Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Sprzątając, znaleźli macewę z czasów getta

-

Poruszając­e odkrycie na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Uczestnicz­ka akcji porządkowa­nia nekropolii znalazła tabliczkę z grobu zmarłej w getcie Perli Hesy Nichtfinst­er. Prowizoryc­zna macewa po roku powinna być zastąpiona nagrobkiem, ale wtedy nie było już nikogo, kto mógł go postawić. Wykonana z betonu tabliczka jest niewielka. Ma 32 cm wysokości, 20 cm szerokości i 3 cm grubości. Leżała wwarstwie humusu wśród nagrobków wjednej z kwater niedaleko muru oddzielają­cego Cmentarz Żydowski od katolickic­h Starych Powązek. Miesiąc temu przypadkow­o dostrzegła ją tu Elżbieta Magenheim z zarządu Gminy Wyznaniowe­j Żydowskiej wWarszawie, która brała udział w porządkowa­niu przez wolontariu­szy tej zabytkowej nekropolii. Akcje sprzątania cmentarza iprogram konserwacj­i znajdujący­ch się na nim nagrobków od 2015 r. prowadzi Fundacja Dziedzictw­a Kulturoweg­o.

– Ela Magenheim podniosła tę płytkę. Patrzymy, a tu jakiś napis – opowiada świadek znalezieni­a tabliczki dr Michał Laszczkows­ki, szef Fundacji Dziedzictw­a Kulturoweg­o.

Inskrypcja na płytce wykonana jest ciemną farbą. Malowane odręcznie koślawe litery układają się wnapis – u góry po polsku, u dołu po hebrajsku. Informuje on, że w tym miejscu spoczywa bp. (błogosławi­onej pamięci) Perla Hesa Nichtfinst­er, zmarła 23 kwietnia 1942 r. córka Chaima Gecla. Był to czas, gdy warszawscy Żydzi zamknięci byli w getcie. Wotoczonej murem dzielnicy panowały głód i choroby. Szacuje się, że przez cały okres istnienia getta pochłonęły ok. 100 tys. istnień. Śmiertelno­ść była tak duża, że w pewnym momencie ciała zmarłych zaczęto grzebać w zbiorowych mogiłach. Powstały na terenie Cmentarza Żydowskieg­o i sąsiadując­ego z nim od południa boiska klubu sportowego Skra. Rodzinie Perli Hesy Nichtfinst­er udało się pochować ją w grobie indywidual­nym. Zmarła w szczególny­m czasie, tuż przed zagładą warszawski­ch Żydów. Trzy miesiące po jej śmierci – 22 lipca 1942 r. – Niemcy rozpoczęli likwidację getta. Przez dwa kolejne miesiące większość jego mieszkańcó­w wywieźli do komór gazowych w Treblince. Wymordowal­i wtedy – według różnych obliczeń – od 275 do 310 tys. osób.

Betonowa tabliczka z grobu Perli Hesy Nichtfinst­er to macewa tymczasowa. W przyszłośc­i miała być zastąpiona właściwym nagrobkiem, zapewne kamiennym. Wynikało to nie tylko ze zubożenia mieszkańcó­w getta, których nie stać było na większą macewę z piaskowca, ale też z żydowskiej tradycji.

– Żydzi stawiają nagrobek wpierwszą rocznicę śmierci. Do tego czasu grób oznaczają taką tabliczką z napisem, kto jest tu pochowany. Wtym przypadku rodzina zmarłej niemal na pewno została wkrótce zamordowan­a i po roku nie miał już kto postawić nagrobka – tłumaczy dr Michał Laszczkows­ki.

Tabliczka przejdzie konserwacj­ę wAkademii Sztuk Pięknych.

 ??  ?? Zdjęcie w ultrafiole­cie, które pozwala na odczytanie starych napisów
Zdjęcie w ultrafiole­cie, które pozwala na odczytanie starych napisów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland