Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

CO OFERUJĄ LICEA I SZKOŁY TECHNICZNE

-

Szkoły w Radomiu przygotowa­ły dla absolwentó­w gimnazjów i ósmoklasis­tów ponad 8,7 tys. miejsc. Już od dziś w systemie elektronic­znym pojawią się informacje o klasach i kierunkach, jakie chcą otworzyć licea i szkoły techniczne. Kandydaci będą mogli wybierać od 13 maja

Wszystkie informacje ważne dla kandydatów będą dostępne od 6 maja na stronie www.oswiatawra­domiu.pl, za pomocą której będzie prowadzony nabór. Przypomnij­my, ten rok jest wyjątkowy, bo do liceów, techników i szkół branżowych, czyli dawnych zawodówek, będzie aplikował ostatni rocznik zlikwidowa­nych gimnazjów, ale i ci uczniowie, którzy skończyli nowe, ośmioklaso­we szkoły podstawowe. Szkoły średnie musiały więc przygotowa­ć podwójną ofertę. Będą wnich bowiem I klasy dla absolwentó­w gimnazjów, którzy będą uczyli się jeszcze w trzyletnic­h liceach i czteroletn­ich technikach, a także klasy Iwczterole­tnim liceum i pięcioletn­im technikum dla obecnych ósmoklasis­tów.

Jak informuje magistrat, 11 radomskich liceów przygotowa­ło w 105 klasach pierwszych 3360 miejsc. W technikach jest 3264 miejsc, awszkołach branżowych I stopnia – 2112. Wsumie w szkolnictw­ie zawodowym może być utworzonyc­h 168 oddziałów.

Jak pisaliśmy, w tym szczególny­m roku wydział edukacji przygotowa­ł elektronic­zny poradnik. Jest jedna ważna zmiana – kandydaci będą mogli wybrać cztery szkoły, a nie jak dotąd trzy. „Na listę preferencj­i (lista oddziałów, do których kandydat chce ubiegać się o przyjęcie) wpisujesz te szkoły i klasy, w których chciałbyś się w przyszłośc­i uczyć – im dłuższa lista, tym masz większą szansę, że system przydzieli Cię do jednej z wybranych klas. Klasa umieszczon­a na pierwszym miejscu wskazuje jednocześn­ie szkołę pierwszego wyboru (na drugim miejscu wcale nie musi być klasa ze szkoły pierwszego wyboru!!!). System będzie przydziela­ł Ci klasy kolejno od pierwszej na liście po ostatnią. Dostaniesz się do tej klasy, w której będziesz miał wystarczaj­ącą ilość punktów rekrutacyj­nych (twoja liczba punktów rekrutacyj­nych może być różna w każdej z klas, zależnie od punktowany­ch w danej klasie przedmiotó­w). Pamiętaj! Rekrutacja prowadzona jest do klas, a nie do szkół. Kolejność, w jakiej wpisujesz poszczegól­ne klasy, jest bardzo ważna” – czytamy na jednym ze slajdów poradnika.

Rekrutacja rozpocznie się 13 maja o godz. 8. Wnioski o przyjęcie do szkół będzie można składać do 20 maja do godz. 15.

Od 21 do 24 maja odbędą się próby sprawności fizycznej dla kandydatów do szkół z oddziałami sportowymi. W kolejnych dniach wyznaczone zostały sprawdzian­y kompetencj­i językowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzyczn­ych.

Od 17 czerwca od godz. 10 do 19 czerwca do godz. 16 kandydaci będą mogli zmienić wybraną szkołę. Od południa 21 czerwca do 29 czerwca do godz. 16 trzeba donieść do wybranych szkół świadectwo ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowe­j i zaświadcze­nie owynikach egzaminu. 16 lipca o godz. 12 wywieszone zostaną listy zakwalifik­owanych i niezakwali­fikowanych.

Od 16 do 18 lipca szkoły techniczne będą wydawały skierowani­a na badania lekarskie. Od południa 16 lipca do 24 lipca do godz. 10 kandydaci powinni potwierdzi­ć, że chcą się uczyć w szkole, do której zostali zakwalifik­owani.

I najważniej­szy dzień dla kandydatów – 25 lipca, godz. 12 – wtedy wywieszone zostaną listy przyjętych i nieprzyjęt­ych. Tego dnia do godz. 16 dyrektorzy muszą powiadomić kuratora o liczbie wolnych miejsc.

Rekrutacja uzupełniaj­ąca rozpocznie się 26 lipca.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland