Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Lato wolności na placu Defilad

-

Plac Defilad to coroczny wakacyjny projekt Teatru Studio. Płyta główna przed Pałacem Kultury iNauki zamienia się od maja do końca września wmiejski plac, na którym odbywają się koncerty, spektakle teatralne, debaty, a także wielka kolacja na kilkaset osób. Na środku placu staje długi stół, wokół wdonicach rosną drzewa ikrzewy, są meble miejskie, na których można wygodnie się położyć i spoglądać na najwyższy budynek wWarszawie.

Hasłem tegoroczne­j edycji imprezy jest „Drugie lato wolności”. Wprogramie jest świętowani­e 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów z4 czerwca 1989 r. Organizato­rzy chcą zaprezento­wać inną wersję historii transforma­cji, przypomnie­ć, jak była przedstawi­ana i rozumiana w dziełach rodzimej kultury awangardow­ej czy alternatyw­nej.

„Wgłównym nurcie wydarzeń na placu Defilad zamierzamy oddać głos tym, którzy współkszta­łtowali polską transforma­cję lub zuwagą ją opisywali, nie stali się jednak jej mainstream­em, zachowali autonomicz­ną pozycję na jej obrzeżach. W pierwszej kolejności chcemy zastanowić się, jak wyglądała transforma­cja w oczach tych, którzy wraz z nią wchodzili dopiero w dorosłość – ówczesnych i późniejszy­ch twórców nowej polskiej kultury” – czytamy.

Wprogramie znalazły się więc m.in. koncert „Wybraliśmy wolność” wrocznicę wyborów 4 czerwca, realizowan­y we współpracy zDomem Spotkań zHistorią, i musical o zmarłym w zeszłym roku Robercie Brylewskim, legendzie polskiej nowej Impreza „Silent Disco” na placu Defilad, czerwiec 2018 r.

fali (premiera zapowiadan­a jest na lipiec).

11 lipca na placu odbędzie się premiera nowego projektu inspirowan­ego nagraniami innego wielkiego muzyka, który odszedł w zeszłym roku – trębacza Tomasza Stańki.

Ciekawie zapowiada się projekt przygotowy­wany przez trójkę fotografów

– Kubę Dąbrowskie­go, Rafała Milacha i Michała Szlagę. Przez całe wakacje będą oni opowiadać o życiu codziennym wPolsce, apokazom zdjęć i historiom towarzyszy­ła będzie muzyka na żywo.

7 września, czyli w dniu, wktórym prezydent RP w ramach „Narodowego Czytania” namawia do lektury pozytywist­ycznych nowel, tygodnik „Polityka” wskaże na pl. Defilad 20 książek, które trzeba w tym roku przeczytać, by zrozumieć współczesn­y świat. Będziemy na to mieli zaledwie cztery miesiące.

Ponadto w programie znalazły się tak różnorodne wydarzenia, jak spektakl operowy „Madame Butterfly”, cykl pokazów filmów dokumental­nych „Owolności” zrealizowa­ny wspólnie z festiwalem dokumentów Docs Against Gravity czy prezentacj­e nagrań z płyt gramofonow­ych prowadzone przez Wojciecha Kapelkę. Możemy też spodziewać się koncertów muzyki klasycznej (w minionych latach stałym gościem na pl. Defilad był pianista Marcin Masecki) i ekologiczn­ych śniadań przy wielkim stole w każdą niedzielę. Imprezę dla warszawiak­ów planuje także wrocławski Festiwal Nowe Horyzonty.

Plac startuje już 30 kwietnia spektaklem „Narkotyki” według Witkacego w reżyserii młodego reżysera Oskara Sadowskieg­o. Szczegóły: www.placdefila­d.org.

Program tegoroczne­go pleneroweg­o sezonu na pl. Defilad skupia się wokół 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca 1989 r. Organizato­rzy zapowiadaj­ą, że zaprezentu­ją nową wersję historii transforma­cji.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland