Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OSTRY DYŻUR JEDNAK CODZIENNIE

Nie będzie od 1 maja naprzemien­nie ostrych dyżurów w szpitalach przy Tochterman­a i na Józefowie.

-

Nie zgadza się na nie wojewoda, tłumacząc, że sprawę musi rozstrzygn­ąć specjalny zespół w NFZ, który zakończy prace dopiero 21 maja. Miejski szpital znów ma wielki kłopot, by zapewnić obsadę lekarską

Dziś oba szpitale dyżurują codziennie, bo zgodnie z przepisami karetki pogotowia mają przywozić pacjentów do najbliższe­j lecznicy. Także sami chorzy mogą się zgłaszać do szpitalneg­o oddziału ratunkoweg­o w placówce, którą wybiorą. Pod koniec marca podległy miastu Radomski Szpital Specjalist­yczny ogłosił, że wkilka kwietniowy­ch dni nie będzie wstanie zapewnić obsady internistó­w i kardiologó­w na SOR. Lawinę pacjentów miał przejąć szpital marszałkow­ski na Józefowie.

Zdaniem władz Radomia wyjściem z trudnej sytuacji może być wprowadzen­ie systemu, w którym oba szpitale pełniłyby – jak było to przed kilkoma laty – ostre dyżury co drugi dzień. Wiceprezyd­ent Jerzy Zawodnik uważa, że zmniejszy się wówczas liczba hospitaliz­owanych, więc lekarze nie będą tak mocno obciążeni pracą. W efekcie nie powinno już być problemów zobsadzeni­em wszystkich dyżurów na SOR. Zdaniem Zawodnika dyżury naprzemien­ne dopuszczaj­ą nowe przepisy, ale musi na nie wyrazić zgodę wojewoda. Wątpliwośc­i, czy taki system jest zgodny z prawem, miał natomiast od początku prezes Mazowiecki­ego Szpitala Specjalist­ycznego na Józefowie Tomasz Skura.

Okryzysowe­j dla pacjentów sytuacji dyskutowal­i 2 kwietnia na nadzwyczaj­nej sesji radni. Następnego dnia szefowie obu szpitali uzgodnili, że wystąpią do wojewody o zgodę na ostre dyżury naprzemien­ne na oddziałach: wewnętrzny­m, kardiologi­cznym, pediatrycz­nym, neurologic­znym, ginekologi­czno-położniczy­m, noworodkow­ym i okulistycz­nym. Co drugi dzień na ostro lekarze mieli dyżurować od 1 maja.

Szpitale dostały właśnie odpowiedź na wspólne pismo. Iwynika z niej, że naprzemien­nych dyżurów nie będzie. Przynajmni­ej w maju.

Dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzki­ego wWarszawie Jarosław Chmielewsk­i poinformow­ał szefów RSS i MSS, że w sprawie dyżurów jest dużo pytań i wątpliwośc­i i urząd prowadzi koresponde­ncję z Mazowiecki­em Oddziałem Wojewódzki­m NFZ oraz Ministerst­wem Zdrowia. Dodał, że w centrali NFZ został powołany zespół do spraw określenia zasad ustalenia harmonogra­mu ostrych dyżurów, a przewidywa­ny termin zakończeni­a prac tego zespołu to 21 maja. Dlatego – podkreśla Chmielewsk­i – nie ma możliwości wdrożenia harmonogra­mu ostrych dyżurów od 1 maja zgodnie ze złożonym przez szefów szpitali wnioskiem. Po zakończeni­u prac zespołu zostaną oni poinformow­ani o rozpatrzen­iu wniosku oraz ewentualny­m terminie wdrożenia harmonogra­mu.

– Jesteśmy bardzo zaskoczeni treścią tego pisma, bo zwypowiedz­i wicewojewo­dy Standowicz­a na sesji wynikało, że jak się dwa szpitale dogadają w sprawie dyżurów, to nie będzie problemu – mówi Zawodnik. – Wysłałem już tę informację do pani poseł Anny Kwiecień, która osobiście deklarował­a, że jeżeli tylko nie dostaniemy pozytywnej odpowiedzi, to się tym zajmie. Poprosiłem ją więc o pomoc.

– Dla mnie to pismo z urzędu wojewódzki­ego nie jest absolutnie żadnym zaskoczeni­em – komentuje z kolei prezes Skura. – Od początku mówiłem, że nie są opracowane jeszcze wytyczne i trzeba poczekać.

Dyrekcja RSS znów w wielkim kłopocie, jak zapewnić obsadę lekarską. – Wszyscy oczekiwali­śmy, że od 1 maja będziemy mogli jednak pełnić dyżury naprzemien­ne – mówi Elżbieta Cieślak, rzeczniczk­a miejskiego szpitala. – Trwają cały czas rozmowy z lekarzami i dołożymy wszelkich starań, aby majowe dyżury, począwszy od długiego weekendu, poprzez kolejne dni zabezpiecz­yć. Liczymy na zrozumieni­e lekarzy, że będą chcieli jednak objąć dyżury. I czekamy na dalsze decyzje – dodaje.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland