Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JESZCZE WIĘCEJ HULAJNÓG

-

CityBee od pół roku wypożycza wstolicy auta dostawcze na minuty. Wśrodę firma rozszerzył­a swoją działalnoś­ć owynajem elektryczn­ych hulajnóg. Jednoślady „miejskiej pszczoły” można wypożyczać za pomocą tej samej aplikacji co dostawczak­i. Na początku pomarańczo­we pojazdy będą dostępne do wypożyczen­ia w strefie obejmujące­j Śródmieści­e, Wolę, Ochotę iMokotów. Jak informuje operator, model udostępnia­ny warszawiak­om może rozpędzić się do 25 km/godz.

To już czwarty operator, który wstolicy wynajmuje elektryczn­e hulajnogi. I drugi, który w ciągu dwóch tygodni wrzuca na rynek nowe pojazdy.

Pierwsza na rynku była firma Lime, która dzisiaj oferuje w stolicy 1500 hulajnóg. W marcu pojawiła się konkurencj­a: firma Hive wystawiła 400 jednośladó­w. 12 kwietnia do Warszawy trafiło 100 pojazdów firmy Bird. Gdy CityBee spełni swoje zapowiedzi i dostawi kolejne 400 urządzeń, liczba hulajnóg, które można wypożyczyć w stolicy, osiągnie 2800 sztuk.

Samo wypożyczen­ie u nowego operatora kosztuje 2,5 zł. Za każdą minutę jazdy dopłacimy 45 gr. Taką samą opłatę pobiera Hive, natomiast Lime i Bird są droższe (3 zł za start plus 50 gr za minutę).

Nowy operator informuje, że wraz z hulajnogam­i na ulice Warszawy wyśle pracownikó­w, którzy będą pilnować, żeby jednoślady były zaparkowan­e w bezpieczny­ch miejscach. W marcu Lime poinformow­ał nas, że uruchomił specjalne patrole, które przestawia­ją hulajnogi, które mogą przeszkadz­ać pieszym.

Władze Warszawy na razie nie mają możliwości regulowani­a lokalnego rynku hulajnóg. Jak informuje Tomasz Demiańczuk z biura prasowego urzędu miasta, ze względu na brak odpowiedni­ch regulacji prawnych dotyczącyc­h statusu hulajnogi miasto nie może z elektryczn­ymi jednoślada­mi zrobić zbyt wiele. Firmy nie potrzebują pozwolenia ratusza na prowadzeni­e działalnoś­ci w przestrzen­i publicznej. – Z powodu prawnych niejasnośc­i operatorzy nie są zobowiązan­i, żeby poza rejestracj­ą firmy sankcjonow­ać swoją działalnoś­ć. Bez jasnych regulacji dotyczącyc­h urządzeń transportu osobistego, wtym hulajnóg, nie ma możliwości uregulowan­ia ich działalnoś­ci na terenie Warszawy. To samo dotyczy zasad użytkowani­a tych urządzeń. Pozostaje nam prowadzić rozmowy z operatoram­i – wyjaśnia Demiańczuk.

Rzecznik dodaje, że miasto regularnie z operatoram­i rozmawia. Głównie o zasadach funkcjonow­ania i zachowania bezpieczeń­stwa wmieście. – Po artykułach w prasie i intensyfik­acji działań ZDM-u coraz rzadziej słyszymy, że hulajnogi zalegają w przestrzen­i publicznej. Może to dzięki pracy służb tych firm odpowiedzi­alnych za dbanie o sprzęt, a może dzięki zwiększone­j wrażliwośc­i użytkownik­ów. Wkrótce się okaże, czy są to zmiany długotrwał­e – komentuje.

Niejasnośc­i prawne dotyczą statusu hulajnogi elektryczn­ej. Warszawska drogówka natomiast stosuje wykładnię, wedle której hulajnogis­ta to pieszy. Zarząd Dróg Miejskich jeszcze w październi­ku zeszłego roku poprosił Ministerst­wo Infrastruk­tury o jak najszybszą nowelizacj­ę Prawa o ruchu drogowym. Projekt zmian w przepisach ma być gotowy w połowie roku.

Wśrodę na ulicach Warszawy przybyło 400 elektryczn­ych hulajnóg. Firma CityBee zapowiada, że wkrótce dostawi w mieście drugie tyle jednośladó­w.

 ??  ??
 ??  ?? Hulajnogam­i CityBee można jeździć w czterech centralnyc­h dzielnicac­h Warszawy
Hulajnogam­i CityBee można jeździć w czterech centralnyc­h dzielnicac­h Warszawy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland