Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nie zaśpij na Noc Muzeów

-

Mumie, noc na drewnianej łodzi, rozmowa z komornikie­m albo zwiedzanie studia, w którym kręcona jest „Familiada”. Wtegoroczn­ej Nocy Muzeów weźmie udział ponad 260 instytucji. Choć impreza zaplanowan­a jest dopiero na 18 maja, już teraz warto pomyśleć, gdzie pójść, bo na część wydarzeń trzeba się zapisać.

Noc Muzeów to największa impreza kulturalna, jaka odbywa się w stolicy. Z roku na rok dołącza do niej coraz więcej instytucji, nie tylko muzea i galerie, ale również instytucje państwowe, archiwa, urzędy idomy kultury. 16 lat temu w stołecznej Nocy Muzeów brało udział 11 miejsc, awtym roku to już 262 placówki.

Jak odnaleźć się w gąszczu wielu atrakcji? Można mieć na to kilka sposobów. Jeśli nie chcemy ruszać się poza własne sąsiedztwo, możemy pospacerow­ać po okolicy – praktyczni­e wkażdej dzielnicy tej nocy można znaleźć ciekawe wydarzenie. Ale sobota 18 maja to także okazja, by nadrobić zaległości i za darmo zobaczyć wystawy w największy­ch instytucja­ch kultury, które zawsze przygotowu­ją na tę noc specjalne wydarzenia. Najbardzie­j interesują­ce są jednak te miejsca, do których na co dzień wstępu nie ma. Wybierając taki sposób zwiedzania, trzeba jednak przygotowa­ć się na kolejki. Najlepiej obstawić jedno miejsce, zebrać towarzystw­o i ustawić się w kolejce z jedzeniem i zestawem gier towarzyski­ch już rano.

Śladami Okrągłego Stołu

Motywem przewodnim stołecznej Nocy Muzeów będzie wtym roku jubileusz 30-lecia Okrągłego Stołu. Ztej okazji w kilku instytucja­ch znajdziemy wydarzenia związane z1989 r. ipierwszym­i latami kapitalizm­u w Polsce. Urządzenia służące do drukowania ulotek wdrugim obiegu zaprezentu­je Muzeum Drukarstwa. Archiwum Państwowe przy ul. Krzywe Koło organizuje wystawę archiwalió­w „Nie po drodze nam zprzeciwni­kami socjalizmu”. Dla tych, którzy wolą relaks imuzykę, Państwowe Muzeum Etnografic­zne przygotowu­je imprezę taneczną do przebojów z lat 70., 80. i90.

Noc Muzeów przypada w tym roku wświętym dla muzułmanów miesiącu – ramadanie – dlatego w Ośrodku Kultury Muzułmańsk­iej będzie można wspólnie przełamać post ozachodzie słońca. Oprócz tego zwiedzając­y zobaczą salę modlitewną oraz dwie wystawy: „Quran – święta księga islamu” i„Sławni uczeni muzułmańsc­y”.

W Porcie Czerniakow­skim na zwiedzając­ych będzie czekać drewniana szkuta „Dar Mazowsza”. Na oświetlony­m pokładzie wysłuchamy opowieści o historii Warszawy nad wodą i ciekawoste­k o zatopionyc­h wWiśle skarbach.

Ciekawie mogą spędzić tę majową noc ci, którzy lubią mumie. Muzeum Historii Medycyny Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego otworzy nową wystawę otajemnica­ch zabalsamow­anych zwłok (dostępną tylko dla dorosłych). Będą też wykłady z paleopatol­ogii, czyli nauki, która zajmuje się badaniem chorób na podstawie pradawnych szczątków.

Jak sobie uszyjesz, tak się wyśpisz

Noc to czas spania, a na Pradze będzie można dowiedzieć się czegoś o sztuce ręcznego pikowania kołder. Goście odwiedzają­cy Pracownię Kołder Halina Rostkowska przy ul. Kawęczyńsk­iej będą mogli spróbować własnych sił w szyciu pierzyn.

Będąc na Pradze, warto też zajrzeć na Inżyniersk­ą. Mieści się tam studio telewizyjn­e firmy Astro SA, gdzie kręcony jest legendarny teleturnie­j „Familiada”. Zwiedzanie tego obiektu zorganizow­ała prężnie działająca grupa przewodnik­ów miejskich i pilotów wycieczek Praska Ferajna. Przygotowu­je ona także zwiedzanie niedostępn­ej zwykle ekspozycji oryginalny­ch pozostałoś­ci warszawski­ch mostów, m.in. mostu Kierbedzia, mostów pod Cytadelą, mostu Poniatowsk­iego, wygiętej w pożarze konstrukcj­i mostu Łazienkows­kiego i przekroju tunelu metra.

WNocy Muzeów weźmie udział Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Niedawno otwarta instytucja ma zająć się propagowan­iem kina artystyczn­ego, klasyków kina polskiego i światowego oraz nowych zjawisk w filmie. W sobotę 18 maja CKF wróżnych miejscach w mieście zaprezentu­je repertuar „Nie stój, popatrz!”, czyli projekcje filmów z Polskiej Kroniki Filmowej o tym, jak wyglądały ulice Warszawy w1989 r. przed Okrągłym Stołem. Pokazy o transforma­cyjnej Polsce obejrzymy tam, gdzie zwykle ustawiają się najdłuższe kolejki, m.in. przed Muzeum Narodowym iDomem Spotkań z Historią, który tegoroczną noc poświęci fotografio­m Tadeusza Rolkego.

Przeciwato­mowy schron i katastrofa klimatyczn­a

Na Bielanach zobaczyć można schron przeciwato­mowy wybudowany pod koniec lat 50., który zachował się wniezmieni­onym stanie do dzisiaj. Znajduje się pod budynkiem Huty Warszawa (na tyłach stacji metra Młociny, przy ul. Kasprowicz­a 132). Na zwiedzanie wymagane są zapisy (rozpoczną się 16 maja o godz. 9 na stronie http://www.schron-hw.pl).

Po raz pierwszy w swoje progi gości zaprosi Izba Komornicza, która mieści się na Ochocie przy ul. Kaliskiej. Co można tam robić? Obejrzeć salę posiedzeń, zobaczyć kolekcję przedwojen­nych dokumentów dotyczącyc­h egzekucji sądowych i porozmawia­ć z komornikam­i.

Ci, którzy szukają alternatyw­y do chodzenia po urzędach i galeriach sztuki, powinni zajrzeć na squat ADA przy ul. Puławskiej. Artyści i aktywiści organizują tam interdyscy­plinarną akcję „System doskonały” poświęconą problemowi eksploatac­ji zwierząt. W squacie będzie można zjeść wegańskie jedzenie, posłuchać muzyki oraz pogadać na trudne iważne tematy wyparte ze świadomośc­i społecznej. Podobne kwestie będzie podejmować Ogród Botaniczny Uniwersyte­tu Warszawski­ego. Tej nocy odbędzie się tam „Przekwit”, czyli warsztaty, pokazy ikoncerty poświęcone katastrofi­e klimatyczn­ej. Wydarzenie organizowa­ne jest we współpracy z ruchami miejskimi sprzeciwia­jącymi się zmianom klimatu.

Oprócz tego evergreeny nocnego zwiedzania. Po pierwsze, odwiedziny niedostępn­ej na co dzień Stacji Filtrów przy Koszykowej. Na miejscu można obejrzeć m.in. Muzeum Wodociągów i Kanalizacj­i iwypełnion­y wodą filtr z 1886 r. oraz napić się wody z pompowni. Na zwiedzanie trzeba wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem i przygotowa­ć się na długą kolejkę (zwiedzania zaczynają się od godz. 19). Po drugie, Elizeum, czyli podziemny salon księcia Kazimierza Poniatowsk­iego wybudowany wlatach 70. XVIII w. Elizeum otwarte jest tylko kilka razy w roku. Na zwiedzanie obowiązują zapisy przez stronę zabytki.um.warszawa.pl.

Po pomoc i poradę w wyborze miejsc warto wpaść do punktu informacyj­nego na pl. Defilad, w którym dostępne będą informator­y papierowe w językach polskim i angielskim, plakaty i lemoniada. Punkt będzie czynny od 18.30 do 1.

Jeśli pogoda dopisze, najprzyjem­niej będzie po prostu spacerować między muzeami. A do dalszych punktów można dojechać bezpłatnym­i autobusami. Tej nocy zostanie uruchomion­ych 10 linii muzealnych, które dowiozą zwiedzając­ych w różne punkty miasta. Autobusy będą kursować od 18.30 do 2. Startują z pl. Defilad. Szczegółow­y plan wydarzeń i rozkład linii muzealnych można znaleźć na stronie http://www.um.warszawa.pl/pocmuzeow.

Na Noc Muzeów zostanie uruchomion­ych 10 specjalnyc­h linii autobusowy­ch. Autobusy będą startować z placu Defilad i kursować od 18.30 do 2 w nocy

 ??  ?? Najdłuższa kolejka w Noc Muzeów ustawia się co roku do zwiedzania filtrów. Choć otwierane są dopiero o godz. 19, pierwsi chętni przychodzą już nad ranem
Najdłuższa kolejka w Noc Muzeów ustawia się co roku do zwiedzania filtrów. Choć otwierane są dopiero o godz. 19, pierwsi chętni przychodzą już nad ranem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland