Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Park na Ursynowie to tylko wizja

-

Kilka dni temu firma Astaldi zakończyła najtrudnie­jszy etap budowy obwodnicy na Ursynowie. Po wzmocnieni­u tunelu metra na głębokości 15 metrów wybrali spod niego ziemię i przenieśli cały ciężar metra na nową konstrukcj­ę. Wszystko bez wstrzymani­a ruchu pociągów. Jesienią wybetonują dno, na którym wprzyszłoś­ci zostaną wytyczone jezdnie wtunelu obwodnicy. Budowa tunelu zakończy się wsierpniu 2020 r. Jesienią 2020 r. obwodnica zostanie zasypana i zniknie kanion rozcinając­y dziś Ursynów.

Co powstanie nad obwodnicą? Astaldi ma w kontrakcie wpisane tylko odtworzeni­e stanu poprzednie­go: wąskiej ulicy Płaskowick­iej i trawników. A przecież nad tunelem trasy ekspresowe­j na Ursynowie miało powstać jedno z najatrakcy­jniejszych miejsc wWarszawie: dwukilomet­rowy park zpromenadą, boiskami, placami zabaw, fontannami i kawiarniam­i. Władze Ursynowa przekonywa­ły, że pod względem skali i rozmachu wizji park można porównywać do bulwarów wiślanych. Koncepcja powstała jeszcze w listopadzi­e 2016 r., po wielomiesi­ęcznych konsultacj­ach z mieszkańca­mi. Na zlecenie dzielnicy opracował ją zespół pod kierownict­wem Katarzyny Łowickiej z firmy Proinwesty­cja.

Zaplanowan­o nie tylko posadzenie drzew, krzewów czy kwiatów. Ma to być miejsce, gdzie mieszkańcy będą uprawiać sporty, spotykać się w kawiarniac­h czy oglądać plenerowy spektakl teatralny. Park ma być podzielony na kilka części. Przykładow­o między ul. Dereniową aBraci Wagów powstanie strefa rekreacji, gdzie będzie można m.in. zagrać w siatkówkę plażową, odpocząć na łące piknikowej czy posłuchać na leżankach kameralneg­o koncertu (powstanie nieduży podest). Przy al. KEN planowany jest zaś miejski plac z fontanną. Osią całego parku ma być wijąca się promenada dla pieszych, wolno poruszając­ych się rowerzystó­w czy rolkarzy. Wpobliżu skrzyżowan­ia Płaskowick­iej i ul. Braci Wagów zarezerwow­ano miejsce na bazar.

Latem 2017 r. Rada Warszawy zarezerwow­ała w wieloletni­m planie inwestycyj­nym miasta 10 mln zł na ten cel. To umożliwiło rozpoczęci­e projektowa­nia. Ale zamiast być początkiem przygotowa­ń, to był właściwie koniec aktywności w tej sprawie.

Przygotowa­nie inwestycji powierzono miejskiemu Zarządowi Zieleni. Mimo że od przeznacze­nia pieniędzy na park minęło ponad półtora roku, jego urzędnicy właściwie dopiero zaczynają prace. Fundamente­m tego, by park powstał, jest korekta umowy GDDKiA zwykonawcą obwodnicy. – W tej chwili sytuacja wygląda tak, że zwróciliśm­y się do GDDKiA z prośbą o spotkanie. Chcemy też uzyskać do wglądu pełną dokumentac­ję iwspólnie ustalić, jakie są możliwości wykonania projektu – mówi Mariusz Burkacki, rzecznik Zarządu Zieleni. Zaznacza, że sprawa nie jest prosta, bo trzeba ustalić m.in., jak prowadzić prace nad parkiem nad obwodnicą tak, by nie ryzykować utraty gwarancji na tunel obwodnicy.

Burkacki mówi, że 10 mln zł prawdopodo­bnie nie wystarczy, ale ostateczny koszt parku będzie można policzyć dopiero po powstaniu szczegółow­ego projektu: – Trudno jeszcze mówić odokładnyc­h datach rozpoczęci­a prac w terenie. To, że pieniądze wpisane są w wieloletni­ą prognozę finansową na lata 2023-24, nie oznacza, że muszą być wydane w tych latach. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będzie można przyspiesz­yć ich wykorzysta­nie. Wcześniej musimy przede wszystkim dojść do porozumien­ia zpodmiotem zlecającym wykonanie obwodnicy, uzyskać jej dokumentac­ję. Musi powstać też projekt wykonawczy parku.

Rzecznik Zarządu Zieleni kończy jednak z optymizmem: – Liczymy, że uda nam się osiągnąć porozumien­ie z GDDKiA iwspólnie doprowadzi­ć do tego, że warszawiac­y będą mogli cieszyć się kolejnym pięknym parkiem, kolejną wysokiej jakości przestrzen­ią służącą wypoczynko­wi.

Długi na 2 kilometry, szeroki na 100 metrów park linearny miał powstać nad tunelem południowe­j obwodnicy przecinają­cej Ursynów. Przygotowa­niem tej inwestycji miał się zająć Miejski Zarząd Zieleni. Jednak przez dwa lata nawet nie rozpoczął rozmów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, inwestorem obwodnicy.

 ??  ?? Projekt parku to efekt kilkumiesi­ęcznych konsultacj­i – spotkań, rozmów i spacerów z mieszkańca­mi
Projekt parku to efekt kilkumiesi­ęcznych konsultacj­i – spotkań, rozmów i spacerów z mieszkańca­mi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland