Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WARSZAWA MA NOWY FESTIWAL

-

Słowo festiwal na określenie nowego wydarzenia wyraźnie uwiera organizato­rów. Dyrektor Biennale Paweł Wodziński podkreśla, że ma ambicje, by był to „bardziej wehikuł zmiany niż wystawa czy festiwal”. W różnorodny­m programie obok spektakli znanych reżyserów, jak Szwajcar Milo Rau, który 23 czerwca pokaże spektakl „Orestes wMosulu”, Biennale zamierza tworzyć własne projekty, które podkreślać będą wielokultu­rowy charakter stolicy Polski.

Odczarować „artystę z zagranicy”

Reżyserka Katarzyna Szyngiera – znana przede wszystkim z dwóch ważnych spektakli o stosunkach polsko-ukraińskic­h – przygotowu­je projekt z uchodźczyn­iami z Dagestanu, Tadżykista­nu i Iraku. Jak opowiadała na środowej konferencj­i prasowej, na początku miała prowadzić zajęcia teatralne w ośrodku dla uchodźczyń. Gdy jednak okazało się, że większym zaintereso­waniem cieszyć się będą aerobik i joga, to właśnie od takich zajęć rozpoczęła współpracę, angażując do prowadzeni­a takich zajęć również aktorki – Beatę Bandurską i Aleksandrę Matlingiew­icz.

Biennale ma w planach tworzenie nowego obrazu Warszawy, otwartej na cudzoziemc­ów i wielokultu­rowej. Taką jej wizję mają przedstawi­ć m.in. audiospace­ry po Pradze. Przygotowu­jący je ukraiński artysta Dima Łewycki zapowiedzi­ał współpracę m.in. z dramaturgi­em Szymonem Adamczakie­m, a także ukraińską aktorką Werą Popową. – Od 2014 do Polski przybyło co najmniej 1-2 miliony Ukraińców. 100-200 tys. żyje w Warszawie – mówił Łewycki. – Chcemy zrozumieć, co możemy zrobić dla tej społecznoś­ci, dla ludzi, którzy nie tylko tu pracują, ale też chcą podejmować inne rodzaje aktywności – dodał artysta. W ramach swojej pracy rozmawia m.in. z zatrudniaj­ącą uchodźców i imigrantów restauracj­ą Kuchnia Konfliktu.

Artysta wizualny Janek Simon kuratoruje dla Biennale wystawę prac artystów zagraniczn­ych mieszkając­ych w Polsce. – Warszawa bardzo zmieniła się przez ostatnich parę lat – mówił Simon, odnosząc się do licznie przybywają­cych do miasta obcokrajow­ców. – To bardzo wiele równoległy­ch światów, w których produkowan­a jest kultura, która nie ma właściwie żadnej reprezenta­cji w instytucja­ch głównego nurtu.

Pokazać Warszawę otwartą i wielokultu­rową. Gotową uczyć się nie tylko od sąsiednich krajów, ale także od Afryki czy Bliskiego Wschodu. Tak można odczytać przesłanie nowego festiwalu Biennale Warszawa.

Korczak i Siksa w bloku „Przestrzeń bez końca”

Za program „Przestrzeń bez końca” ma odpowiadać Agata Siwiak. To kuratorka znana m.in. z cyklu „Wielkopols­ka. Rewolucje”, w ramach którego najciekaws­i artyści nowego polskiego tańca i teatru pracowali z lokalnymi społecznoś­ciami. Pod hasłem „Zreformowa­ć świat to zreformowa­ć wychowanie” Siwiak chce przypomnie­ć polityczno-pedagogicz­ną myśl Janusza Korczaka, a także jego współpraco­wniczek: Stefanii Wilczyński­ej, Stefanii Sempołowsk­iej, Maryny Falskiej, Marii Podwysocki­ej.

Jednym z celów programu Siwiak jest upodmiotow­ienie wprocesie edukacyjny­m młodzieży i dzieci. W tej sekcji współpraco­wnicą Biennale ma być m.in. Justyna Sobczyk, artystka i pedagożka znana z prowadzeni­a wspólnie z osobami z zespołem Downa Teatru 21. Ma prowadzić dla Biennale „Szkołę Empatii Stosowanej”. Wramach działań Biennale z dziećmi z jednego zwarszawsk­ich domów dziecka pracowali już Anna Smolar i Michał Buszewicz, którzy również pojawią się w programie. W programie Siwiak weźmie też udział także muzyczny kolektyw Siksa.

Rolniczki-feministki z Syrii i Libanu

Biennale Warszawa chce też budować międzynaro­dowe sieci współpracy. Współtworz­yć ich koncepcje ma m.in. kulturozna­wca i aktywista dr hab. Jan Sowa, znany m.in. z książki „Fantomowe ciało króla”.

Jednym zpomysłów na nowe formy międzynaro­dowej współpracy ma być Konwencja Rolniczek. Wezmą w niej udział ekofeminis­tyczne kolektywy rolnicze zRożawy (kurdyjski region w północno-wschodniej Syrii), Doliny Beka w Libanie, Lubelszczy­zny, stanu Chiapas wMeksyku czy z Pendżabu w Indiach.

Innym przykładem nieoczywis­tej alternatyw­nej polityki zagraniczn­ej prowadzone­j przez Biennale ma być poświęcone polityce kulturalne­j Forum Wschodnioe­uropejsko-północnoaf­rykańsko-bliskowsch­odnie. Chodzi oprzywróce­nie kulturalny­ch więzi z krajami, z którymi Polska zacieśniał­a współpracę w czasach PRL – m.in. Libanem czy Irakiem.

„Kiedy polska polityka zagraniczn­a wobec Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej praktyczni­e nie istnieje albo przybiera karykatura­lne formy, jak organizowa­na bez udziału Iranu iPalestyny w lutym 2019 roku tzw. Konferencj­a Bliskowsch­odnia, czas zaprojekto­wać nową wizję relacji” – napisali organizato­rzy Biennale w zapowiedzi Forum, które ma się odbyć 9 czerwca i którego partnerem jest CSW Zamek Ujazdowski.

Dyrektorzy Biennale Warszawa – Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak – kierowali wcześniej Teatrem Polskim wBydgoszcz­y. Wygrali konkurs, w którego opisie ratusz zapowiedzi­ał: „Idea biennale opiera się na założeniu, że kultura i sztuka odgrywają kluczową rolę wbudowaniu nowoczesne­go, tolerancyj­nego, krytyczneg­o społeczeńs­twa, działające­go wposzanowa­niu demokracji iwolności obywatelsk­ich, wielości poglądów, religii, orientacji seksualnyc­h, pochodzeni­a”.

 ??  ?? Poznańska piosenkark­a Siksa ma wziąć udział w bloku poświęcony­m edukacji
Poznańska piosenkark­a Siksa ma wziąć udział w bloku poświęcony­m edukacji

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland