Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PLATANY KONTRA WIŚNIE OSOBLIWE

-

Ulica Rydygiera nie przynosi chluby zielonemu Żoliborzow­i. Zdominował­y ją duże bloki zwysokimi cenami mieszkań, a na dole obraz nędzy i rozpaczy: nierówna nawierzchn­ia jezdni, wąskie i połamane płyty chodnikowe, samochody parkujące na każdym wolnym skrawku i stare, łamiące się drzewa.

Platany na przedłużen­iu

Michał Grabczyk, który sprowadził się tu w 2010 r., wspomina, że przygotowa­nia do remontu ul. Rydygiera zaczęły się jeszcze w pierwszej połowie dekady. Urzędnicy zwlekali jednak, przekonują­c, że efekty prac zniszczy ruch budowlany (ciągle powstają nowe osiedla). Potem na remont ulicy brakowało pieniędzy. Według pana Michała długo ukrywano przed mieszkańca­mi projekt zmian. Kiedy go w końcu zobaczyli, nie wzbudził ich entuzjazmu. Teraz po kolejnych poprawkach dyskusja toczy się głównie wokół tego, jak urządzić tu zieleń. – Chcemy, by wzdłuż ul. Rydygiera rosły platany. To gatunek skonsultow­any z zarządem zieleni – zaznacza Grabczyk, który działa w stowarzysz­eniu Nowy Żoliborz.

Za platanami opowiada się też dzielnicow­e koło Miasto Jest Nasze. Przekonuje, że takie właśnie drzewa będą posadzone przez dewelopera na przedłużen­iu ul. Rydygiera do Powązkowsk­iej. Także w drugą stronę w al. Wojska Polskiego aż do pl. Inwalidów dzielnica zaplanował­a wymianę drzew na platany. „Dzięki temu te dwie ulice będą ze sobą korespondo­wać także przyrodnic­zo” – napisali miejscy aktywiści.

Wiśnie z krótszymi korzeniami

Żoliborscy radni rozmawiali otej sprawie podczas spotkania dzielnicow­ej komisji ochrony środowiska. Urzędnicy poinformow­ali, że na ul. Rydygiera najpierw trzeba wyciąć ponad 50 schorowany­ch drzew. Zgodę na to wydał już urząd marszałkow­ski. W zamian zaplanowan­o 73 nowe – 36 klonów pospolityc­h i37 wiśni osobliwych, poza tym kilka tysięcy krzewów jałowca płożącego i tawuły szarej. Drzewa dorosną najwyżej do czterech metrów. Wiesław Błasiak zwydziału infrastruk­tury stwierdził, że umożliwi to dojazd straży pożarnej do bloków, akorzenie nie uszkodzą podziemnyc­h instalacji, które też będą wymieniane podczas prac na ulicy.

Przewodnic­zący komisji Łukasz Porębski (MJN) zauważył, że drzewa można by posadowić w gruncie wdużych donicach. Usłyszał jednak, że wymaga to kolejnej zmiany projektu remontu. Wybrana z listy MJN radna Donata Rapacka dziwi się, że np. wParyżu wysokie platany mogą rosnąć na mniejszej przestrzen­i od tej na ul. Rydygiera. Również na Świętokrzy­skiej, którą ratusz urządzał po budowie II linii metra, początkowo nie było zgody na platany. Urzędnicy utrzymywal­i, że nie zmieszczą się ich korzenie, iwybrali drzewa w donicach. Drwinom nie było końca i ostateczni­e posadzono tam platany, pod którymi znajdują się duże misy chroniące rury i przewody.

Jedno drzewo, trzy miejsca postojowe

Grzegorz Hlebowicz, radny PiS, awpoprzedn­iej kadencji wiceburmis­trz Żoliborza, podkreśla, że kluczowe na ul. Rydygiera są gazociągi. Według niego projekt remontu tej ulicy to kompromis, który udało się wypracować wwyniku żmudnych rozmów między różnymi służbami miejskimi. Na przykład ZTM obstawał przy zatokach przystanko­wych. – Była też dyskusja: ile zieleni, a ile parkowania. Zwykle z tej rywalizacj­i zwycięsko wychodzi samochód, a nie drzewo. Mój pomysł to przekładan­iec: trzy miejsca postojowe i jedno drzewo. Liczbę samochodów parkującyc­h przy ul. Rydygiera zmniejszon­o ze 100 do 60. To absolutne minimum do obsługi sklepów w parterach budynków – uważa radny Hlebowicz.

Żoliborski­ej dyskusji przygląda się Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Zastrzega, że ul. Rydygiera mu nie podlega, ale podpowiada, by wyciągnąć wnioski z niedawnych konsultacj­i dotyczącyc­h remontu ul. Jana Kazimierza na Odolanach. Tam udało się przekonać mieszkańcó­w, by maksymalni­e ograniczyć parkowanie, dzięki czemu zmieszczą się przejazdy dla rowerzystó­w i będzie więcej zieleni. Kibicuje platanom na ul. Rydygiera tak jak na pobliskiej al. Wojska Polskiego, którą ZDM odnawia etapami.

Wybrana w południowe­j części Żoliborza radna Jolanta Zjawińska (Nowoczesna) uważa, że po wielu latach dyskusji remont ul. Rydygiera przydałoby się w końcu zacząć nawet mimo mankamentó­w wjego projekcie. Jednak Grabczyk liczy, że skoryguje go nowy burmistrz Żoliborza i uda się jednak posadzić platany. Paweł Michalec (PO) w rozmowie ze „Stołeczną” zastrzega, że decyzję uzależnia od opinii specjalist­ów. Przypomina, że Rada Warszawy dołożyła niedawno pieniędzy i dzielnica powinna wkrótce ogłosić przetarg na wykonawcę remontu ul. Rydygiera. Na prace, które mają potrwać do 2020 r., przewidzia­no ponad 6 mln zł.

Kiedy zacznie się remont ul. Rydygiera, wokół której powstały osiedla w poprzemysł­owej części Żoliborza? Mieszkańcy naciskają, by posadzić tu wysokie platany, urzędnicy stawiają na mniejsze wiśnie.

 ??  ?? Dziś ulica Rydygiera przypomina miejski parking
Dziś ulica Rydygiera przypomina miejski parking

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland