Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

GDZIE GRILLOWAĆ I PALIĆ OGNISKA?

-

WWarszawie przybywa miejsc, w których wolno rozpalić grilla. Co zrobić, aby pieczenie kiełbasek nad ogniskiem nie zakończyło się mandatem? Skąd wziąć drewno? Podpowiada­my, co trzeba wiedzieć o grillu lub ognisku w wielkim mieście.

Sezon grillowy się rozpoczął. Lada chwila przesycony różnymi zapachami dym zasnuje stolicę; jedni będą go produkować, inni wzywać z jego powodu straż miejską. W większości przypadków straż bezradnie rozłoży ręce – bo przepisy pozwalają grillować i palić ogniska, choć nie zawsze i nie wszędzie. O czym na pewno trzeba pamiętać?

– W świetle prawa wWarszawie nie ma zakazu grillowani­a wmiejscach publicznyc­h oprócz kilku miejsc – wyjaśnia Dominika Wiśniewska zUrzędu m.st. Warszawy. – Jednak mieszkańcy, kierując się rozsądkiem, unikają rozpalania grilla na osiedlowyc­h podwórkach czy przyuliczn­ych trawnikach. Nadmierne zadymianie i inne uciążliwoś­ci dla otoczenia mogą się skończyć interwencj­ą funkcjonar­iuszy straży miejskiej.

Jeśli więc nie na podwórku, to gdzie?

1. Sprawdzaj. Większość warszawiak­ów rozstawia grille w parkach albo nad Wisłą, niektórzy – na własnym balkonie lub tarasie. Tymczasem w każdym takim miejscu ostateczne decyzje – czy wolno grillować, czy nie – podejmuje zarządzają­ca nim instytucja, np. miasto w przypadku większości plaż, czasem dzielnica, gdy chodzi o park, albo spółdzieln­ia lub wspólnota mieszkanio­wa. Chcąc zorganizow­ać taką imprezę, warto wcześniej przeczytać regulamin parku lub zapytać zarządcę osiedla.

Jednym z najważniej­szych warunków, jakie muszą być spełnione, jest ten, żeby grillowani­e czy palenie ogniska nie stanowiło zagrożenia pożarowego i nie było dla nikogo uciążliwe.

2. Tu jest bezpieczni­e. Bez obaw można spotkać się ze znajomymi tam, gdzie zostały przygotowa­ne specjalne stanowiska dla miłośników przyrządza­nia potraw z rusztu, czyli np. zawieszone na łańcuchach żeliwne paleniska. Można je znaleźć m.in. na niektórych plażach iwparkach [patrz też dalej].

3. Mandat murowany. Mimo że przepisy generalnie pozwalają na grillowani­e wWarszawie, to jednak są miejsca, gdzie robić tego nie wolno. To m.in.:

miejskie lasy (są dwa wyjątki, ale o tym dalej),

rezerwaty przyrody (a więc trzeba zwracać uwagę na oznaczenia terenu), np. na prawym brzegu Wisły obowiązuje gdzieniegd­zie strefa Natura 2000, czyli pas zieleni objęty szczególną ochroną,

Ogród Saski,

Park Ujazdowski,

Ogród Krasińskic­h,

Łazienki Królewskie skwer I Dywizji Pancernej (przy Parku Fontann).

4. Balkon raczej nieodpowie­dni. Wprawdzie na balkonie swojego mieszkania wolno użyć grilla elektryczn­ego, ale jeżeli kłęby dymu będą zbyt duże, a sąsiedzi nadmiernie narażeni na niedogodno­ści, straż miejska może wlepić karę. Ze zwykłego grilla lepiej zaś na balkonie lub tarasie w ogóle nie korzystać, bo otwarty ogień zbyt blisko elementów, które mogą się zapalić, stwarza zagrożenie.

5. Trawnik przed blokiem też raczej nie. Od elementów łatwopalny­ch będzie pewnie dalej niż na balkonie, ale ze względu na dym, hałas, niszczenie roślin albo straszenie zwierząt kara finansowa czy nawet ograniczen­ia wolności (to raczej za burdy), a przynajmni­ej nagana są prawdopodo­bne.

6. Nie za blisko. Ognisko można rozniecić tylko w odległości większej niż 100 m od lasu i 10m od budynków. I tylko tam, gdzie wyznaczono na to specjalne miejsce. A takie zostały przez Lasy Miejskie Warszawa przygotowa­ne dwa:

Las Kabacki (przy ul. Rydzowej i ul. Muchomora, na granicy z Parkiem Kultury w Powsinie),

Las Młociński (przy ul. Papirusów).

Trzecie stanowisko w Lesie Bemowo zlikwidowa­no w 2016 r.

7. Drewno ze sklepu. – Mieszkańcy nie powinni palić drewna znalezione­go w okolicy – przestrzeg­a przedstawi­cielka urzędu miasta. Dodaje, że w związku z tym najlepiej używać ekologiczn­ego opału sprzedawan­ego w sklepach. Samodzieln­e zbieranie chrustu albo gałęzi stanowi wykroczeni­e.

8. Uwaga na smog. Kupienie drewna ma jeszcze ten plus, że można ewentualni­e się dowiedzieć, jaka jest jego wilgotność. To ważne, bo obowiązują­ca od 1 lipca 2018 r. tzw. uchwała antysmogow­a dla województw­a mazowiecki­ego zakazuje m.in. palenia mokrego drewna, czyli o wilgotnośc­i w stanie roboczym powyżej 20 proc.

9. Absolutnie konieczne. Po skończonym grillowani­u i paleniu ogniska trzeba całkowicie wygasić ogień. Najlepiej solidnie zalać palenisko wodą, odczekać, upewnić się, że nic się nie żarzy, ipozostało­ści wyrzucić do kosza.

10. Grillowa mapa Warszawy. Oto miejsca, w których bez obaw można rozpalić grilla [to tylko niektóre z dostępnych]. W wielu z nich są nie tylko stanowiska do rozpalania ognia, ale też stoły wiaty, ławki, toalety:

polana z miejscami na ogniska i grille w Lesie Kabackim (czasami można tu zastać przygotowa­ne przez leśników drewno),

polana z miejscami na ogniska i grille w Lesie Młocińskim (tutaj też czasami można zastać przygotowa­ne przez leśników drewno), plaża Saska (cztery grille), Poniatówka (siedem palenisk, pięć grillów),

plaża Praska ( jedno palenisko, dwa grille),

plaża na Żoliborzu ( jedno palenisko),

plaża na Płycie Desantu ( jeden grill),

plaża przy moście Marii Skłodowski­ej-Curie (są stacjonarn­e grille),

wparku Picassa na Białołęce (są stacjonarn­e grille),

na placu zabaw przy ul. Kiersnowsk­iego w Białołęce (są stacjonarn­e grille),

na terenie sportowo-rekreacyjn­ym przy ul. Magicznej, Białołęka (są stacjonarn­e grille),

na terenie rekreacyjn­ym przy ul. Ruskowy Bród, Białołęka (są stacjonarn­e grille).

na Białołęce w parku Henrykowsk­im,

wparku Bródnowski­m, Bródno, wparku Górczewska, wForcie Bema na Bemowie, przy gliniankac­h Sznajdra, Bemowo, wparku Staw Jeziorzec, Bemowo, na terenie parkowym przy Człuchowsk­iej, ul. Anieli Krzywoń, ul. Synów Pułku, Bemowo,

wparku Praskim na Pradze-Północ,

wparku Fosa i Stoki Cytadeli na Żoliborzu,

na Kępie Potockiej, w części żoliborski­ej,

na Pradze-Południe w parku Skaryszews­kim,

wparku Obwodu Praga Armii Krajowej, Praga-Południe (na rogu ul. Grochowski­ej i Podskarbiń­skiej),

na Polu Mokotowski­m na skraju Mokotowa, Ochoty i Śródmieści­a, wparku Agrykola, Śródmieści­e, wparku im. Karola Beyera, Śródmieści­e (przy stacji Powiśle),

wparku im. Romualda Traugutta, Śródmieści­e (wokół ul. Międzypark­owej), wparku Jazdów, Śródmieści­e, wparku Kazimierzo­wskim, Śródmieści­e (na tyłach głównego kampusu Uniwersyte­tu Warszawski­ego),

w parku Marszałka Rydza-Śmigłego, Śródmieści­e (przy ul. Rozbrat), wparku Mirowskim, Śródmieści­e, wparku Poraziński­ej przy ul. Ludnej, Śródmieści­e, wparku Czechowick­im, Ursus, wForcie Włochy, wparku Kombatantó­w, Włochy (przy ul. Chrościcki­ego),

wparku Cietrzewia, Włochy (między ulicami Cietrzewia i Kleszczową),

wparku ze Stawem Koziorożca, Włochy (przy ul. Globusowej),

wparku im. Marka Kotańskieg­o, Ochota (ul. Grójecka na wysokości ul. Instalator­ów).

 ??  ?? Ogniska na plażach można palić tylko w wyznaczony­ch miejscach. Na zdjęciu impreza z okazji zakończeni­a sezonu żeglarskie­go na Wiśle
Ogniska na plażach można palić tylko w wyznaczony­ch miejscach. Na zdjęciu impreza z okazji zakończeni­a sezonu żeglarskie­go na Wiśle
 ??  ?? Grill można mieć własny, można też skorzystać ze stanowisk przygotowa­nych w parkach i na plażach
Grill można mieć własny, można też skorzystać ze stanowisk przygotowa­nych w parkach i na plażach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland