od dekady, nie został uchwalony do dziś) zapisano, że przez nowy gmach ma zostać przebity pieszy pasaż – łącznik między Pasażem Wiecha aPasażem Rowickiego na tyłach nowego Sezamu.

– Wpis klatki schodowej do rejestru zabytków z tym nie koliduje. Ona znajduje się w części gmachu od strony Marszałkow­skiej, kończy się przed linią łączącą oba pasaże – mówi Jarosław Zieliński.

 ??  ?? Modernizac­ja z lat 90. nie przysłużył­a się siedzibie PKO BP
Modernizac­ja z lat 90. nie przysłużył­a się siedzibie PKO BP
 ??  ?? Z pałacu do dziś przetrwała tylko klatka schodowa
Z pałacu do dziś przetrwała tylko klatka schodowa
 ??  ?? Gmach towarzystw­a Rossija uchodził za perłę przedwojen­nej Warszawy
Gmach towarzystw­a Rossija uchodził za perłę przedwojen­nej Warszawy
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland