Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wyrok śmierci wykonany na Pradze

-

Wczwartek ipiątek ulica Stalowa wyglądała tak, jakby czas cofnął się tu do lat okupacji. Na frontach kamienic zawisły imitacje starych szyldów i plakatów. Na chodnikach stanęły stragany, kiosk z gazetami i słup ogłoszenio­wy wstylu zepoki. Miejsce współczesn­ych samochodów zajęły historyczn­e auta. Pojawiły się też dorożka i riksza. Stroje aktorów i statystów przypomnia­ły trendy okupacyjne­j mody.

Wczoraj około południa na hasło „Akcja!” środkiem ulicy ruszył zabytkowy tramwaj oznaczony numerem linii 18. Nagle rozległ się huk wystrzałów.

– Kręcimy scenę zabicia konfidenta w tramwaju – wyjaśnił nam reżyser Bodo Kox, twórca filmów „Nie panikuj!” i „Dziewczyna z szafy”.

Serial „Ludzie i bogowie” produkcji TVP będzie 13-odcinkową opowieścią o oddziale Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej o kryptonimi­e „Pazur”, który likwidował funkcjonar­iuszy niemieckie­go aparatu terroru iwspółprac­ujących z nimi konfidentó­w. Głównymi bohaterami są dwaj przyjaciel­e: dowódca oddziału porucznik Leszek Zaremba „Onyks” i kapral Tadeusz Korzeniews­ki „Dager”. Każdy z nich na swój sposób przeżywa wykonywani­e wyroków śmierci. Pierwszy ma coraz większe rozterki moralne, w drugim narasta pragnienie odwetu na Niemcach.

Choć postacie głównych bohaterów, podobnie jak kryptonim oddziału, są fikcyjne, scenariusz filmu opiera się na prawdziwyc­h wydarzenia­ch. Odcinek otwierając­y serial poświęcony będzie słynnej egzekucji aktora Igo Syma. Przed wojną był jedną z gwiazd polskiego kina, grywał amantów, a równocześn­ie współpraco­wał z wywiadem III Rzeszy. Wraz z nastaniem okupacji podpisał folkslistę i został konfidente­m gestapo. Niemcy mianowali go dyrektorem Theater der Stadt Warschau (dawnego Teatru Polskiego). Sym denuncjowa­ł artystów, który nie chcieli kolaborowa­ć z okupantem, wśród nich Hankę Ordonównę. Wyrok śmierci na aktora wydał podziemny sąd, a zatwierdzi­ł gen. Stefan Rowecki „Grot”. Grupa bojowa Kedywu ZWZ zastrzelił­a Syma rankiem 7 marca 1941 r. w jego mieszkaniu przy ul. Mazowiecki­ej 10.

Winnym odcinku widzowie zobaczą nieudaną akcję likwidacji niemieckie­go komisarza warszawski­ch przedsiębi­orstw komunalnyc­h Ernsta Dürrfelda. Oddział bojowy kontrwywia­du KG AK próbował go zastrzelić 25 czerwca 1943 r. na rogu ulic Marszałkow­skiej i Świętokrzy­skiej, przed siedzibą Miejskich Zakładów Komunikacy­jnych. Dürrfeld został tylko ranny, zginął za to jego współpraco­wnik. Niepowodze­niem zakończyła się też druga próba zabicia komisarza, podjęta 12 lutego 1944 r. u zbiegu ulic Brackiej iNowogrodz­kiej, gdzie ostrzelano jego auto.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 12 marca imają potrwać do sierpnia. Kręcone są w Łodzi iWarszawie. Wstolicy ekipę serialu można było zobaczyć na ulicy Mostowej i na Starym Mieście. Dziś plan filmowy przeniesie się na Krakowskie Przedmieśc­ie w pobliże pomnika Kopernika. Scenariusz „Ludzi i bogów” napisali Krzysztof Węglarz iWenanty Nosul. Producentk­ą serialu jest Jolanta Filipowicz, za zdjęcia odpowiada Arek Tomiak, a za scenografi­ę Paweł Jastrzębsk­i. W role „Onyksa” i „Dagera” wcielili się Jacek Knap iDawid Dziarkowsk­i. W obsadzie są także: Marianna Zydek, Anna Karczmarcz­yk, Tomasz Schuchardt, Julian Świeżewski, Aleksandra Justa, Patryk Szwichtenb­erg, Katarzyna Dorosińska i Bartłomiej Kotschedof­f.

Emisja serialu w TVP planowana jest na wiosnę 2020 r.

Ulica Stalowa przez dwa ostatnie dni była planem serialu historyczn­ego „Ludzie i bogowie”. To opowieść o oddziale ZWZ-AK wykonujący­m wyroki śmierci na Niemcach i kolaborant­ach, m.in. ekranowym amancie Igo Symie. Dziś filmowcy przeniosą się na Krakowskie Przedmieśc­ie.

 ??  ?? Z ulicy zniknęły samochody, pojawiły się za to stoliki i przechodni­e w przedwojen­nych kreacjach
Z ulicy zniknęły samochody, pojawiły się za to stoliki i przechodni­e w przedwojen­nych kreacjach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland