Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Praski bazarek w nowej formule

-

To ma być bazarek wwersji 2.0, unowocześn­ionej. Oprócz ujednolico­nych pawilonów handlowych ze szpalerem zieleni w donicach mają się tam znaleźć także: plac zabaw z naturalną powierzchn­ią, parking rowerowy, siedziska, klomby, toalety dostosowan­e do potrzeb osób z niepełnosp­rawnością, a także m.in. świetlica, kawiarnia i klub seniora oraz wielofunkc­yjna scena z podestem.

Mieszkańcy chcieli zieleni

Koncepcja powstała na podstawie wyłonionej w konkursie architekto­nicznym pracy zespołu architektó­w: Zuzanny Szpociński­ej, Tomasza Marciniewi­cza, Krzysztofa Kamienobro­dzkiego oraz Grzegorza Rejniaka. Ich pracę jury konkursowe chwaliło za dobrze skomponowa­ną wielofunkc­yjność, w tym m.in. wyznaczeni­e placu z tymczasową sceną, regularneg­o pasażu pieszego łączącego ul. Grochowską z ul. Mińską oraz zwiększeni­e dostępu do zieleni.

– Tamtą konkursową koncepcję trzeba było trochę poprawić, biorąc pod uwagę głosy z konsultacj­i społecznyc­h. Mieszkańcy chcieli, żeby było więcej zieleni, stąd pomysł tego szpaleru donic. Teraz koncepcję mamy już gotową. Pod koniec sierpnia ma powstać dokumentac­ja projektowa – informuje Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe. Do grudnia z kolei ma powstać projekt drogowy. – Będziemy przebudowy­wać część ulicy Kamionkows­kiej przylegają­cej do Centrum Lokalnego Rogatka – bo tak będzie się nazywać bazar – mówi burmistrz Kucharski. I zapowiada, że celem dzielnicy jest zrealizowa­nie tej inwestycji w 2020 r.

Bazarek na terenie Trasy Tysiącleci­a

Bazarek w tym miejscu działał od lat 90. W 2011 r. przestał istnieć, bo prowadząca go spółka zalegała z opłatami za dzierżawę gruntu. Mieszkańcy okolicy żałowali, gdy zniknął, między innymi dlatego, że to było miejsce, gdzie można było kupić warzywa. Przez kilka lat teren leżał odłogiem. Decyzje co do jego przyszłośc­i były w zawieszeni­u, bo formalnie jest to rezerwa drogowa pod Trasę Tysiącleci­a – arterię planowaną jeszcze wczasach PRL, wpisaną w studium zagospodar­owania miasta.

– Dlatego na terenie bazarku nie będzie – bo nie może być – budynków trwale związanych z gruntem, tylko lekkie pawilony – mówi Jacek Grunt-Mejer, miejski pełnomocni­k ds. rewitaliza­cji Pragi.

Być może trasa Tysiącleci­a zresztą ze studium zniknie. W ramach trwających prac nad korektą studium zagospodar­owania miejscy urzędnicy prowadzili analizy nad odchudzeni­em trasy do ciągu lokalnych uliczek, wzdłuż których powstałby rodzaj parku linearnego. ANatalia Paszkowska, architektk­a, mieszkanka Pragi-Północ, przekonuje do wytyczenia po śladzie niedoszłej Trasy Tysiącleci­a rowerostra­dy ciągnącej się od ronda Żaba aż na Gocław.

Na wyłożony kostką brukową placyk między Grochowską a Mińską powróci bazarek. – Wypracowal­iśmy koncepcję przestrzen­i dawnego bazaru Rogatka. Niebawem stanie się nowym centrum lokalnym Kamionka – zapowiedzi­ał burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski.

 ??  ?? Tak ma wyglądać wejście do nowego bazarku – Rogatki
Tak ma wyglądać wejście do nowego bazarku – Rogatki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland