Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kto dostanie mieszkanie komunalne

-

Działacze lokatorscy od lat postulowal­i, by zmienić zasady przyznawan­ia lokali komunalnyc­h. Argumentow­ali, że obecne przepisy nie przystają do warszawski­ej rzeczywist­ości.

Wstolicy komercyjny wynajem jest najdroższy w Polsce – z danych NBP za ostatni kwartał 2018 roku wynika, że średnie stawki to ok. 55 zł za m kw. (więcej będzie można przeczytać otym wpiątkowym „Magazynie Warszawa”). Okazuje się, że często skazane są na taki wynajem osoby, które zarabiają już tylko nieco więcej niż najniższa krajowa (teraz to ok. 1630 zł na rękę). Są za bogate, by zamieszkać w lokalu komunalnym.

Kryterium metrażowe i dochodowe

By dostać przydział do lokalu komunalneg­o, trzeba spełnić warunki wynikające z kryterium metrażoweg­o (zamieszkiw­anie w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6m kw. powierzchn­i mieszkalne­j) oraz dochodoweg­o – średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny wokresie sześciu miesięcy poprzedzaj­ących datę złożenia wniosku nie może przekracza­ć 160 proc. najniższej emerytury w gospodarst­wie wieloosobo­wym (teraz ok. 1,7 tys. zł) i 220 proc. w gospodarst­wie jednoosobo­wym lub dla osób samotnie wychowując­ych dzieci (2,3 tys. zł).

– Kryteria przyznawan­ia mieszkań komunalnyc­h, ale też dodatków mieszkanio­wych nie były zmieniane od lat. Płaca minimalna wzrosła, ceny rosną. Coraz więcej jest osób, których nie stać na kredyt mieszkanio­wy, ale nie kwalifikuj­ą się do najmu komunalneg­o, bo za dużo zarabiają – mówi Anna Kalbarczyk, działaczka lokatorska. Niedawno napisała w tej sprawie list do przewodnic­zącej rady miasta Ewy Malinowski­ej-Grupińskie­j (Platforma Obywatelsk­a). Postulował­a zwiększeni­e kryterium dochodoweg­o przy przyznawan­iu lokali komunalnyc­h i dodatku mieszkanio­wego.

Ewa Malinowska-Grupińska deklaruje, że radni zajmą się sprawą, a ona będzie jej pilnować.

Okazuje się też, że ratusz przygotowu­je zmiany w uchwale o przyznawan­iu lokali komunalnyc­h. Magdalena Młochowska, dyrektorka biura polityki lokalowej, zapowiada, że będę one znaczące.

Będzie łatwiej wpojedynkę iwe dwójkę

– Chcemy zmienić kryterium dochodowe. Ale nie dla wszystkich. Dostrzegam­y przede wszystkim problemy gospodarst­w jedno- i dwuosobowy­ch. Widzimy, że w przypadku takich gospodarst­w koszty utrzymania mieszkania stanowią większy procent dochodów niż w przypadku rodzin wielodziet­nych. Jednocześn­ie zastanawia­my się, czy kryterium dochodowe ma być wciąż obliczane na podstawie najniższej emerytury, amoże jednak najniższeg­o wynagrodze­nia. Różne warianty są brane pod uwagę, ale jest jeszcze za wcześnie, by podać więcej szczegółów – stwierdza Magdalena Młochowska. Dodaje: – Chcemy, by te zmiany weszły w życie już w tym roku.

– Czy podstawą do wyliczenia jest emerytura, czy najniższe wynagrodze­nie, to sprawa wtórna. Ważne jest to, by te kryteria nie były sztywne. Można wprowadzić system punktowy, tak żeby nie odpadały osoby, które nieznaczni­e przekroczy­ły dochód lub wyliczono im, że zajmują o kilka centymetró­w więcej powierzchn­i. Należy też zmienić kryterium metrażowe zsześciu na co najmniej dziesięć metrów kwadratowy­ch – mówi Jakub Żaczek zKomitetu Obrony Praw Lokatorów.

Dyrektor Młochowska zapytana o zwiększeni­e kryterium metrażoweg­o odpowiada: – Nie chcę przesądzać, ale raczej nie.

Warszawa ma ok. 83 tys. mieszkań komunalnyc­h i socjalnych. Czeka na nie ok. 3,1 tys. warszawiak­ów, w tym ok. 1,5 tys. na komunalne.

Czy łatwiej będzie można dostać przydział w mieszkaniu komunalnym? Ratusz planuje zwiększyć kryterium dochodowe, tak by więcej warszawiak­ów kwalifikow­ało się do komunalneg­o najmu - Płaca minimalna wzrosła, ceny rosną. Coraz więcej jest osób, których nie stać na kredyt mieszkanio­wy, ale nie kwalifikuj­ą się do najmu komunalneg­o – mówi Anna Kalbarczyk, działaczka lokatorska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland